Obývačka s industriálnym nádychom, obsahuje pohovku v karámovej farbe, regály s knihami a dekoráciami, betónové a tehlové steny s čiernymi závesnými lampami a veľkými kruhovými nástennými hodinami.

Jeho originalita z továrenského prostredia zaujme na prvý pohľad. Hľadáte inšpiráciu pre bývanie v tomto štýle? Ak vlastníte priemyselný objekt, máte výhodu. Pre tých z nás, ktorí nemáme také šťastie, musí stačiť „obyčajný dom“ alebo väčší byt. Pripravili sme pre vás kľúčové prvky, ktoré dodajú vášmu domovu ten pravý a originálny industriálny štýl bývania.

Základné prvky industriálneho bývania

Veľmi osobitý štýl bývania, ktorý nie je pre každého. Otvorené priestory s výnimkou spálne a kúpeľne, odhalené tehlové alebo panelové steny. Prvky surovej priemyselnej architektúry. Najčastejšie používané materiály sú kov, sklo, drevo, betón, koža.

Je vhodnejší pre slobodných mládencov alebo bezdetné páry. Je ťažké predstaviť si takto zariadený dom plný detí. To isté platí aj z hľadiska priestoru. Je ťažké predstaviť si garsónku v industriálnom štýle. Industriálny štýl bývania si vyžaduje otvorený priestor bez zbytočných priečok a stien.

Industriálny štýl
Industriálny štýl

Priestory

Typické sú veľké sklenené tabule alebo okná s kovovým rámom bez závesov. V blízkosti okien môžete umiestniť rastlinu, ktorá bude kontrastovať a „rozbíjať“ tmavé farby. Na dosiahnutie čo najautentickejšieho pocitu, že sa nachádzate v bývalej továrni alebo kováčskej dielni, by sa mali čo najviac zachovať otvorené priestory. Miestnosti ako kuchyňa a obývacia izba sú tu nepochybne prepojené spolu s chodbou a vstupom do obydlia.

Výnimkou je časť na spanie, kde je povolený súkromný priestor. Spálňa je zvyčajne oddelená napríklad betónovou stenou alebo sklenenou stenou s kovovým rámom. Pravidlo ochrany súkromia sa vzťahuje aj na kúpeľňu, kde musí byť súkromie zachované aspoň čiastočne. To sa dá opäť dosiahnuť napríklad posuvnými dverami s kovovými alebo sklenenými prvkami alebo drevom.

Všetko priznajte

V industriálnom štýle chcete nechať odhalené všetko, čo by ste v inom štýle bývania mali radšej skryť. Odvodňovacie potrubia, vykurovacie telesá. Steny opracované do tehál alebo panelov, starostlivo zachované s dôrazom na surovosť. Staré drevené trámy alebo krokvy prechádzajúce celým priestorom.

Industriálny štýl
Industriálny štýl – všetko priznajte

Kuchyňa v industriálnom štýle

V industriálnom štýle nie je kuchyňa samostatnou miestnosťou, ale súčasťou obydlia určenou na varenie. Prevládajú prvky ako nahrubo opracované drevo, leštený betón v podobe pracovných dosiek, podlahy alebo betónových stien za kuchyňskou linkou.

Kovové prvky, police, poličky na uskladnenie potravín alebo stropné svietidlo s kovovým elementom. Mali by ste sa držať odtieňov sivej, antracitovej alebo odtieňov drevených farieb. Je dôležité držať sa myšlienky minimalizmu a nepreplniť priestor.

Industriálny štýl kuchyňa
Industriálny štýl – kuchyňa

Obývačka v industriálnom štýle

Podobne ako v kuchyni, aj v industriálnej obývačke budú dominovať tmavšie farebné kombinácie podláh a stien, ale v kontraste s prírodnou farbou pohovky alebo konferenčného stolíka. Opäť sa nepokúšajte zakryť konštrukčné prvky, ako sú vykurovacie rúry alebo steny z tehál či iných stavebných materiálov.

Ak chcete upútať pozornosť, vystavte v miestnosti ešte jeden dominantný prvok, napríklad motorku alebo elektrickú gitaru. Venujte mu vhodné miesto s dobrým osvetlením a dajte všetkým, ktorí ho navštívia, najavo, že tento kúsok je pre vás dôležitý.

Industriálny štýl obývačka
Industriálny štýl – obývačka

Industriálna kúpelňa

V kúpeľni by tiež nemali dominovať viac ako tri farby, ideálne sivá, biela a antracitová alebo čierna. Aj tu by mal prevládať minimalizmus a kúpeľňa by mala pôsobiť dojmom čistej a elegantnej miestnosti. Zmerajte sa na detaily. Na podlahu si môžete vybrať keramické obklady v odtieňoch uvedených farieb alebo vzorované mramorové obklady, prípadne použiť kamenné obklady ako podklad pre stenu s vaňou alebo zrkadlom.

Na výbere vhodného osvetlenia záleží

Jedným z prvkov, na ktoré by ste sa mali zamerať pri zariaďovaní domu v industriálnom štýle, je osvetlenie. Vyberte si tie, ktoré sú nielen tvarovo zaujímavé, ale zároveň sa hodia k vášmu štýlu. Môžete použiť staré továrenské osvetlenie, kovové lampy s drevenými podstavcami alebo len zaujímavé závesné žiarivky. Vhodné sú voľne stojace lampy aj závesné osvetlenie. Môžete si tiež vybrať neónové nápisy s vhodným sloganom

Industriálne dekorácie

To, že industriálny štýl je minimalistický, neznamená, že ho nemusíme dotvoriť dekoráciami. Samozrejme, všetko s mierou. Dôležité je vybrať dekorácie vo farbách, ktoré dominujú miestnosti alebo celkovému priestoru.

Rastliny majú svoje miesto aj v industriálnom štýle. Možno vás to prekvapí, ale práve rastliny dodávajú ostatným prvkom miestnosti potrebnú farbu a kontrast v porovnaní s ostatnými prvkami miestnosti. Mali by ste sa však vyhnúť príliš farebným rastlinám. Vyhraďte v miestnosti miesto pre rastliny, aby pôsobili ako oáza. Viacero rastlín na jednom mieste umocní pocit, že v byte skutočne žijete a nie je to len mládenecká jaskyňa.

Industriálny štýl

Foto: shutterstock.com

Reklama