Jasne modrá stena obývacej izby v boho štýle s dreveným nábytkom, farebnými textíliami a dekoráciami s rastlinnými motívmi.

Boho štýl bývania je absolútne nekonvenčný a je opakom minimalizmu. Svoje zlaté obdobie zažil v období hippies a medzi ľuďmi, ktorí žili kočovným spôsobom života. Títo ľudia si na svojich cestách vždy zaobstarali kusy nábytku, oblečenia a doplnkov rôznych farieb a štruktúr. To viedlo k vzniku bohémskeho štýlu nielen v bývaní, ale aj v životnej filozofii. Zozbierali sme pre vás 11 tipov, ako si zariadiť domov v boho štýle.

1. Pridajte textúry

Prvá vec, ktorá pomôže dodať domovu boho štýl, je pridanie textúr. Boho domovy sú vždy plné textúr. Čo však znamená pridať textúru? To sú veci, ktorých sa pri nákupe radi dotýkate, kvôli ich textúre. Hľadajte rôzne jutové koše, macramé závesy, prútené lustre, kusy nábytku z rôznych materiálov, veci z kože, kameňa (betónu). Pre pridanie textúry sa výborne hodia rôzne prikrývky, vankúše, čokoľvek, čo vyvoláva príjemné pocity a má rôzne povrchy.

boho štýl
Interiér v boho štýle s výraznou modrou stenou, vzorovanými textíliami, ratanovým lustrom a dekoratívnymi prvkami ako sú vankúše, rastliny a obrazy.

2. Sedenie nízko nad zemou

Príbytky v štýle boho sú predovšetkým o relaxácii, pohodlí, posedení a zábave s priateľmi. Sedenie nízko nad zemou v návštevníkovi vždy vyvolá pocit uvoľnenia. Pri kúpe sedenia hľadajte vankúše na sedenie, rôzne pufy v marockom štýle. Môžete tiež použiť niekoľko kobercov položených na zemi, doplnených vankúšmi, na ktoré si návštevníci budú chcieť sadnúť.

To isté platí aj pre zvyšok nábytku. K typickému prízemnému sedeniu pridajte nízky konferenčný stolík a nízku pohovku. To isté pravidlo platí aj pri zariaďovaní spálne. Vyberte si nízku posteľ alebo si jednoducho položte matrac na zem bez rámu postele. Na posteľ poukladajte vankúše rôznych farieb, vzorov a textúr. Na stenu zaveste farebný obraz, gobelín alebo lapač snov.

Boho štýl obývačka

3. Vyhnite sa tmavým odtieňom nábytku

Ak je to možné, vyhnite sa tmavým farbám nábytku, ktoré síce môžu vyzerať dobre v modernej domácnosti, ale v boho štýle je lepšie zvoliť svetlejšie farby nábytku. Ak sa vám však stále páči tmavý nábytok alebo dekorácia a chcete ich mať vo svojej izbe, vyberte si jeden kus, ktorý umiestnite do priestoru.

4. Pridajte rastliny- čím viac, tým lepšie

Ak chcete dosiahnuť správny boho vzhľad, určite pridajte čo najviac rastlín. Každá miestnosť v boho štýle by mala mať niekoľko rastlín. Rastliny dodávajú priestoru nádherný pocit zladenia s prírodou. Navyše rozžiaria miestnosť prírodnými farbami a dodajú jej sviežosť. Ak vám to priestor umožňuje, pridajte viacero spôsobov výsadby rastlín.

Skvele sa hodia rastliny v kvetináčoch a závesných nádobách, ktoré budú osadené v kvetináčoch vysiacich zo stropu. Okrem toho si môžete vybrať kvetináče rôznych farieb a textúr, od keramických až po prútené. Kvetináče sú skvelým spôsobom, ako posunúť svoj boho štýl na vyššiu úroveň. Môžete napríklad použiť typické kaktusy, palmy alebo iné exotické rastliny, ktoré umožňuje klíma vášho domu.

