Plytvanie jedlom – 6 tipov ako ho minimalizovať

Kopka organického odpadu na kompostovej kôpke vonku, ilustrujúca recykláciu potravinových odpadov na záhrade.

Plytvanie jedlom je v súčasnosti veľkou témou nielen v našej krajine, ale aj v celosvetovom meradle. Nadmerná produkcia potravín má negatívny vplyv na životné prostredie a našu planétu. Možno sa pýtate čo s tým máte robiť, ale ak každý z nás začne od seba, výsledky sa dostavia. Vedeli ste, že celá jedna tretina potravín, ktoré vyprodukujeme, sa vyhodí alebo inak premrhá? V Európskej únii sa každoročne vyhodí jedlo v hodnote približne 150 miliárd EUR. Prečítajte si niekoľko praktických tipov, ako obmedziť plytvanie potravinami na minimum.

1. Nakupujte potraviny rozumne

Dôležité je vedieť, čo máte doma v chladničke. Poznáte to, cestou domov z práce idete na každodenný nákup, kde strávite hodinu blúdením po uličkách, pritom sa snažíte spomenúť si, či máte doma smotanu, ktorú potrebujete na varenie. Pre istotu ju kúpite, len aby ste otvorili chladničku a zistili, že máte nielen smotanu, ale aj ďalšie tri veci, ktoré ste dnes kúpili. Nielenže ste vyhodili peniaze za niečo, čo nepotrebujete, ale dali ste priestor pre plytvanie jedlom.

Správne naplánovanie nákupu je nevyhnutné. Zvážte, či je pre vás lepšie ísť raz za niekoľko dní na veľký nákup, ako každý deň tráviť čas v rade a trápiť sa, že doma nič nestíhate. Cieľom je minimalizovať plytvanie jedlom, ale aj čas strávený ich nákupom.

Nákupný zoznam je váš priateľ. Majte po ruke nákupný zoznam, či už ho máte doma na chladničke alebo v mobilnom telefóne vo forme aplikácie. Priebežne si zapisujte čo potrebujete na pokrmy, na ktoré máte počas týždňa chuť. Keď príde veľký nákupný deň, bude jednoduchšie spomenúť si, čo potrebujete kúpiť. Dopredu si vypočítajte, koľko porcií jedla budete variť, a podľa toho upravte množstvo prísad.

Snažte sa tiež kupovať zeleninu alebo ovocie, ktoré zostáva na polici kvôli vzhľadu. To pomôže znížiť plytvanie jedlom v samotnom supermarkete. Nie je ľahké myslieť na jedlo na niekoľko dní dopredu, preto si nechajte pomôcť kuchárskou knihou alebo inšpiráciou z internetu. Opýtajte sa členov rodiny, zapojte ich do procesu. Je dobré sa o tejto téme podeliť s ostatnými členmi rodiny.

ako neplytvať jedlom

2. Skladovanie

Kľúčom k minimalizovaniu plytvania jedlom je predpoklad, že potraviny stihnete spotrebovať včas, kým sa nepokazia. K tomu môže výrazne pomôcť skladovanie. Rozdeľte chladničku na zóny pre rôzne druhy potravín. Mäso a údeniny skladujte v oddelenej časti chladničky. Mlieko, syr a mliečne výrobky v jednom regáli. Aj zelenina by mala mať svoj vlastný vyhradený priestor. Koreňovej zelenine sa darí v chladničke. Zemiaky a cibuľa naopak vyžadujú suché a tmavé miesto, najlepšie s teplotou okolo 6 stupňov Celzia.

Priehľadné, ideálne sklenené nádoby sa hodia pre skladovanie trvanlivých potravín. Umožňujú vám mať neustále prehľad o zásobách v špajzi. Všetky druhy múky skladujte v uzavretých sklenených nádobách. Vydržia dlhšie a zabránia prístupu škodcov a vlhkosti.

