Ako vybrať jedálenský stôl

,
Útulná jídelna s dřevěným stolem, nad nímž visí obrazy s nápisy "EAT WELL TRAVEL OFTEN" a "BUT FIRST, COFFEE", což vytváří vřelou atmosféru.

Bez jedálenského stola si vieme len ťažko predstaviť domácnosť. Aj keď nás počas dňa delia rôzne povinnosti, jedálenský stôl je miestom, kde sa rodina doma zvyčajne stretáva. Jedálenský stôl je miestom, kde sa radi stretávame, kde deti robia svoje školské úlohy a kde sa niekedy pri dobrom jedle a pití preberajú najdôležitejšie rodinné témy. Preto by sa nemal podceňovať jeho správny výber a umiestnenie. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako si vybrať správny jedálenský stôl do kuchyne alebo jedálne.

Účel stola

Skôr ako sa vyberieme do kamenného obchodu alebo začneme prehľadávať internetové obchody s nábytkom, mali by sme si položiť niekoľko otázok. Koľko času budete tráviť pri stole? Z akého materiálu by mal byť váš stôl? Pre koľko ľudí bude stôl určený?

Materiál stola

Na výber je niekoľko materiálov, najobľúbenejšie sú drevené stoly v rôznych formách, ďalej kov alebo sklo. Jedálenský stôl by mal byť kusom nábytku, ktorý dokonale dotvára dizajn vašej kuchyne.

Drevené stoly

Drevené stoly sú medzi zákazníkmi na prvom mieste v obľúbenosti. Či už ide o stoly z najdrahšieho masívneho dreva, alebo jeho lacnejšie alternatívy, dýhu a laminát. Na výber je mnoho rôznych tvarov, veľkostí a farebných kombinácií.

jedálenský stôl z masívu
Jedálenský stôl z masívu

Jedálenský stôl z masívu

Stôl z masívneho dreva sa dnes dá vyrobiť prakticky z akéhokoľvek druhu dreva. Jedálenské stoly zo smreka, borovice alebo smrekovca sú mäkšie a ľahšie sa opotrebúvajú. Ich výhoda spočíva v nižšej obstarávacej cene. Naopak, stoly z tvrdších drevín, ako je orech, jaseň, dub alebo buk, sú drahšie, ale pri správnej starostlivosti sa z nich budú tešiť aj vaše pravnúčatá. Stoly vyrobené z exotických stromov, ktoré u nás nerastú, ako je zebrano, palisander, olivové drevo alebo jatoba, sú samostatnou kategóriou.

Kvalitné drevo na stôl musí byť riadne vysušené, bez väčších chýb, čo určuje aj jeho cenu. Nohy stola z masívneho dreva dopĺňajú celkový dizajn stola. Objavujú sa aj stoly s kovanými nohami rôznych tvarov a spracovania. Vďaka nim vyzerá stôl luxusnejšie a stáva sa tak dominantou miestnosti.

Jedálenský stôl z dyhy

Stoly z drevenej dyhy sú dobrým kompromisom medzi cenou a kvalitou stola. Ak máte obmedzený rozpočet, správnou voľbou je stôl z dyhy. Čo je to dyha? Dyha je tenká vrstva dreva s hrúbkou približne 5 mm, ktorá sa zvyčajne lepí na lacnejšie kusy dreva, ako sú smrekové drevotrieskové dosky. Jedálenský stôl z dyhy vám vydrží dlho, ale v porovnaní s masívnym drevom má niekoľko nevýhod. Pri menej kvalitných kusoch hrozí riziko odlupovania dýhy z drevotrieskového základu. Keď sa na stole prejaví zub času a kreativita vašich detí, nebude ho možné zbrúsiť a obnoviť ako masívne drevo. Brúsením sa odstráni štruktúra, ktorá imituje povrch dreva.

Jedálenský stôl s laminátovou doskou

Stôl s laminátovou doskou je najlacnejšou verziou dreveného stola. Výhodou je množstvo dekorov, farebných kombinácií a povrchových úprav laminátových dosiek. Technológia výroby laminátu v posledných desaťročiach pokročila a ponúka aj vernú imitáciu štruktúry dreva. V porovnaní s vyššie uvedenými povrchovými úpravami dreva je laminát náchylnejší na odlupovanie z podkladu. Preto sa neodporúča umiestňovať ho do vlhkých priestorov. Čistenie stola by malo byť šetrnejšie. Stôl jednoducho utrite vlhkou handričkou s neagresívnym čistiacim prostriedkom.