Boho štýl rastliny

5. Osvetlenie v miestnosti

Ďalším prvkom, ktorý vám pomôže dosiahnuť správny boho štýl, je osvetlenie. Využite viacero zdrojov svetla, podobne ako v škandinávskom štýle. Jedno stropné svetlo nestačí. Použite čo najviac zdrojov, ako sú napríklad stolové lampy, lampióny, závesné svietidlá, lucerny, sviečky. Hľadajte osvetlenie, ktoré obsahuje prírodné materiály, či už v podobe pleteného- ratanového tienidla alebo iného dreveného prvku.

6. Koberce, koberčeky, rohožky

Koberce právom patria do boho štýlu. Dodávajú miestnosti farbu, textúru a vzory. Hľadajte farebné koberce v marockom alebo perzskom štýle. Vrstvenie kobercov môže byť dobrým riešením aj z finančného hľadiska. V prípade, že máte veľkú miestnosť, menšie koberce sú oveľa lacnejšou voľbou ako jeden veľký kus.

Koberce môžete vrstviť postupne, aby ste pokryli čo najväčšiu plochu podlahy. Ďalším spôsobom, ako ušetriť peniaze, je kúpiť lacnejší koberec, ten použiť ako podklad a naň položiť menší a kvalitnejší vzorovaný koberec.

Boho štýl sedenie

7. Použite vzorované materiály

Ďalším typickým prvkom boho štýlu sú vzory. Vzory môžete použiť napríklad na vankúšoch alebo si môžete mať vzorovanú celú miestnosť, od kobercov cez prikrývky až po obrazy na stenách. Jednou z vecí, na ktoré by ste mali dbať, je vybrať si dve alebo tri farby, v ktorých budete hľadať vzory. Ak si nie ste istí, začnite napríklad s posteľnou bielizňou. Vyberte si dve obľúbené farby, napríklad zlatú a fialovú alebo modrú a zelenú, prípadne akékoľvek dve alebo tri farby, ktoré máte radi, a hľadajte vzorované doplnky v týchto farebných kombináciách.

Je dobré mať v miestnosti miesto, ktoré zariadite v neutrálnejších farbách, aby si vaše oči oddýchli. Ak máte nad posteľou krásne farebný gobelín, vyberte si posteľnú bielizeň v neutrálnejších farbách, aby sa vaše oči mali kde upokojiť.

boho štýl textúry

8. Pridajte aspoň jeden vintage kus nábytku

Pri zariaďovaní boho obývačky sa snažte nájsť aspoň jeden kus vintage nábytku. Môže to byť kreslo, komoda, hoci aj malý konferenčný stolík. Vintage štýl si náramne rozumie s boho štýlom a dodá miestnosti charakter a osobitosť.

9. Pridajte výrazne farebný prvok

Ďalším krokom je pridanie výraznej farby do priestoru. Boho štýl nie je sterilný, je to štýl plný zábavy, svetla a farieb. Môžete napríklad natrieť vchodové dvere výraznou tyrkysovou alebo žltou farbou alebo natrieť stoličky pri stole, najlepšie každú inou farbou.

10. Dôležitá je vôňa domova

Náš ďalší tip sa netýka ani tak výzdoby, ako skôr vytvorenia príjemnej atmosféry v domácnosti. Vôňa je dôležitým prvkom a nemala by sa podceňovať. Nikto nechce doma cítiť vôňu vyprážanej ryby z včerajšej večere. Stavte na difuzéry, vonné sviečky a osviežovače vzduchu. Výber správnej vône závisí od vašich osobných preferencií.

11. Do interiéru pridajte veci, ktoré ste si zamilovali

Posledným tipom je pridať veci, ktoré ste si v priebehu rokov obľúbili. Či už ide o veci, ktoré ste si kúpili na dovolenke, alebo o veci, ktoré vám padli do oka pri prezeraní bazárov. Pri každom štýle bývania sa chcete obklopiť vecami, ktoré máte radi. V štýle boho to platí dvojnásobne, navyše si môžete dovoliť vystaviť prakticky čokoľvek, čo máte radi.

Foto: shutterstock.com

Reklama