Ako upraviť balkón v paneláku

Žena relaxuje na balkóne paneláku s bielym nábytkom a obklopená zelenými rastlinami.

Panelové domy, paneláky ak chcete, sú jedným z najrozšírenejších typov bývania v našej krajine. Na Slovensku žije v panelových domoch viac ako 2 milióny ľudí. Väčšina z nich vyzerá rovnako, rovnaké byty, rovnaké balkóny. Aby ste si panelákové bývanie čo najviac zútulnili a odlíšili ho od zvyšku sídliska, je dobré zamerať sa aj na úpravu balkóna.

Bezpečnosť je prvoradá

Pred samotnou úpravou by ste sa mali informovať u domovníka o nosnosti samotného balkóna v závislosti od veľkosti úpravy, ktorú plánujete vykonať. Ak si však nie ste istí technickým stavom, odporúčame vám vyhľadať odborníka, ktorý vám zásah do balkóna odobrí.

Začnite od podlahy

V záujme komplexnej úpravy balkónu by sme sa najprv mali zamerať na jeho podlahu. Odstráňte všetky uvoľnené kusy starej podlahy alebo starých dlaždíc, aby ste sa mohli dostať až k samotnému podkladu balkóna. Ak sú na podlahe nerovnosti, mali by ste ju vyrovnať, napríklad nivelizáciou. Dbajte na to, aby voda z dažďa alebo zalievania rastlín odtekala z balkóna, t. j. aby bol balkón riadne vyspádovaný.

Reklama
Keramická podlaha na balkóne

Keramická podlaha

Ak sa rozhodnete pre keramickú dlažbu, vyberte si takú, ktorá odolá teplotným zmenám a zimným mrazom. Tieto dlaždice sú vhodné na balkóny, na ktoré sa dostáva dažďová voda, alebo naopak, na ktoré v lete dopadá slnko. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom.

Betónová podlaha

V súčasnosti existuje mnoho vzorov betónovej dlažby s rôznymi imitáciami povrchov, napríklad dreva, pričom výsledný efekt pripomína skôr drevenú podlahu než betónovú. Inštaláciu takejto podlahy zvládne so správnym náradím aj laik. Rovnako ako keramická dlažba je aj betónová dlažba odolná a takmer bezúdržbová. Je vhodná do prostredia, ktoré je viac vystavené poveternostným vplyvom.

Drevená podlaha na balkóne

Ďalším veľmi obľúbeným typom podlahy je drevená podlaha. Ľudia, ktorí hľadajú prírodné materiály na svoj balkón, si najčastejšie vyberajú drevenú podlahu. Ak si vyberáte drevenú podlahu na nekrytý balkón, je dobré sa zamerať aj na odolnosť voči UV žiareniu a povrchovú úpravu. Drevené podlahy sú náchylnejšie na zmeny počasia. Pod slnečnými lúčmi má tendenciu meniť farbu a ani dážď jej nesvedčí. Tento typ podlahy je najnáročnejší na údržbu. Na druhej strane je tento materiál moderný a pri troche úsilia sa vám podlaha odmení svojou odolnosťou a vyzerá skvele!

Drevená podlaha na balkóne

Venujte pozornosť stenám

Oprava starých stien

Ak sú steny balkóna v podobnom stave ako vaša podlaha, odporúčame vám, aby ste sa o steny náležite postarali. Oškrabte starú, opadávajúcu omietku, vyrovnajte steny lepidlom a následne naneste vhodnú štukovú omietku. Nezabudnite na lištu pod balkónovými dverami, aby ste zabránili vnikaniu vody. Nezabúdajte ani na zábradlie, dôkladne si ho prezrite. Ak je v dobrom stave, môžete ho natrieť vhodnou farbou, aby krásne ladilo s farebným konceptom vášho balkóna.

Zvoľte si správne farby

Všetko závisí od toho, na ktorú svetovú stranu je váš balkón otočený. Ak je váš balkón orientovaný na východ alebo na sever, všeobecne sa odporúča zvoliť teplejšie farby, aby ste na balkóne dosiahli príjemný a útulný pocit, aj keď naň nesvieti slnko. V tomto prípade odporúčame zvoliť farby ako žltá, oranžová a hnedá, ktoré budú tiež vyzerať skvele. Ak je váš balkón orientovaný na juh alebo juhozápad, odporúčame zvoliť chladnejšie farby, ako je sivá, biela, svetlozelená alebo modrá. V horúcich letných dňoch tak docielite chladivý pocit.

Výber toho správneho nábytku je základ

Po nevyhnutných úpravách podláh a stien prichádza pre mnohých príjemnejšia časť – zariaďovanie nábytkom. K dispozícii je široká škála nábytku, od pohoviek pre veľké balkóny až po skladací a priestorovo úsporný nábytok s malou plochou. Predstavivosti sa medze nekladú. Všetko závisí od vašej predstavivosti a rozpočtu. Najbežnejšie materiály na výrobu nábytku sú ratan, drevo, bambus, plast a kov.

Malý nábytok na balkón

Aby ste čo najlepšie využili potenciál balkóna, môžete sa zamerať aj na nábytok, ktorý sa dá vertikálne pripevniť na steny, napríklad police, poličky, na ktoré umiestnite bylinky a okrasné rastliny. Často sa používajú závesné kvetináče, ktoré spestria priestor a nezaberajú miesto. Ak plánujete využívať nový balkón na čítanie obľúbenej knihy alebo nášho magazínu, zvážte, či si zaobstaráte niečo pohodlnejšie, napríklad kreslo alebo menšiu pohovku.