Kovové jedálenské stoly

Sortiment jedálenských stolov dopĺňajú kovové stoly. V poslednom čase sú čoraz obľúbenejšie. Vďaka tomu, že z kovu možno vytvoriť prakticky akýkoľvek tvar nohy alebo podstavca, sú kovové stoly často umeleckými dielami. Vhodne ich dopĺňajú stolové dosky z dreva alebo skla.

Jedálenský stôl so sklenenou doskou

Jedálenský stôl so sklenenou doskou je skôr otázkou dizajnu ako praktickosti. Ak hľadáte sklenený stôl na každodenné používanie, zvážte aj jeho každodenné čistenie od odtlačkov prstov alebo škvŕn od jedla, ktoré by ste napríklad v prípade masívneho dreva nemuseli riešiť. Ak hľadáte dizajnový kúsok do jedálne na výnimočnejšie príležitosti, sklenený stôl môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Sklenený jedálenský stôl

Aký rozmer stola vybrať

Pri výbere stola je rozhodujúcim parametrom jeho veľkosť. Spravidla vyberáme stôl podľa počtu osôb. V malých priestoroch, napríklad v garsónke, by mal mať stôl rozmery 80 x 80 cm, aby sa pri ňom mohli pohodlne najesť dve osoby. Minimálny priestor, ktorý by mal mať človek pri stolovaní k dispozícii, je 55 x 40 cm. Na pohodlné stolovanie sa odporúča mať okolo seba priestor s rozmermi aspoň 65 x 55 cm.

Ak vyberáte stôl pre štvorčlennú rodinu, najlepšie je zvážiť stôl pre 6 osôb. Štyri osoby sa vždy pohodlne najedia a v prípade návštev vám zostane miesto pre ďalšie dve osoby. Stôl pre 6 osôb by mal mať v ideálnom prípade rozmery 200 x 80 cm v prípade obdĺžnika. Ak máte obmedzený priestor na jedálenský stôl, štvorčlenná rodina sa môže pohodlne najesť pri stole s rozmermi 120 x 80 cm.

Jedálenský stôl-rodinná večera

Rozkladací jedálenský stôl

Na príležitostné pohostenie väčšieho počtu osôb je výbornou voľbou skladací jedálenský stôl. Pri výbere takéhoto stola je dobré si vopred vyskúšať skladací mechanizmus, aby ste neboli prekvapení, aké zložité môžu byť skladacie mechanizmy. Väčšina skladacích stolov má priamo vo vnútri stolovú dosku, ktorá sa používa na rozšírenie stola. Existujú aj stoly, ktoré majú túto dosku umiestnenú mimo tela stola. Pre tento vrchný diel budete musieť nájsť miesto niekde vo vašej domácnosti.

Aký tvar jedálenského stolu je pre vás ten správny?

Tvar jedálenského stola by mal byť prispôsobený veľkosti miestnosti, aby bol okolo neho dostatok priestoru na pohodlné sedenie alebo vstávanie od stola. Obdĺžnikový stôl je priestorovo úspornejšie riešenie s možnosťou posunúť stôl na jednu stranu k stene, aby ste získali ďalší priestor. Ak máte návštevníkov, môžete stôl presunúť do priestoru, pridať stoličky a vytvoriť priestor pre viac hostí.

Veľmi obľúbenou možnosťou je aj okrúhly jedálenský stôl. Vyžaduje si to dodatočný priestor na vstávanie od stola. Ak máte k dispozícii viac miesta na jedálenský stôl, môže byť pre vás vhodný okrúhly stôl. Jeho veľkou výhodou je, že každý člen domácnosti má na seba rovnaký výhľad. Podobne ako okrúhly stôl, aj oválny jedálenský stôl je náročnejší na priestor okolo neho, preto sa tieto stoly zvyčajne kupujú do samostatnej jedálne skôr na slávnostné príležitosti ako na každodenné použitie.

Guĺatý jedálenský stôl

Zariaďujete celý byt alebo dom a hľadáte inšpiráciu, aký štýl si vybrať? Zoznámte sa s Moderným rustikálnym štýlom, Industriálnym štýlom, Boho štýlom alebo obľúbeným Škandinávskym štýlom.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy