Zrelé jahody pripravené na zber rastú medzi listami na záhradnom záhone.

Jahody patria bezpochyby k najpestovanejšiemu a najpopulárnejšiemu drobnému ovociu nielen v našich končinách, ale aj inde vo svete. Dajú sa totiž veľmi jednoducho dopestovať prakticky v akýchkoľvek miernych klimatických podmienkach. Popritom, že sú nenáročné na pestovanie, ešte aj výborne chutia a obsahujú veľa vitamínov či rôznych zdraviu prospešných látok. Ak si chcete ich nezameniteľnú chuť užívať v priebehu celého leta bez toho, aby ste museli kúpiť v obchode čo i len jednu jahodu, naučte sa s nami, ako a kedy sadiť jahody. Pestovanie jahôd nie je vôbec náročné, hravo to zvládnu aj začiatočníci.

Ako pripraviť záhon na jahody

Cesta za pestovateľskými úspechmi začína už výberom vhodného stanoviska. Jahody majú rady ľahšie, dobre priepustné pôdy s neutrálnym až mierne kyslým pH. Okrem toho si vyžadujú veľa slnka. Ak budete teda uvažovať, kde si založíte jahodovisko, voľte miesto s celodenným slnečným žiarením. Pôda na záhone by mala byť kyprá a zbavená buriny. Nájdu sa pestovatelia, ktorí zastávajú pestovanie jahôd na netkanej textílii – kvôli lepšiemu prehrievaniu pôdy, menšiemu prerastaniu buriny a eliminovaniu plesní či iných chorôb. V našich klimatických podmienkach sú však letá natoľko horúce, že sa dokáže pôda dostatočne zohriať aj bez textílie. A prerastaniu buriny alebo rozmachu chorôb viete zamedziť napríklad nastielaním slamy. Je tak na každého uvážení, pre akú prípravu záhona na jahody sa rozhodne.

Náš tip: Ak už máte záhon založený a neviete, ako ho pripraviť na ďalšiu sezónu, postupujte podľa nasledovných pokynov. Po zbere úrody jahodovisko okopte, zbavte buriny a prihnojte. Z rastlín odstráňte poškodené listy. V prípade, že máte veľmi veľké jahodovisko, môžete si uľahčiť prácu jeho pokosením. Musíte ale nastaviť kosačku na kosenie v takej výške, aby ste nepoškodili srdiečka rastlín – cca 5 cm.

Záhradník drží mladú sadenicu jahody pripravenú na výsadbu do záhona.

Kedy sadiť jahody

Keď ide o sadenie jahôd, núkajú sa vám v podstate dva ideálne termíny na výsadbu – jar a jeseň. Samozrejme, netýka sa to kontajnerových sadeníc zakúpených v záhradkárstvach, ktoré môžete vysádzať do pôdy prakticky celoročne – je však dobré vyhnúť sa mrazom či extrémne vysokým teplotám.

Sadenie jahôd na jar

Výsadba jahôd na jar je obľúbená najmä vďaka širokej ponuke záhradkárstiev v tomto období. Na výber máte z rôznych odrôd – od raz rodiacich cez celoročné až po frigo. Zatiaľ čo raz rodiace majú v porovnaní s celoročnými vyššiu výnosnosť, tak celoročné (inak nazývané aj dvakrát rodiace alebo remontantné) vás budú zásobovať chutnými plodmi v menšom množstve až do prvých mrazov. Pri výbere nových sadeníc preto odporúčame voliť kombináciu oboch typov.

Späť ale k téme sadenia jahôd na jar. Bez ohľadu na to, pre aké druhy alebo odrody jahôd sa rozhodnete, nemôžete očakávať v danom roku bohatú úrodu. Možno sa stane, že na niektorých rastlinách objavíte plody, no bude to v menšom počte. Väčšej nádielky sa dočkáte až v druhom roku. Podstate odlišné je to s frigo sadenicami, ktoré sme zámerne spomenuli o čosi vyššie. Ide o rastlinky, ktoré sa vyberajú z pôdy na jeseň, pričom sa zbavujú listov a skladujú v mínusových teplotách až do jari. Keďže disponujú bohatým koreňovým systémom, úrodu vám prinesú už v prvej sezóne aj pri jarnej výsadbe.

