Útulná obývacia izba s kameňovým obkladom okolo krbu, pohovkou a kreslami, doplnená veľkými oknami pre prirodzené osvetlenie.

Kamenný obklad sa v poslednom čase stal obľúbeným prvkom na fasádach domov a na stenách našich obývacích izieb, prípadne tiež dotvára dojem útulného krbu. Je taktiež obľúbeným prvkom v komerčných priestoroch. Spolu s ďalšími prírodnými materiálmi tvoria nadčasovú klasiku, s ktorou nič nepokazíte. Kamenný obklad je svieži a prináša do vášho domova pohodlie. Je vhodný aj na podlahy a vďaka svojej tepelnej vodivosti sa skvele hodí na podlahové vykurovanie.

Kamenný obklad v interiéri – luxusný a zároveň cenovo dostupný prvok vo vašej domácnosti

Obklady z prírodného kameňa obohatia priestor o nadčasový dizajn, či už ide o luxusnejšie druhy kameňa, ako je mramor, alebo cenovo dostupnejšie možnosti v podobe žuly, bridlice alebo v podobe kvarcitových dlaždíc. Na trhu je veľa farebných variant s rôznymi textúrami. Medzi lacnejšie varianty obkladov patria keramické, polystyrénové a samolepiace obklady, ktoré vďaka moderným technológiám dokonale imitujú štruktúru kameňa.

Keramické obklady sú mimoriadne vhodné do kúpeľní a kuchýň, pretože vďaka svojej povrchovej úprave neprepúšťajú okolitú vlhkosť. Nanášajú sa pomocou stavebného lepidla, takže ich zvládne nalepiť aj majster samouk.

3D Samolepiace dlaždice sú v tomto prípade ešte jednoduchšie. Stačí odlepiť vrstvu lepiacej pásky a sú pripravené na nalepenie. Spravidla sú vyrobené z ľahších materiálov, aby na stene vydržali. Pri týchto dlaždiciach musí byť podklad dokonale rovný, aby lepiaca páska dokonale priľnula.

Vďaka svojej nízkej hmotnosti sú polystyrénové obklady ideálne na sadrokartónové steny a ich výhodou je, že sa dajú ľahko premaľovať farbou. Ďalšou výhodou je cena. Tieto dlaždice sú najlacnejšou možnosťou.

Kamenný obklad možno použiť v celom dome

Kamenný obklad za televízorom je tiež veľmi obľúbenou možnosťou ako skrášliť obývaciu izbu. Môžete ním obložiť stenu v kuchyni či v jedálni. Vyzerá skvele ako dominanta priestoru, ak ho použijete na obloženie krbu. Napríklad typom kamennej dlažby je aj kamenná mozaika, ktorá je priamo vytvorená na použitie v kúpeľni alebo v kuchyni. Vďaka jedinečnej štruktúre kameňa, ktorá vznikala milióny rokov, si môžete vychutnať kúsok prírody priamo u vás doma.

Kamenná dlažba interiér – nie je zďaleka taká chladná ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať

Ako sme už spomenuli v úvode, podlahové vykurovanie sa k nej skvele hodí. Kameň je dobrým vodičom tepla, takže absorbuje teplo a odovzdáva ho do okolia. Nezáleží na druhu kameňa, pretože všetky druhy sú vhodné na podlahové vykurovanie. Vďaka tomu sú vhodné na podlahy v interiéri, napríklad v kuchyniach alebo kúpeľniach.

Nenechajte sa však odradiť, kamenné dlažby sú vhodné do každej miestnosti. Dôležité je vybrať si tú správnu pre vás. Na dlažbu je k dispozícii široká škála materiálov. Medzi najobľúbenejšie patrí žula, travertín, bridlica alebo luxusnejší mramor v rôznych farbách a odtieňoch. Za zmienku stojí aj umelý kameň, ktorý je cenovo dostupnejší.

Kamenný obklad exteriér – na fasáde domu vypadá skvelo!

Vonkajšími kamennými obkladmi môžete ozdobiť fasádu domu, prípadne verandu alebo záhradný plot. Kamenný obklad je vhodný len do horských oblastí alebo na chaty – to už dávno neplatí, práve naopak. Tomuto nadčasovému trendu sa darí. V súčasnosti sa často používa v modernej architektúre.

Na vonkajšie obklady je k dispozícii prírodný kameň alebo umelý kameň. Z prírodných materiálov sa najčastejšie používa bridlica alebo pieskovec. Môžete si vybrať medzi štiepaným alebo brúseným kameňom. Medzi umelé možnosti patrí napríklad betón, z ktorého sa vyrábajú obklady s rôznymi imitáciami a textúrami kameňa alebo dreva. Na fasáde vášho domu oceníte schopnosť tohto materiálu odolávať poveternostným podmienkam vďaka jeho tvrdosti a odolnosti voči vode.

Ako vyčistit kamenný obklad?

Ani kamenné obklady sa nezaobídu bez občasného čistenia. Za sucha môžete dlaždice vysávať vysávačom, aby ste sa zbavili drobných nečistôt. Škvrny možno jednoducho odstrániť bežným čistiacim prostriedkom na riad a vlažnou vodou. Ak sú škvrny odolnejšie, použite čistiaci prostriedok na kameň. Tieto výrobky sú na báze kyselín a dobre odstraňujú škvrny zo všetkých typov kameňa a betónu. Kamenný obklad v exteriéri je najlepšie tlakovo umyť od bežných nečistôt pomocou tlakovej vodnej umývačky, tzv. „vapky“.

Impregnácia je dôležitá, ale zmení sa tým vzhľad obkladov alebo dlažby?

Záleží na tom, aký typ impregnácie si vyberiete. Impregnácia na báze silikónu je lacnejšou možnosťou, ale môže zmeniť farbu kameňa. Zmena je však minimálna. Tu platí pravidlo nezvoliť si to najlacnejšie, čo na trhu máme. Ak to s impregnáciou preženiete, hrozí, že sa škvrny budú ťažšie odstraňovať. Jeho výhodou je, že je takmer bez zápachu, takže je vhodná do interiéru.

Naproti tomu impregnácia na báze riedidla vydrží dlhšie a nezanecháva na kameni stopy ako silikónová impregnácia. Impregnácia riedidlom môže tiež zvýrazniť farbu kameňa a vytvoriť tzv. mokrý efekt. Ich nevýhodou je nepríjemný zápach počas aplikácie a vyššia cena. Impregnáciu určite odporúčame. V ideálnom prípade by ste ho mali použiť do dvoch týždňov od položenia kamennej dlažby alebo obkladu. Vždy nanášajte na suchý a čistý podklad.

O tom, akú dlažbu si vybrať na balkón alebo terasu, sme písali v článku Ako upraviť balkón v paneláku

Foto: shutterstock.com

Reklama