Košík plný čerstvo pozbieraných uhoriek v záhrade.

Asi sa zhodneme na tom, že najlepšie chutí domáca uhorka. Bez ohľadu na to, či ste si v prvom momente predstavili šťavnatú šalátovú uhorku, alebo vám na um prišli chrumkavé nakladačky, nič sa nevyrovná tým z vlastnej záhradky. Pokiaľ máte čo i len kúsok voľnej pôdy, pouvažujte nad ich dopestovaním. Pestovanie a sadenie uhoriek zo semena nie je totiž žiadnou vedou. Dokonca, vlastným uhorkám sa môžete potešiť aj v nádobách či kvetináčoch umiestnených na balkónoch.

Pestovanie uhoriek: Ako pestovať uhorky

Možno aj vy poznáte pranostiku – „Na Marka uhorky do jarka.“ Keďže Marekovia oslavujú meniny 25. 4., logicky z toho vyplýva, že koniec apríla by mal byť ideálny na výsev uhoriek. Nie je to ale úplne pravda. Všetko záleží aj od aktuálneho počasia. A okrem toho, uhorky môžete vysievať rovno na záhony, prípadne do skleníka, alebo si viete predpestovať priesady, ktoré neskôr zasadíte na finálne stanovisko.

Výsev uhoriek: Kedy vysievať uhorky

Keďže uhorky potrebujú na klíčenie teplotu aspoň 20 °C, väčšina pestovateľov si dorába priesady v interiérových alebo skleníkových priestoroch. Semienka vysievajú do malých kvetináčov, nádobiek alebo zakoreňovačov cca po 2 kusy vedľa seba, nanajvýš 2 cm hlboko. Môžete ich však vysiať aj do jednej dlhej nádoby za sebou. V takom prípade ale ponechajte medzi každými 2 semienkami medzeru zhruba 5 cm.

Ručný výsev semien uhoriek do sadbovačov na predpestovanie priesad.

Pôda by mala byť v tejto etape vlhká, no nie premočená, aby sa semienka nevyplavovali. Ideálnym je záhradný substrát bohatý na živiny. A myslite na to, že vaše pripravované priesady potrebujú veľa slnka. Keď dorastú do výšky asi 10 cm, sú pripravené na presadenie na finálne stanovisko. Semienka môžete vysievať aj rovno na záhony, teda vynechať predpestovanie uhoriek. No robte tak až vtedy, keď sa vonkajšie teploty ustália aspoň na 15 °C.

Náš tip: Ak plánujete presádzať sadenice uhoriek do pôdy približne v máji, začnite s výsevom v interiéri či skleníku aspoň o 4 týždne skôr.

Sadenie uhoriek: Kedy zasadiť uhorky zo semien

Ako spomíname už v predošlej časti, ideálny čas na sadenie uhoriek nastáva, keď priesady dosiahnu približne 10 cm. V súvislosti s tým, ako sadiť uhorky, stojí za zmienku predovšetkým vzdialenosť. Jednotlivým rastlinkám by ste mali dopriať rozostupy asi 40 – 60 cm. Presná vzdialenosť už závisí od konkrétnej odrody. Menšie rozostupy si môžete dovoliť napríklad vtedy, keď skúšate pestovanie uhoriek na sieti, ktoré prináša hneď niekoľko benefitov.

Sadenie priesad uhoriek do pôdy počas jarnej výsadby.

Pestovanie uhoriek na sieti

Aj pestovatelia-začiatočníci obvykle veľmi dobre vedia, že uhorka je náchylná na plesne. Kvôli tomu by ste rastliny nemali polievať na listy, ale len ku koreňom. Každopádne, na minimalizovanie vzniku plesní sa veľmi osvedčilo pestovanie uhoriek na sieti. Na začiatku a na konci záhonu natlčiete do zeme koly a natiahnete na ne sieť. Vrcholky jednotlivých rastlín potom postupne smerujete po sieti podľa vašich predstáv.

Listy, stonky, kvety aj plody lepšie dýchajú a tým pádom sa eliminuje vznik prostredia s vhodnými podmienkami na žltnutie listov uhoriek a rôzne choroby uhoriek. A v nadväznosti na pestovanie uhoriek treba spomenúť aj to, ako zaštipovať uhorky. Pokiaľ chcete, aby vám rastlina zostala len v úrovni siete, zaštipnite jej vrchol vo výške opory, pričom bežné zaštipovanie uhoriek vykonávajte za tretím až štvrtým listom. Podporíte tak tvorbu bočných výhonov, kde sa neskôr ukážu samičie kvety prinášajúce úrodu.

Tip, ako pestovať uhorky na malom priestore: Ak máte v záhrade len krátky kúsok pôdy, ktorý môžete vyčleniť na uhorkový záhon, vyskúšajte pestovanie uhoriek v dvoch kratších riadkoch, medzi ktorými bude umiestnená sieť. Jednotlivé sadenice v takom prípade nebudú v riadkoch oproti sebe – ale „do kríža“. Takýmto štýlom dokážete pestovať uhorky na malom priestore vo väčšom množstve.

Uhorky rastúce na opore v záhrade s kvitnúcim žltým kvetom.

Pestovanie uhoriek v kvetináči, nádobách a na balkóne

Niekto má plný balkón muškátov, iní uprednostňujú využiť tento priestor na pestovanie ovocia a zeleniny. Uhorky na balkóne síce nie sú úplne bežné, no ako sa hovorí – kde je vôľa, tam je cesta. Pestovanie uhoriek v nádobách či kvetináči na balkóne je predovšetkým o zaistení vhodných podmienok.

Tak ako v záhrade, aj na balkóne budú potrebovať kvalitný záhradný substrát, v tomto prípade však aj s drenážnou vrstvou, a takisto dostatok slnka a vlahy. Zatiaľ čo do jedného kvetináča s priemerom a hĺbkou aspoň 20 cm umiestnite maximálne jednu rastlinu, do širších nádob ich dajte pokojne aj viac. Pokúste sa ale dodržať vzdialenosti uvedené o čosi vyššie. Na vyväzovanie použite buď špirálovú tyč, alebo kratšiu sieť, prípadne mriežku.

Zelená uhorka rastúca na rastline v skleníku.

Vrúbľovanie uhoriek: Áno či nie?

Vrúbľovanie uhoriek je odpoveďou na otázku, ako pestovať uhorky hadovky. Keďže práve hadovky sú náchylnejšie na choroby uhoriek, bežne kúpite ich sadenice už navrúbľované. Takto pripravené priesady sú odolnejšie, vitálnejšie a v budúcnosti aj úrodne výnosnejšie.

Rada na záver: Čo sadiť vedľa uhoriek

Vedeli ste, že jedným z najlepších susedov uhoriek je cesnak? Dokáže ich totiž veľmi účinne chrániť pred voškami. A uhorkám sa bude u vás výborne dariť aj v blízkosti fazule, červenej repy, mrkvy a petržlenu. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o plánovaní záhrady, prečítajte si, ako sadiť zeleninu vedľa seba. Túto tému sme pre vás komplexne zhrnuli do samostatného článku, v ktorom nájdete aj prehľadnú tabuľku, čo s čím sadiť.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama