Priestranná a svetlá škandinávska kuchyňa s modernými priemyselnými lampami a čistými líniami.

Škandinávsky štýl bývania je stelesnením jednoduchosti s dôrazom na kvalitu prírodných materiálov a funkčnosť. Hľadáte inšpiráciu na zariadenie svojho domova? Uprednostňujete kvalitu pred kvantitou? Škandinávsky štýl by mohol byť pre vás ten pravý. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako dodať vášmu domovu útulný škandinávsky nádych.

Čo patrí do Škandinávie?

V prvom rade by sme mali povedať, čo je Škandinávia. Škandinávia je región v severnej Európe, ktorý zahŕňa Švédsko, Nórsko a Dánsko. Tieto tri krajiny majú niekoľko spoločných znakov. Okrem podobného jazyka majú napríklad aj podobnú kultúru, politické a hospodárske podmienky. Všetky tri krajiny sú kráľovstvá. Niektorí ľudia do skupiny škandinávskych krajín zaraďujú aj Fínsko a Island. Škandinávia má bohatú históriu, ktorá siaha až do čias lovcov a zberačov.

Škandinávský štýl a minimalizmus

Minimalizmus sa často považuje za chladný a strohý, ale škandinávsky štýl vytvára teplo prostredníctvom textílií, namiesto toho, aby sa zaplnil množstvom dekoratívnych predmetov. Mäkké textílie – ako ovčia koža, vlna a mohér – sú v chladnom podnebí nevyhnutnosťou a zachovávajú estetický vzhľad. V škandinávskom štýle bývania sú to doplnky, ktoré vytvárajú teplo domova.

Škandinávsky štýl - ovčia koža

Pri zariaďovaní jednotlivých miestností sa snažte odstrániť z miestnosti všetko nepotrebné, najlepšie ju úplne vyprázdniť. Zamerajte sa na funkčnosť predmetov a nábytku, ktoré budete v miestnosti používať. Všetko ostatné, pre čo nemôžete nájsť účel by malo zostať mimo miestnosti. Spočiatku sa vám môže zdať, že miestnosť je prázdna, ale po niekoľkých dňoch by ste si na ňu mali zvyknúť. Ak vás niečo v miestnosti ruší, zvážte či to nevymeníte alebo nezmeníte usporiadanie.

Často sa napríklad hodí umiestniť pohovku alebo iný kus nábytku do inej časti miestnosti. Jednotlivé predmety v miestnosti musia farebne ladiť, aby dotvárali celkový dojem a pôsobili útulne.

Švédske lagom

Švédske slovo lagom znamená ani príliš málo, ani príliš veľa. V podstate ide o hľadanie rovnováhy medzi minimalizmom a útulným domovom. Toto myslenie sa môže preniesť aj do iných oblastí života.

Je dôležité, aby ste miestnosť nepreplnili zbytočnými vecami. To sa týka všetkého, od nábytku až po dekorácie. Napríklad vankúše na pohovke. Skúste použiť dva veľké vankúše namiesto piatich malých. To isté platí aj pre izbové rastliny. Namiesto niekoľkých menších rastlín roztrúsených po miestnosti si zvoľte jednu veľkú, ktorá bude ústrednou rastlinou v miestnosti. Tieto detaily dotvárajú atmosféru bývania v škandinávskom štýle.

Škandinávský štýl vo farbách

V Škandinávii, kde slnko svieti 7 mesiacov v roku v priemere len 6 hodín denne, je výber správnych farieb interiéru veľmi dôležitý. Hlavnú úlohu zohrávajú svetlé a vzdušné farby a ich odtiene, tzv. neutrálne farby. Odtiene inšpirované prírodou môžu pomôcť dosiahnuť útulnosť. Svetlé steny sú pravidlom, aby do miestnosti preniklo čo najviac svetla a vytvoril sa dojem presvetlenia miestnosti.

Podlaha je zvyčajne drevená vo svetlých odtieňoch. Na podlahe nie je príliš veľa kobercov, aby vynikla samotná podlaha a jej štruktúra. V škandinávskych domoch sa po vnútorných priestoroch zvyčajne chodí bez obuvi, aby sa drevená podlaha zbytočne nepoškodila.

Svetlo dotvára atmosféru

Počas dlhých období chladu a tmy v Škandinávii má osvetlenie veľký význam. Vo Švédsku prevláda názor, že každá miestnosť v dome by mala mať aspoň päť zdrojov svetla. Zdá sa to prehnané, ale ak odoberiete hlavné svetlo ostrej stropnej led žiarovky, nie je to prehnané. Ostatné svetlá by mali byť tlmené, mäkké a ideálne zakryté tienidlom, aby v miestnosti bolo príjemné teplé svetlo. Nábytok je funkčný, slúži ako úložný priestor a okná nie sú zakryté alebo len velmi málo, aby sa maximalizovalo prichádzajúce svetlo.

Škandinávsky štýl - svetlo
Osvetlenie v škandinávskom štýle

Nadčasový design

Škandinávsky štýl je neuveriteľne univerzálny. Jednoduchá estetika znamená, že sa bez problémov hodí k takmer akémukoľvek štýlu a dobe. Vďaka jednoduchým líniám a svetlým farbám sa ľahko kombinuje s dekoráciami a inými kusmi nábytku. Dôležitá je kvalita a udržateľnosť materiálov.

V škandinávskom štýle bývania prevládajú kvalitné kusy nábytku, ktoré vydržia roky a preto sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako lacnejší nábytok, ktorý sa po niekoľkých rokoch ľahko opotrebuje. Vyššia počiatočná investícia do nákupu kvalitného nábytku a materiálov pre váš domov sa vám vráti za pár rokov. Každý kus nábytku alebo dekorácie by mal mať okolo seba dostatok priestoru, aby ste mohli ľahšie oceniť krásu každého predmetu.

Zhrnutie na záver

Použité materiály by mali byť kvalitné a prírodné. Vyhnite sa používaniu plastov, nekvalitne vyrobených kusov nábytku a rôznych imitácií dreva.

  • Vhodné materiály na použitie v škandinávskom štýle: drevo, kameň, kov
  • Vhodné materiály na dekoráciu: ovčia vlna, ľan, bavlna, mohér
  • Vhodné farby na použitie: odtiene sivej, modrej, staroružovej, horčicovej a bielej

Na záver si pozrite inšpiratívne video mladej švédskej dizajnérky Saga Johanny.

Ešte ste sa nerozhodli pre škandinávsky štýl? Zoznámte sa s Moderným rustikálnym štýlomIndustriálnym štýlom alebo Boho štýlom.

Foto: shutterstock.com

Reklama