Zápalový vred na ruke ako príznak erysipelov, chronického bakteriálneho ochorenia kože.

Nevonia a dokáže narobiť nemalé problémy. Choroba ruža začína nenápadne, má rýchly priebeh a pokiaľ proti nej nezakročíte včas, môže viesť až k vážnemu poškodeniu zdravia. Akútne infekčné kožné ochorenie zďaleka nepostihuje len starších ľudí, preto je na mieste, aby ste si o ňom prečítali viac.

Erysipel: Choroba ruža

Erysipel (z lat. erysipelas), ľudovo najčastejšie nazývaný ruža alebo eryzipel je akútny bakteriálny zápal kože a okolitého podkožného tkaniva. Býva sprevádzaný celkovými príznakmi, najmä horúčkou, zimnicou, únavou a bolesťami hlavy.

Príčiny a priebeh ochorenia

Ochorenie ruža je spôsobené baktériami, najčastejšie z rodu streptokokov, ktoré sa do kože dostávajú cez rôzne typy poranení. Môže ísť o malú odreninu, trhlinku v koži po ekzéme, prípadne ranu po vrede či otvorenej zlomenine. Baktérie sa šíria lymfatickými cievami a v mieste poranenia spustia infekciu, ktorá postupne postihuje aj okolité tkanivá – kožu a podkožie.

Inkubačná doba od prieniku baktérií do tela po objavenie prvých príznakov je 1 – 2 dni. Choroba ruža najčastejšie začína zvýšenou teplotou až horúčkou, pridáva sa zimnica, triaška, bolesti hlavy a celková únava. Môžu sa vyskytnúť aj nevoľnosti. Až následne sa objavujú typické kožné príznaky. Erysipel najčastejšie postihuje kožné tkanivo nohy (predkolenia), tváre, výnimočnejšie trupu a horných končatín.

Aplikácia krému na ružu na pokožku na zmiernenie príznakov a podporu hojenia.

Ako vyzerá ruža na nohe

Ruža na nohe sa prejavuje ako červené, ploché, ohraničené zápalové ložisko, ktoré sa výbežkami postupne šíri do okolia. V priebehu dňa sa dokáže infekcia rozrásť aj o niekoľko centimetrov do okolitého tkaniva. V závažnejších prípadoch sa objavujú pľuzgiere alebo hnisavý absces. Väčšinou tiež dochádza k hmatateľnému zdureniu okolitých lymfatických uzlín.

Ruža na nohe je nákazlivá

Napriek tomu, že je ruža nákazlivá, k prenosu z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou dochádza len výnimočne. Častejšie nastáva infikácia kožného zranenia vlastnými baktériami, ktoré osídľujú nosohltan, mandle alebo ložisko zubného zápalu. Ak porušená koža na nohe – rana alebo záder – svrbí, baktérie si ľahko vnesieme do rany napr. škrabaním. Z tohto dôvodu je tiež dôležitá zvýšená hygiena pri ochorení ruža. Pred aj po aplikácii obkladov alebo mastí na postihnuté miesto je nevyhnutné dôkladné umývanie rúk dezinfekčným mydlom, aby sa baktérie ďalej nešírili.

Koho ruža ohrozuje?

Vyššie riziko kožnej infekcie majú osoby:

  • vyššieho veku (60 – 80 rokov),
  • s oslabenou imunitou,
  • s poruchami prekrvenia a lymfodrenáže,
  • s otvorenými ranami predkolenia,
  • s cukrovkou,
  • so závislosťou na alkohole,
  • po transplantácii a protinádorovej terapii.
Aplikácia masti na vred z erysipelu na ruke s cieľom urýchliť hojenie.

Liečba ruže: Návštevu lekára neodkladajte

V prípade ochorenia ruža rozhoduje o úspešnosti liečby včasný a rýchly zásah. Neliečená ruža často recidivuje – ochorenie sa po čiastočnom ústupe príznakov vracia v ešte väčšej sile.

Oneskorená liečba môže tiež viesť k vzniku závažných komplikácií a život ohrozujúcich stavov. Okrem poškodení svalovej vrstvy hrozí rozšírenie infekcie do iných častí tela. Postihnuté môže byť srdce, pľúca, obličky, kĺby, cievny a lymfatický systém.

Erisypel – liečba antibiotikami

Prvou voľbou liečby sú antibiotiká, najčastejšie penicilín. V závažnejších prípadoch môže byť nutná hospitalizácia a podávanie antibiotík do žily. Pri ľahších formách postačí tabletková liečba. Pri zvýšenej teplote sa podávajú antipyretiká. Lokálnu úľavu prinesú studené obklady a protizápalové krémy.

Ako dlho trvá liečba ruže

Pri nekomplikovanom priebehu trvá liečba 8 – 14 dní. Ak sa však s liečbou začne príliš neskoro alebo sa pridružia iné komplikácie, trvanie ochorenia sa môže výrazne predĺžiť.

Alternatívna liečba ruže

Hoci alternatívne prístupy môžu podporiť uzdravenie a regeneráciu kože, ako metódu prvej voľby ich rozhodne neodporúčame. Liečba ruže bez antibiotík predstavuje pre pacienta veľké riziko recidív a závažných zdravotných komplikácií.

Ruža na nohe – liečba bylinkami: Pre podporu regenerácie kože pri ochorení ruža môžete použiť odvar z listov skorocelu, podbeľu, kapusty alebo kelu. Odvar aplikujte vychladený formou obkladov na postihnuté miesto.

Z alternatívnych prístupov môže pomôcť aj lymfatická masáž a rehabilitácia.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama