Pohľad zhora na ruky držiace okrasné cibuľoviny nad záhradou plnou kvetov, lopatky a hrable, symbolizujúci prípravu na jarný rozkvet.

Jeseň klope na dvere v plnej sile už od začiatku septembra. Viete, čo zasadiť na jeseň, aby ste mali na jar krásnu záhradu? Poradíme vám, aké cibuľoviny vysadiť.

Z príjemných letných teplôt sme skočili rovno do jesene. To je znamenie, že by sme mali pripraviť svoje zeleninové a okrasné záhony na výsadbu plodín, ktoré nás budú tešiť farbami a chuťou od skorej jari až do neskorého leta. Rozoberme si niekoľko základných pravidiel pre výsadbu cibuľovín.

Príprava záhonu pred výsadbou

Skôr ako začneme s výsadbou, mali by sme venovať pozornosť samotnému miestu. Pôda je predsa dôležitým základom pre zdravé a silné cibuľoviny. Záhon alebo skalku určenú na výsadbu okrasných cibuľovín starostlivo odplevelte a pôdu dobre prekyprite Je tiež dobré pridať kompost, aby pôda získala všetko, čo budú cibuľky na jar potrebovať.

Už sme si pripravili pôdu, kompost a prípadne aj debničky na sadenie, takže pozrime sa na to, čo zasadiť na jeseň.

Výsadba okrasných cibuľovín

Výsadba okrasných cibuľovín na jeseň by mala byť rozložená do niekoľkých mesiacov. Začnite začiatkom septembra, ak to počasie dovolí. Vysaďte narcisy,a snežienky, urobia nám radosť skoro na jar. Riadime sa jednoduchým pravidlom, že sadíme dvakrát hlbšie, ako je veľkosť konkrétnej cibuľoviny. V praxi sa napríklad cibuľa s priemerom 8 cm sadí približne 16-20 cm hlboko. Ak vám po záhrade behajú hlodavce, zabezpečte vysadené cibule sieťkou proti škodcom.

skalka s cibuľovinami
Čo zasadiť na jeseň – narcisy, snežienky a bledule

V ďalšej fázi v októbri vysádzame okrasný cesnak, krokusy, tulipány, hyacinty. Tieto okrasné rastliny sú nenáročné, ak im poskytnete kvalitnú pôdu bohatú na živiny. Na jar sa vám odvďačia pestrými farbami. Cibuľoviny vysádzajte vždy v skupinách a podľa výšky konkrétneho druhu. Najvyšší druh by mal byť spravidla vzadu a najmenší vpredu. Takto dosiahnete celkovú harmóniu vo vašom okrasnom záhone.

Okrasné cibuľoviny
Čo zasadiť na jeseň – Okrasné cibuľoviny

Čo zasadiť na jeseň? Začnime cesnakom

Typické plodiny, ktoré sa vysádzajú na jeseň, je predovšetkým cesnak. V posledných rokoch sa výrazne zvýšil záujem o lokálne odrody cesnaku, čo viedlo k zvýšenému záujmu o domáce odrody. V porovnaní s dovážanými čínskymi odrodami, ktoré nie sú ani zďaleka také chutné ako tie naše. Medzi obľúbené paličiaky patria napríklad Havel, Lukan alebo Bjetin. Z nepalicových je to napríklad obľúbený Anton alebo Lukan. Tieto cibuľoviny sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne a ročne sa ich v Slovenskej republike spotrebuje viac ako 5 000 ton.

Základným pravidlom pri sadení cesnaku je nesadiť cesnak kúpený v supermarkete. Tieto cesnaky majú tendenciu hniť a ľahko sa môže stať, že na jar nebudete mať žiadnu úrodu. Namiesto toho sa vyberte do záhradného centra a hľadajte sadenice cesnaku. Starostlivo vyberajte zdravé kusy, ktoré nevykazujú žiadne známky poškodenia alebo choroby.

Buďte trpezliví pri výsadbe. V septembri, keď nás teploty často prekvapia a pripomínajú skôr leto ako jeseň, sa netreba ponáhľať. Výsadbu cesnaku nechajte na druhú polovicu októbra až prvú polovicu novembra. Teplota pôdy by sa mala dlhodobo pohybovať medzi 8 a 9 stupňami. Zníži sa tak riziko hniloby cesnaku, ktorá sa na cesnaku vytvára pri vyšších teplotách.

