Kolovrátek naplnený jesennými listami s hrablami a rukavicami v žiarivých jesenných farbách pripravený na záhradné práce.

Sezóna zberu úrody sa blíži ku koncu a na záhone zostáva už len niekoľko plodín a byliniek, ktoré vydržia nižšie teploty. Zo stromov pomaly opadáva lístie a všetko sa sfarbuje do typických jesenných farieb. Je čas postarať sa o jesennú záhradu. Zdá sa, že po náročnom pletí záhonov, kosení trávnika a údržbe okrasnej skalky sme skončili.

Nezabudnite, že ak chcete mať v budúcej sezóne krásnu záhradu, musíte jej venovať jesennú starostlivosť. Neodkladajte prácu, ktorú môžete urobiť teraz až na jar. Ušetrí vám to čas a námahu a vaša záhrada sa vám odvďačí v nasledujúcej sezóne. Pripravili sme pre vás niekoľko osvedčených rád, aké práce by ste na jeseň nemali odkladať.

Jeseň na záhrade
Jeseň na záhrade

Jesenný záhon – zryť, či nezryť?

Ak máte na záhone zimnú zeleninu, napríklad kapustu, kel alebo kučeravý kel, máte ešte trochu času, kým udrú prvé mrazy. Mnohí záhradníci zbierajú tieto plodiny po prvých mrazoch. Po poslednom zbere by sa mal záhon opeliť a zbaviť všetkých zvyšných odumretých rastlín. Vo všeobecnosti by sa záhony mali na jeseň tiež zaryť. V posledných rokoch však tento názor ustúpil do úzadia. Naopak, do popredia sa dostáva permakultúrna myšlienka ponechať záhon cez zimu nezakrytý. V praxi nechávame záhon nedotknutý, len ho po sezóne zbavíme zvyškov rastlín.

Na pôdu navrstvite hnoj alebo kompost a nechajte ho tam až do jari. Pôda pod povrchom tak získa čas na regeneráciu a do pôdy sa dostanú všetky dôležité živiny a baktérie. Budete prekvapení, koľko dážďoviek nájdete na jar po odkrytí vrchnej vrstvy pôdy. Je to znak dobre okysličenej pôdy. Pri bežnom rytí záhonu je vrchná vrstva pôdy odkrytá a ponechaná napospas zime a daždi. Tým sa vyplavia všetky živiny, ktoré sa dostanú do hlbšej vrstvy, kde už nemusia byť užitočné pre ďalšie rastliny. Skúste tento rok odložiť rýľ a nechajte prírodu pracovať za vás. Váš chrbát sa vám poďakuje.

jesenný záhon

Trávnik na jeseň

Tak ako na jar, aj na jeseň si váš trávnik vyžaduje vašu pozornosť. Naposledy pokoste trávnik a uistite sa, že má správnu dĺžku. Mala by mať 3 až 4 cm. Trávnik by ste nemali strihať na najkratšiu dĺžku. Po kosení nasleduje vertikutácia, t. j. prerezávanie drnu. Týmto spôsobom ho vertikutátorom prevzdušníte. Odstráňte všetky zvyšky machu a buriny. Po vertikutácii a pletí pridajte trávniku správne množstvo hnojiva. To by malo byť obzvlášť bohaté na draslík. Trávnik tak pred zimou získa potrebné živiny. Zostáva už len pravidelne odstraňovať opadané lístie, čo by sa nemalo zanedbávať. Opadané listy pomáhajú pri vzniku hubových ochorení.

Starostlivosť o stromy na jeseň, nezabudnite na pravidelné zalievanie

K jesenným prácam patrí, samozrejme, aj starostlivosť o stromy. Pravidelne hrabte opadané lístie. Je to skvelý materiál na kompostovanie. Spáľte listy postihnuté chorobou. Vyhnete sa tak problémom s plesňami a hubovými chorobami v nasledujúcej sezóne. Zo stromu odstráňte všetky vyschnuté plody a poškodené konáre. Potom ošetrite rany na strome, aby strom cez zimu netrpel.

Rovnako ako trávniky, aj stromy potrebujú na jeseň hnojivo bohaté na draslík a v prípade ihličnanov hnojivo bohaté na horčík. Hnojivo aplikujte na suchú pôdu a potom zalejte, aby sa hnojivo začalo uvoľňovať do pôdy. Dobre poslúži aj dobre vyzretý kompost alebo kravský hnoj. Pred zimou stromy výdatne zalievajte, aby korene dostali na zimu potrebnú vodu. Radikálnejšie strihanie nechajte na koniec februára a začiatok marca. Tým sa vyhnete riziku, že sa strom cez zimu nestihne zahojiť.

Jesenná záhrada

Jeseň je obdobím výsadby nových ovocných stromov

Ak plánujete vysadiť nové ovocné stromy, môžete tak urobiť už na jeseň. Vysaďte odolnejšie ovocné druhy, ktoré stihnú do zimy zakoreniť. Vhodné sú slivky, jablone, hrušky, drobné kôstkové ovocie – čerešne, višne. Nezabudnite do jamy pridať kompost a substrát, aby mal strom dostatok živín na zakorenenie. Nezabúdajte pravidelne zalievať až do mrazov. Na jar aplikujte postrek proti škodcom a chorobám a pridajte kompost. Pôda novovysadených stromov by sa mala pravidelne kypriť a zalievať.

Ak ste plánovali vysadiť broskyne alebo marhule, budete sklamaní. Tieto ovocné stromy sa vysádzajú na jar. Neznášajú veľmi dobre jesenné a zimné teploty. Výsadbu preto nechajte až na začiatok apríla.

Založte si nový kompost na jeseň

Kompostovanie je najužitočnejší spôsob, ako využiť biologický odpad zo záhrady. Na jeseň založte kompost, aby ste mali dostatok organického hnojiva na ďalšiu sezónu. Opadané lístie zo stromov je výborné do kompostu, okrem lístia z orechov, ktoré do kompostu nepatria. Vytvárajú kyslé PH, ktoré by mohlo znehodnotiť váš kompost.

Kompostovanie

Na kompostovanie sa hodí biologický odpad z domácností, kávové zvyšky z kávovarov, ale aj papierové obrúsky, vaječné škrupiny a drevný popol. Na druhej strane čierny a hnedý uhoľný popol do kompostu nepatrí, pretože obsahuje síru a ťažké kovy. Takýto kompost nie je vhodný na pestovanie zeleniny, pretože tieto škodliviny sa prostredníctvom rastliny prenášajú do samotného ovocia, ktoré sa potom konzumuje.

O tom aký odpad z kuchyne patrí do kompostu sme písali v článku 6 tipov ako minimalizovať plytvanie jedlom.

Foto: shutterstock.com

Reklama