Skladovanie potravín

3. Varenie, priestor pre plytvanie jedlom

Nakúpené jedlo by ste mali spracovať podľa doby trvanlivosti. Začnite s potravinami, ktorých zložky majú najkratšiu trvanlivosť. Zelenina, bylinky, čerstvé cestoviny. Potom postupne spracujte zemiaky a koreňovú zeleninu. Posledný deň pred nákupom by ste v chladničke nemali mať žiadne potraviny, ktorým sa blíži dátum spotreby a ktoré by mali ísť do koša. V tomto prípade skúste improvizovať a vymyslite jedlo, ktoré by ste mohli z týchto surovín pripraviť.

4. Čo so zbytkami z večere?

Nech sa snažíme akokoľvek, vždy nám nejaké jedlo zostane. To však neznamená, že ho zahodíme. Zvyšky možno tiež použiť a premeniť na ďalšie potraviny alebo užitočné látky. Zvyšky zeleniny – šupky z mrkvy, cibule, cesnaku, zvyšky petržlenu, stonky zeleru. Tieto zvyšky dajte do chladničky a na konci týždňa si môžete prakticky zadarmo pripraviť lahodný vývar. Môžete ho použiť ako základ pre ďalšie varenie. Do vývaru pokojne pridajte kosti z pečeného kurčaťa. Zvyšky pečeného mäsa môžete použiť do šalátov alebo tortily.

Možnosti sú nekonečné. Zvyšky banánov, t. j. šupky, sa môžu použiť ako hnojivo pre rastliny. Banánové šupky nakrájajte na malé kúsky a zalejte ich 1 litrom vody. Nechajte ich 24 až 48 hodín odstáť, aby ste získali hnojivo bohaté na draslík a ďalšie minerály. Zvyšky chleba nevyhadzujte. Suché rožky, žemle, zvyšky chleba. Hoďte ich do mixéra a za pár sekúnd máte hotovú domácu strúhanku. Plytvanie jedlom vás už trápiť viac nebude ak sa naučíte zvyšky jedla využívať vo váš prospech.

plytvanie jedlom

5. Už žiadne plytvanie jedlom s kompostovaním

Kuchynské zvyšky, ktoré ste nepoužili na ďalšie jedlo a inak by ste ich vyhodili, skúste radšej hodiť do kompostu. Každá dobrá domácnosť by mala mať kompostér. V prípade panelákov hľadajte koše na organický odpad. Na trhu sú aj kompostéry, ktoré proces kompostovania urýchľujú. Kompostér v záhrade pri rodinnom dome je skvelý spôsob, ako využiť organický odpad zo záhrady alebo kuchyne.

Väčšina organického odpadu z kuchyne sa dá kompostovať – káva, čaj, šupky z ovocia a zeleniny, vaječné škrupiny. Čo by ste však do kompostu rozhodne nemali dávať – zvyšky jedla, na ktorých je pleseň. Riskujete, že sa pleseň rozšíri do celého kompostu a následne aj do záhonu. Okrem toho tam nepatria varené, vyprážané zvyšky jedla. V malých množstvách môžete na kompost dávať varenú zeleninu.

kompostovanie

6. Jedlo zabaliť prosím, už žiadne plytvanie jedlom v reštaurácii

Ak vás plytvanie jedlom a jeho filozofia minimalizovania zaujíma, aplikujte ju aj pri stravovaní mimo domu. Väčšina z nás si z času na čas rada zájde do dobrej reštaurácie. Aj v tomto prípade existuje niekoľko spôsobov, ako obmedziť plytvanie jedlom – ak si myslíte, že nezvládnete zjesť celé jedlo, objednajte si polovičnú porciu. Šéfkuchár pripraví polovicu porcie a druhú polovicu surovín použije na ďalšie jedlo. Šetríte peniaze a prírodu. Ďalšou možnosťou je dať si jedlo zabaliť. Môžete ho zjesť neskôr doma alebo si ho vziať na druhý deň do práce.

Krátke video ilustrujúce problematiku plytvania potravinami

Foto: shutterstock.com

Chcete urobiť niečo dobré pre planétu? V našej praktickej príručke sa dozviete, prečo a ako vybudovať Zero Waste domácnosť.

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy