Žena sedí na gauči a prikladá si teplú fľašu k podbrušku, bežná domáca metóda pre zmiernenie menštruačných kŕčov alebo podporu menštruácie.

Mešká vám menštruácia? Existuje niekoľko spôsobov, ako ju vyvolať. Pomôcť môžu niektoré potraviny a bylinky, no vždy je potrebné sa vopred uistiť, že nie ste tehotná. Účinné sú aj techniky na zníženie stresu alebo regulácia menštruačného cyklu pomocou antikoncepcie. Akúkoľvek metódu na vyvolanie menštruácie by ste však mali vopred konzultovať so svojím lekárom.

Ako vyvolať menštruáciu - Dodržiavajte zdravý životný štýl
Ako privolať menštruáciu – Dodržiavajte zdravý životný štýl

Najskôr sa uistite, že nie ste tehotná

Máte podozrenie, že ste tehotná? V tomto prípade sa nikdy nepokúšajte vyvolať menštruáciu. Látky, ktoré sa nachádzajú v niektorých potravinách či bylinkách, môžu poškodiť vyvíjajúci sa plod alebo dokonca spôsobiť potrat. Práve preto sa predtým, ako použijete akékoľvek metódy na vyvolanie menštruácie, uistite, že nie ste tehotná. A v prípade akýchkoľvek pochybností sa poraďte s lekárom.

1. Ananás

Ananás obsahuje enzým bromelaín, o ktorom sa predpokladá, že má vplyv na estrogén a ďalšie hormóny. Niektoré štúdie naznačujú, že bromelaín môže pomáhať pri príčinách nepravidelnej menštruácie súvisiacej so zápalom. Je to preto, že enzým pomáha znižovať zápaly v tele. Pre vyvolanie menštruácie konzumujte denne čerstvý alebo odšťavený ananás.

2. Vitamín C

Niektorí ľudia veria, že vitamín C (kyselina askorbová) môže privolať menštruáciu, pretože ovplyvňuje hormóny. Neexistujú však spoľahlivé vedecké dôkazy, ktoré by tento názor podporovali.

Medzi vynikajúce zdroje vitamínu C patria:

  • pomaranče,
  • šípky,
  • citróny,
  • paprika,
  • jahody,
  • grapefruit,
  • kapusta,
  • brokolica,
  • papája,
  • listová zelenina.
Ako vyvolať menštruáciu - Vitamín C (kyselina askorbová)
Ako privolať menštruáciu – Vitamín C (kyselina askorbová)

3. Petržlenová vňať

Ak vám lekár potvrdil, že nie ste tehotná, môžete na vyvolanie menštruácie skúsiť petržlenovú vňať. Pripravte si ju vo forme čaju. Hovorí sa, že okrem petržlenu pomáha pri vyvolávaní menštruácie aj zázvor, rebríček, rozmarín, kurkuma a šalvia. Je však dôležité uvedomiť si, že je nebezpečné prekračovať odporúčané dávkovanie, ktoré predstavuje maximálne 2 šálky denne. Najlepšie urobíte, ak sa o užívaní byliniek poradíte s lekárom.

4. Zníženie stresu

Stres spôsobuje v mnohých prípadoch meškanie menštruácie. Je teda logické, že jeho zníženie pomôže vyvolať menštruáciu. Ak chcete predísť stresu, pokúste sa identifikovať najčastejšie stresory a následne sa im vyhýbajte.

Vyskúšajte upokojujúce metódy, ako je napríklad meditácia, joga alebo prechádzka v prírode. Dodržiavajte zdravý životný štýl, aby bolo vaše telo v rovnováhe. K tomu patrí kvalitný spánok, zdravá strava, vyhýbanie sa toxínom a pravidelný pohyb.

Ako vyvolať menštruáciu - Zníženie stresu
Ako vyvolať menštruáciu – Zníženie stresu

5. Antikoncepcia

Ak užívate antikoncepciu, dokážete si sama regulovať menštruačný cyklus. V prípade záujmu o vyvolanie menštruácie môžete začať užívať placebo tabletky o niečo skôr ako zvyčajne. Menštruácia sa tak dostaví v predstihu. Treba však upozorniť na to, že počas nasledujúceho mesiaca to môže trochu rozhodiť vašu menštruáciu. V horšom prípade sa niekedy objavujú bolesti hlavy alebo iné vedľajšie účinky. Aj v tomto prípade sa však radšej poraďte s odborným lekárom.

6. Sex

Aj pohlavný styk dokáže niekedy privolať menštruáciu. Pri sexe a stimulácii pošvy dochádza k zvýšeniu prietoku krvi do pošvy. To podporuje jej uvoľnenie, čo môže spôsobiť začiatok menštruácie. Okrem toho je sex upokojujúci a pomáha pri znižovaní stresu.

7. Teplý kúpeľ

Teplý kúpeľ zmierňuje emocionálne napätie, uvoľňuje svaly a zvyšuje prietok krvi. V dôsledku toho môže pomôcť urýchliť príchod menštruácie. Okrem teplého kúpeľa môžete vyskúšať aj teplé obklady na brucho. Stačí použiť termofor alebo fľašu naplnenú horúcou vodou.

Ako vyvolať menštruáciu - Teplý kúpeľ
Ako vyvolať menštruáciu – Teplý kúpeľ

Neodkladajte návštevu doktora

Metódy uvedené vyššie by mali byť pre väčšinu netehotných žien bezpečné. Pred ich vyskúšaním vám však aj tak odporúčame poradiť sa s lekárom. Urobte to najmä vtedy, ak ste mali v posledných týždňoch, prípadne mesiacoch, pohlavný styk.

Menštruačný cyklus zvyčajne trvá 21 až 35 dní. V prípade, že vaša menštruácia neprichádza alebo je dlhšiu dobu nepravidelná, informujte o tom svojho lekára. Gynekológa vám odporúčame navštíviť aj pri:

  • pretrvávajúcej menštruácii, ktorá trvá dlhšie ako 7 dní,
  • menštruácii spojenej so silnými bolesťami,
  • trvalom krvácaní medzi menštruáciami.

Foto: shutterstock.com

Reklama