Sadenie cesnaku na jeseň
Čo zasadiť na jeseň – Cesnak

Pred výsadbou možno cesnak ošetriť aj fungicídmi proti hubovým chorobám a roztočom vlnovníka cesnakového. Pôda nesmie byť zamrznutá a v ideálnom prípade by nemala byť čerstvo pohnojená. Cibuľoviny to vo všeobecnosti nemajú rady. Záhon by sa mal prekypriť do hĺbky približne 20 centimetrov. Cesnak by sa mal vysadiť do hĺbky desať centimetrov. Medzi jednotlivými riadkami nechajte 20-centimetrovú medzeru.

Ak je vaša pôda ílovitá a ťažká, primiešajte do vykopanej plochy na výsadbu piesok. Cesnak tak získa dostatok priestoru na rast. Cesnak sadíme do prevažne suchej pôdy. Vysadený cesnak zasypte zeminou a uvalcujte ho. Namiesto valca sa môžete použiť drevenú dosku, ktorou sa pôda udusáva. A je to, cesnak je zasadený. Do jari by sme mali mať pokoj. Cesnak musí zakoreniť pred zimou, potom na jar vyrastie medzi prvými plodinami.

Čo zasadiť na jeseň po cesnaku? Cibuľu

Medzi ďalšie typické cibuľové plodiny na českých poliach patrí cibuľa. Obľúbená zelenina, bez ktorej si varenie nevieme predstaviť. Cibuľu môžete vysádzať už na jeseň, aby ste sa úrody dočkali skoro na jar. Rovnako ako pri cesnaku sa držte pravidla, že cibuľu sadíme zo sadbových cibuliek nie z obchodu. Nikdy totiž nemáte istotu, ako bola cibuľa skladovaná a či odolá plesniam a hnilobe. V záhradníctve hľadajte zimnú odrodu. Z bielych odrôd je veľmi obľúbený Shakespeare a z červených odrôd Akado.

kedy zasadit cibuľu
Čo zasadiť na jeseň – Cibuľu

Cibuľu zasaďte osem až desať centimetrov hlboko do pôdy. Zabráni sa tak mrazom, ktoré by mohli postihnúť cibuľky skôr, ako sa zakorenia. Vhodný čas na výsadbu cibule je od druhej polovice októbra do polovice novembra. Cibuľky by sa mali na jeseň sadiť hlbšie ako na jar, aby boli chránené pred mrazom. Teplota by nemala klesnúť pod päť stupňov Celzia.

Cibuľa vyžaduje hlinitú až piesočnatú pôdu a pôda nesmie byť čerstvo pohnojená. Ak sa pôda hnojí kravským hnojom, cibuli hrozí hniloba a znižuje sa aj jej trvanlivosť. Po zbere by sa mali skladovať na suchom, čistom a dobre vetranom mieste s teplotou približne 5 stupňov. Takto uskladnená cibuľa vydrží zvyčajne tri mesiace až šesť mesiacov.

Akú ďalšiu zeleninu môžeme sadiť na jeseň?

Už ste si mysleli, že viete, čo zasadiť na jeseň? Okrem cibule a cesnaku existuje niekoľko druhov zeleniny, ktoré sú vhodné na jesennú výsadbu. Patrí medzi ne zimný šalát, kapusta a kel. Príprava záhonu si vyžaduje rovnakú starostlivosť ako príprava cibule alebo cesnaku. Preto musí byť pôda kyprá a zbavená burín a rastlinných zvyškov z predchádzajúcej sezóny.

Čo zasadiť na jeseň - stromčeky
Čo zasadiť na jeseň – stromčeky

Zimnú zeleninu vysádzajte do vlhkej pôdy, nie do mokrej. Pôda by sa tiež nemala hneď hnojiť. Rastliny musia prežiť zimu a na jar vyraziť. Sadenice zeleniny by mali byť chránené pred najhoršími mrazmi. Môžeme si pomôcť netkanou geotextíliou alebo, v prípade prirodzenejšej ochrany, vrstvou kompostu alebo mulča.

Jeseň je tiež vhodným obdobím na výsadbu a presádzanie stromov. V tomto článku sa dozviete, ktorým pracovným miestam by ste mali venovať pozornosť Jeseň na záhrade – týmto činnostiam venujte pozornosť

Foto: shutterstock.com

Reklama