Ako schudnúť a udržať si zdravú hmotnosť?

Žena stojí na váhe s meracím pásom v rukách, čo naznačuje aktívne sledovanie pokroku v chudnutí a udržiavanie váhy.

Hľadáte spôsob, ako rýchlo schudnúť? V tomto článku ho nenájdete, a to z jedného prostého dôvodu. Rýchle chudnutie je nezdravé a existuje vysoké riziko, že po ňom opätovne priberiete na váhe. Keďže chceme pre našich čitateľov to najlepšie, rozhodli sme sa v tomto článku venovať tipom, ako schudnúť dlhodobo a efektívne. Na záver vám taktiež poradíme, ako si zdravú hmotnosť udržiavať.

Ako schudnúť
Ako schudnúť a udržať si zdravú hmotnosť

Ako schudnúť zdravo a efektívne?

Chudnutie je vždy aktuálna téma, ktorá zaujíma mnohých ľudí po celom svete. Existuje viacero faktorov, ktoré prispievajú k nadváhe alebo obezite. Ide napríklad o nedostatok pohybu v dôsledku digitalizácie, nezdravé stravovanie, stres alebo genetické faktory. Pre mnohých je chudnutie náročný proces, no v skutočnosti existujú jednoduché a účinné spôsoby, ako schudnúť.

1. Zmeňte stravovacie návyky

Konzumujte zdravé potraviny, ktoré vaše telo dostatočne vyživia. Ak budete jesť prázdne kalórie v podobe fast foodu, bieleho pečiva či sladkých nápojov, budete stále pociťovať hlad, pretože vaše telo nikdy nedostane to, čo potrebuje. Namiesto toho konzumujte potraviny bohaté na vlákninu, bielkoviny, zdravé tuky a vitamíny. Do tejto skupiny patrí napríklad ovocie, zelenina, orechy, strukoviny, celozrnné obilniny a ryby.

Ako schudnúť - stravovacie návyky
Ako schudnúť – stravovacie návyky

2. Pravidelne sa hýbte

Cvičenie zvyšuje spaľovanie kalórií a zrýchľuje metabolizmus, čím vám pomáha schudnúť. Nájdite spôsob pohybu, ktorý vám najviac vyhovuje. Vyskúšajte napríklad beh, dlhé prechádzky, plávanie, tanec, jogu alebo cvičenie vo fitness centre. Ak vás bude aktivita baviť, zotrváte pri nej a nebudete sa musieť do pohybu nútiť. Pokúste sa cvičiť aspoň 3-krát do týždňa a snažte sa žiť aktívne aj ostatné dni v týždni. Napríklad, vymeňte auto za bicykel alebo chôdzu.

3. Doprajte si kvalitný spánok

Dostatočný spánok je pri chudnutí rovnako dôležitý ako zdravá strava a pohyb. Nedostatok spánku môže viesť k hormonálnej nerovnováhe, ktorá zvyšuje chuť do jedla a ovplyvňuje funkciu metabolizmu. Navyše, ak sa dobre nevyspíte, bude pre vás ťažšie dodržiavať zdravý jedálniček. Ľudia, ktorí trpia nespavosťou, majú častejšie chuť na kalorické potraviny. Dospelý človek by mal spať denne 7 až 9 hodín.

Ako schudnúť - spánok
Ako schudnúť – spánok

TIP: Spánok ovplyvňuje aj naša posteľ, konkrétne matrac. Ak sa ho práve chystáte vymeniť, prečítajte si náš článok: Ako vybrať matrac, aby vaše telo netrpelo. Nájdete v ňom užitočné tipy a rady.

4. Zbavte sa stresu

Keď sme v strese, môžeme sa snažiť upokojiť tým, že konzumujeme nezdravé jedlá alebo nápoje. Nájdite si zdravšie spôsoby, ako sa upokojiť. Skúste jogu, meditáciu alebo dýchacie cvičenia. Niekedy pomáha aj bežná prechádzka v prírode, pri ktorej môžete natrafiť na upokojujúce bylinky, ako je napríklad valeriána lekárska. Bylinky však zbierajte iba vtedy, ak ich skutočne poznáte. V opačnom prípade vám odporúčame zakúpiť ich v lekárni.

Ako si udržiavať zdravú hmotnosť?

Darí sa vám chudnúť, no horšie je to už s udržiavaním hmotnosti? Určite v tom nie ste sami. Podľa viacerých štatistík viac ako 90 % ľudí do niekoľkých rokov alebo dokonca mesiacov opäť priberie stratenú váhu.

Častým dôvodom sú prísne diéty, ktoré z dlhodobého hľadiska zlyhávajú. Nehľadajte preto spôsob, ako najrýchlejšie schudnúť, ale spôsob, ako schudnúť dlhodobo. Osvojte si tieto zdravé návyky, aby ste si udržali rovnakú hmotnosť:

  • Hýbte sa aj po ukončení plánu na chudnutie. Pravidelne cvičte alebo sa prechádzajte.
  • Nevynechávajte raňajky a vyberajte si ráno výživné jedlá, ako napríklad ovocie a ovsené vločky. Takto zabránite prejedaniu sa počas dňa.
  • Jedzte viac vlákniny a menej nezdravých tukov a prázdnych kalórií. Konzumujte jedlo, ktoré je plné potrebných živín.
  • Kontrolujte si váhu každý týždeň.
  • Trávte menej času pri počítači a televízií. Nájdite si počas dňa fyzickú aktivitu. Namiesto výťahu použite schody.
  • Kúpte si smart hodinky (inteligentné hodinky). Stačia aj tie najjednoduchšie, ale je dôležité, aby ste mali prehľad o svojom zdraví a o tom, koľko sa počas dňa naozaj hýbete. Budete prekvapený a zároveň motivovaný.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy