Muž a žena pripravujú jedlo v modernej kuchyni, muž mieša ingrediencie v mise a žena sa smeje.

Zdravý životný štýl je kľúčom k zdraviu a pohode v každodennom živote. Zahŕňa množstvo faktorov vrátane stravovania, cvičenia, spánku a zvládania stresu. Ak chcete viesť zdravý životný štýl, musíte venovať pozornosť vášmu telu aj mysli a zároveň nájsť rovnováhu medzi nimi. V tomto článku sa dozviete viac o rôznych spôsoboch, ako viesť zdravý životný štýl a ako si vylepšiť celkové zdravie.

Čo je zdravý životný štýl?

Zdravý životný štýl nedokážeme úplne presne definovať. Pre každého z nás totiž znamená niečo iné. Dokonca aj názory niektorých lekárov sa mierne líšia. Vo všeobecnosti ide o budovanie návykov podporujúcich zdravie a vyhýbanie sa návykom, ktoré nášmu zdraviu škodia.

U niektorých ľudí je súčasťou zdravého životného štýlu vegetariánska strava. Pre mnohých iných je však mäso dôležitou súčasťou vyváženej stravy. Niekomu môžu pomôcť zlepšiť spánok bylinkové čaje, inému fyzická aktivita.

Je dôležité počúvať vlastné telo a podľa toho si budovať návyky, ktoré vám pomáhajú cítiť sa zdravo a spokojne. Aj napriek tomu, že sa naše preferencie zdravých návykov môžu mierne líšiť, existujú osvedčené spôsoby pre zlepšenie zdravia, ktoré platia takmer na každého. Medzi tieto návyky môžeme zahrnúť vyváženú stravu, pravidelný pohyb, dostatočný spánok, vyhýbanie sa toxínom a starostlivosť o psychické zdravie.

Zdravý životný štýl - psychické zdravie

Ako viesť zdravý životný štýl?

Zdravý životný štýl nie je iba o strave a cvičení. Ide o kombináciu správnej starostlivosti o telo, myseľ a v neposlednom rade aj dušu. Existuje veľké množstvo tipov, ktoré vám môžu pomôcť vylepšiť celkové zdravie vášho organizmu. Aj keď sa názory na zdravý životný štýl mnohokrát líšia, prezradíme vám tipy, ktoré posunú bližšie k zdraviu takmer každého:

Vyhýbajte sa spracovaným potravinám

Spracované potraviny sú výrazne upravené v porovnaní s ich pôvodnou formou. Nemajú dostatočné množstvo živín, ktoré naše telo potrebuje. Často obsahujú aj pridaný cukor, vysoko rafinovaný olej, nadmerné množstvo soli, konzervačné látky, umelé sladidlá, farbivá a arómy. Ak ich konzumujete, prijímate len veľmi malé množstvo kľúčových makroživín, pričom konzumujete priveľa nasýtených tukov a voľných cukrov (prázdnych kalórii), ktoré telu neprospievajú. Medzi spracované potraviny patria:

 • mrazené jedlá,
 • rýchle občerstvenie (fast foody),
 • čipsy,
 • balené sladkosti,
 • spracované mäsové výrobky (párky, šunky),
 • sladké vody.
Zdravý životný štýl - jedlo

Doprajte si dostatok spánku

Kvalitný a dostatočný spánok je kľúčom k dobrému fyzickému a psychickému zdraviu. Vo všeobecnosti platí, že dospelý človek by mal spať 7 až 9 hodín. Táto dĺžka sa však môže líšiť aj v závislosti od zdravotného stavu a každodenných aktivít.

Nedostatočný spánok negatívne vplýva na celý organizmus. Môže viesť napríklad k zhoršeniu kognitívnych funkcií, zvýšenej chuti do jedla, vzniku depresie a oslabeniu imunitného systému.

Ak máte problémy so spánkom, pokúste sa ich vyriešiť tým, že zmeníte vaše návyky. Tu je niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:

 • Vytvorte si predspánkovú rutinu, pri ktorej sa upokojíte. Zapáľte si sviečky, meditujte alebo si vyberte inú upokojujúcu činnosť.
 • Dodržiavajte pravidelný spánkový režim.
 • Optimalizujte prostredie v spálni.
 • Aspoň 4 hodiny pred spánkom sa vyhýbajte ťažkému jedlu.
 • Určitý čas pred spánkom obmedzte aj pozeranie do obrazoviek technológií, ktoré vyžarujú modré svetlá.
 • Zlepšiť spánok vám pomôžu aj ostatné tipy (zdravá strava, pohyb, atď.), ktoré uvádzame v článku.
Zdravý životný štýl - spánok

Pravidelne sa hýbte

Pokúste sa denne cvičiť aspoň 30 minút. Nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás skutočne baví, aby ste sa nemuseli do pohybu nútiť. Ak je to možné, zamerajte sa na kombináciu kardio cvičenia, silového tréningu a strečingu. Ideálne sú aj prechádzky v prírode, ktoré majú pozitívny vplyv na fyzické a psychické zdravie. Cvičte a pohybujte sa čo najčastejšie vonku, aby ste pritom dýchali čerstvý vzduch a strávili nejaký čas na slnku.

Zdravý životný štýl - cvičenie

Udržiavajte si duševnú pohodu

Duševné zdravie úzko súvisí s tým fyzickým. Ak sa zdravo stravujete a pravidelne cvičíte, ale často pociťujete stres, môžete ochorieť. Pre udržanie duševnej rovnováhy vyskúšajte viaceré techniky a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Meditácia pomáha upokojiť telo aj myseľ a zároveň vás učí lepšie si uvedomovať emócie a ich spúšťače. Medzi ďalšie účinné techniky patrí yoga spolu s dychovými cvičeniami.

Zdravý životný štýl - meditácia

Nefajčite a nepite alkohol

Pitie malých množstiev alkoholu vám pravdepodobne neuškodí, no netreba to preháňať. Nadmerné užívanie alkoholu však môže viesť k vzniku chronických ochorení a zvýšeniu rizika nehôd rôzneho druhu. Ak máte problémy s obmedzením alkoholu, neskladujte ho v domácnosti. No a veľké riziko pre zdravie predstavuje aj fajčenie. Spája sa s problémami s dýchaním aj s chorobami srdca a rakovinou.

Foto: shutterstock.com

Reklama