Nábytok na balkón

Súkromie je dôležité

Súkromie je pre nás ľudí posvätné a na sídlisku, kde si susedia často vidia do „tanierov“, to platí ešte viac. Ak však chceme na balkóne tráviť čo najviac času, najmä v letných mesiacoch, mali by sme dbať na súkromie. Riešenie je jednoduché, stačí si zaobstarať napríklad bambusovú rohož a pripevniť ju na zábradlie. Markýza je tiež skvelý spôsob, ako si zabezpečiť viac súkromia. Ochráni vás a váš nábytok pred slnečnými lúčmi a tiež pred ľahším dažďom. Na trhu je široká škála farieb látok a typov markýz.

V prípade, že máte lodžiu je na mieste uvažovať o vonkajších roletách alebo zasklení. Okrem súkromia si tiež predĺžite dobu využívania lodžie o jarné a jesenné mesiace.

Markýza na balkón
Markýza na balkóne vám dodá žiadané súkromie

Dekorácie dotvárajú útulný pocit

Ako dekorácie skvelo poslúžia rôzne dizajnové kvetináče, sviečky a závesné svetlá. Dekorácie dotvoria celkovú atmosféru vášho nového balkóna a vy sa naň budete chcieť vrátiť a tráviť tam čas. Ako dekoráciu môžete použiť starší kus nábytku, napríklad malý stolík, ktorý si môžete sami zrenovovať. Do renovácie zapojte aj svoje deti. Deti sa s radosťou pustia do takýchto projektov a vy im môžete dať priestor na využitie ich fantázie.

Dekorácia na balkóne

Vysaďte si rastliny, dodajú potrebný život

Väčšina ľudí žijúcich v panelákoch túži po záhrade alebo aspoň kúsku zelene. To môžeme dosiahnuť výberom správnych balkónových rastlín. Pred návštevou záhradného centra je dobré premyslieť si miesto a účel rastlín. Dôležitá je aj orientácia balkóna. Ak ste domáci typ a väčšinu času trávite v pohodlí domova, môžete si vybrať rastliny s častejšou starostlivosťou a zalievaním. Ak trávite viac času vonku a domov sa vraciate večer, vyberte si nenáročné rastliny, ktoré si vyžadujú minimálnu starostlivosť. Tým sa minimalizuje riziko, že rastlina uhynie, ak ju dlhší čas nezalievate.

Zelenina na balkóne

Aké rastliny vysadiť na jar

Väčšina balkónových rastlín je okrasná, ale bola by škoda nevyužiť balkón naplno. Môžete si tak bez väčšej námahy pestovať rôzne bylinky, zeleninu a drobné ovocie.

Ak máte balkón orientovaný na juh, môžete si vybrať rastliny, ktoré vyžadujú viac slnečného svetla, ako napríklad oregano, tymián, bazalka, rozmarín a šalvia. Pri výbere okrasných rastlín platí rovnaké pravidlo ako pri bylinkách, takže sa riaďte orientáciou balkóna. Na slnečné balkóny môžeme zvoliť nestarnúcu klasiku, ako sú petúnie alebo muškáty. Pri výbere kvetináča myslite na to, aby rastlina vydržala letné horúčavy, preto vyberte dostatočne veľký kvetináč.

Balkón orientovaný na východ alebo sever je vhodný pre rastliny, ktoré majú rady čiastočný tieň, napríklad mätu, pažítku alebo petržlen. Na severne alebo východne orientovaný balkón je tiež k dostaniu veľa okrasných rastlín, stačí si len vybrať. Medzi najobľúbenejšie patria begónie alebo fuchsie. Dobre sa darí aj popínavému brečtanu alebo hortenzii.

Kvety na balkóne

Na Jar si zasaďte zeleninu

Pri výbere zeleniny vhodnej na pestovanie na balkóne berieme do úvahy okrem náročnosti aj veľkosť rastliny a dĺžku potrebného slnečného svitu. Ak máte väčší balkón, nemusíte sa obmedzovať, všetko závisí od vášho vkusu. Na menšie balkóny, ktoré má väčšina ľudí, sa odporúča vybrať rastliny menšieho vzrastu. Milovníci pálivých papričiek budú spokojní, pretože chilli papričky sú ideálne na balkón. Skvelou voľbou sú aj cherry paradajky, vhodné odrody nájdete v miestnom záhradnom centre. Existujú totiž aj odrody cherry paradajok, ktoré hravo prerastú váš balkón.

Cherry paradajky na balkóne

Jahodám sa tiež darí na balkóne

Ďalšou obľúbenou plodinou pre pestovanie sú jahody. Sú vhodné na slnečné balkóny, ale nemajú rady poludňajšie slnko. Mali by byť chránené pred silným vetrom a dažďom. Vyberte si vždy plodiace jahody, ktoré vám budú prinášať chutné jahody od jari do jesene. Jahody si vyžadujú pravidelné zavlažovanie. Pri pestovaní jahôd sa odporúča zvoliť samozavlažovacie kvetináče, ktoré vám zabezpečia pravidelné zavlažovanie. Oplatí sa tiež vybrať vhodný substrát pre jahody a myslieť na hnojivo, ktoré by sa malo do substrátu zapracovať pred výsadbou. Potom budete rastlinu zásobovať potrebnými živinami.

Pestovanie jahôd na balkóne

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy