Bataty, známe aj ako sladké zemiaky, sa u nás pestujú stále viac a viac. Možno je tomu tak pre ich skvelú, sladkastú chuť, a možno kvôli tomu, že obsahujú množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok. Alebo je hlavným dôvodom to, že sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov? Bez ohľadu na to, kde je pravda, sa v našich končinách stávajú čoraz populárnejšími. V skutočnosti ide o plody (hľuzy) rastliny s názvom povojník batatový, resp. batata. Zaujímavosťou je, že z rovnakej hľuzy si viete pripraviť priesady na pestovanie batatov na záhrade alebo z nej môžete pestovať okrasné bataty v kvetináči.
Bataty a ich pestovanie
Keďže povojník batatový je rastlinou pochádzajúcou z tropických a subtropických častí Ameriky, v našich klimatických podmienkach sa nedá pestovať ako zemiaky. Hľuza uložená do pôdy by síce počas vegetačného obdobia vyklíčila, no podzemné plody by nestihli do ochladenia dozrieť. Práve preto sa u nás bataty pestujú z priesad, ktoré si dnes už bežne viete kúpiť od pestovateľov alebo v záhradkárstvach. Teda podobne ako paradajky či uhorky. Dokážete si ich však pomerne jednoducho predpestovať aj v domácich podmienkach a bez akýchkoľvek predošlých skúseností.

Ako vypestovať sadenice batatov
Priesady batatov sa dopestovávajú z klíčkov, ktoré vyrastajú z hľuzy batatu ponoreného do vody. Postup je pritom veľmi jednoduchý:
- vezmite batat kúpený v obchode alebo vypestovaný vo vlastnej záhrade z minulej sezóny,
- ponorte ho do odstátej vody hrubšou stranou dole tak, aby sa nedotýkal dna,
- odložte pohár na teplé miesto a zabezpečte dostatok nepriameho svetla (práve tento krok je veľmi dôležitý v súvislosti s tým, ako naklíčiť bataty),
- odlomte klíčky spolu s koreňmi (vyrastajúce z hrubšej strany ponorenej do vody) od hľuzy, keď dosiahnu cca 15 – 30 cm, a uložte ich do pohára s vodou na približne 7 dní,
- presaďte takmer pripravené priesady do kvetináčov a čakajte na ich výsadbu na finálne stanovisko.
Náš tip: Aby ste zabránili kontaktu batatu s dnom pohára, poprepichujte ho špajdlami, ktoré mu poslúžia ako opora. Vodu v pohári potom meňte zhruba raz za 3 dni.
Ako sadiť bataty
Na sadenie batatov sa oplatí počkať asi do polovice mája, kedy už nehrozia nočné mrazy ani nízke teploty. Vzhľadom na to, že povojník batatový je pôvodom subtropická rastlina, jej korene by z dlhodobého hľadiska nezvládli už teplotu okolo 5 °C.
Popri vhodnom termíne výsadby venujte dostatočnú pozornosť aj voľbe vyhovujúceho stanoviska. Pre vaše bataty nájdite slnečné miesto, ideálne s rozptýleným svetlom alebo čiastočným polotieňom. Pôda by mala byť kyprá, dobre priepustná a mierne kyslá.
No a postupne sme sa dostali až k tomu, ako sadiť bataty. Predpestované priesady budete sadiť do vyvýšených hriadok, ktoré by mali byť široké približne 35 cm a vysoké asi 20 cm. Jednotlivé sadenice umiestňujte do pôdy zhruba 40 cm od seba, pričom dodržte vzdialenosť aspoň 80 cm medzi hriadkami. Pre lepšie pestovateľské úspechy odporúčame prikryť hriadky čiernou geotextíliou, aby ste docielili vyššiu teplotu pôdy, čo batatom vyhovuje.
Náš tip: Väčšie medzery medzi jednotlivými hriadkami vás nemusia vôbec trápiť. Keď budete plánovať svoju záhradu a premýšľať, ako sadiť zeleninu vedľa seba, môžete si nachystať semienka mrkvy, reďkovky či šalátov, ktorým sa bude v blízkosti batatov určite dariť. A vy tak využijete vašu záhradku v maximálnej možnej miere.
Ako pestovať bataty
Po výsadbe si už rastúce sladké zemiaky nevyžadujú prílišnú starostlivosť. Nemusíte ich strihať ani hnojiť, a nepreháňajte to ani s polievaním. Zálievku im doprajte hlavne v období sucha, no určite sa jej vyhnite celý mesiac pred zberom, aby dopestované hľuzy nezačali pod zemou praskať.
Kedy zbierať bataty
So zberom batatov na uskladnenie počkajte, kým zožltnú ich listy. Na jednoduchšie vyberanie hľúz z pôdy môžete použiť napríklad vidly. No narábajte nimi opatrne, aby ste jednotlivé bataty nepoškodili. Výrazne by ste tým skrátili dobu skladovateľnosti hľúz. Bataty konzumujte najskôr 2 týždne po ich zbere. Počas týchto dní im vyčleňte teplé, vlhké a tmavé miesto, kde „dozrejú“ – ich prvotná škrobovitá chuť sa postupne zmení na sladkú.
Tip na záver: Ako pestovať bataty v kvetináči
Priesady sladkých zemiakov viete využiť aj inak – na spestrenie vašej okrasnej záhrady, terasy či altánku. Keďže listy povojníka batatového majú krásny vzhľad, budú sa perfektne vynímať v záhone pri letničkách alebo v závesnom kvetináči. Najkrajší dekoratívny rozmer docielite, keď skombinujete okrasné bataty napríklad s muškátmi či okrasnými žihľavami.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com