Sadenie jahôd na jeseň

Ak zvažujete, kedy zasadiť jahody, jednou z možností je aj jesenné sadenie. Jeho výhodou v porovnaní s jarnou výsadbou je lepšie zakorenenie sadeníc do prvej sezóny. Keď teda zasadíte jahody v jesennom období, už počas prvého leta sa budete tešiť z bohatej úrody.

Detail sadenice jahody s koreňovým balom pred zasadením do pôdy.

Ako sadiť jahody

V súvislosti s tým, ako zasadiť jahody, je dôležité brať do úvahy typ vysádzanej rastlinky. Ak sadíte sadenicu zakúpenú v záhradkárstve, vyhĺbte si jamku o trochu širšiu ako je koreňový bal. Korene mierne prestrihajte nožnicami, aby sa lepšie rozrástli a zakorenili. Do jamky môžete pridať hnojivo na jahody. Keď si však chcete namnožiť jahody z vlastných rastlín, môžete tak urobiť poplazmi – dlhými výhonkami, ktoré sa ťahajú z materskej rastliny. Vždy si vyberajte len prvú generáciu vyhnanú z dobre plodiacich rastliniek. Môžete ju nechať zakoreniť priamo na mieste v pôde alebo ju umiestniť do malého kontajnera na záhone. Kým sa dostatočne nezakorení (aspoň 2 týždne), neodstrihávajte ju od materskej rastliny. Odstrihnúť môžete len ďalšiu generáciu.

Pozor! Srdiečko sadenice nesmiete pri výsadbe či presádzaní zatlačiť pod úroveň zeme. A medzi jednotlivými rastlinkami dodržujte vzdialenosti cca 30 cm, aby ste predchádzali šíreniu neželaných chorôb. Rozostupy medzi riadkami odporúčame v šírke aspoň 50 cm, aby ste mohli pohodlne, raz za dva dni, zbierať úrodu.

Ruka zbiera zrelú červenú jahodu priamo z rastliny na záhone.

Čím hnojiť jahody

Najlepšie hnojivo na jahody je také, ktoré je špeciálne určené pre ne, respektíve pre drobné ovocie. Viete si ho kúpiť prakticky v akomkoľvek záhradkárstve. Čo sa týka toho, kedy hnojiť jahody, odporúčame hnojenie jahôd najmä po sezóne, po zbere úrody. Robíme tak kvôli budúcoročnej úrode. Dokážete si ale urobiť aj výborné domáce hnojivo na jahody zo žihľavy, o ktorom sme už písali v článkoch o uhorkách a paradajkách.

Za vyskúšanie stojí aj hnojivo z droždia na jahody, ktoré sa ľahko pripravuje a prirodzene podporuje rast a plodnosť. Stačí zmiešať jednu kocku droždia v 10 litroch vody, nechať niekoľko hodín odstáť a zaliať jahody ku koreňom. Vitamíny skupiny B a ďalšie živiny vo vode podporia tvorbu kvetov a následne plodov.

Ďalšou účinnou možnosťou je hnojenie jahôd kuracím hnojom – ideálne zriedeným vo vode v pomere 1:10. Kurací hnoj je bohatý na dusík, fosfor a draslík a poskytne rastlinám všetko, čo potrebujú na zdravý vývoj a bohatú úrodu. Toto hnojivo aplikujte buď na jar pred kvitnutím, alebo po zbere úrody, keď rastliny potrebujú doplniť živiny.

Pestovanie jahôd – tipy na záver

  • Aby ste eliminovali choroby jahôd, ako napríklad škvrnitosť listov jahôd či hnednutie listov jahôd, zalievajte vždy ku koreňom, nie na listy. Jahody sú totiž náchylné na plesne a rôzne škvrnitosti, podobne ako maliny. Okrem toho ich často napádajú slimáky, ktorých sa ale dokážete efektívne zbaviť.
  • Mnohých začínajúcich pestovateľov zaujíma, ako zazimovať jahody. V našich klimatických podmienkach to nie je nutné (výnimkou sú jahody v kvetináči, ktoré odporúčame presunúť napríklad do záhradných domčekov, prípadne obaliť črepník jutovinou a položiť ho na dosku či polystyrén). No ak chcete, môžete na záhony nastlať napríklad čečinu.
  • Nezabudnite na dôležitú údržbu po zbere úrody. Vtedy prichádza čas, kedy strihať jahody – to znamená odstraňovať staré a poškodené listy, ktoré môžu byť zdrojom chorôb a uberať rastlinám energiu. Ideálny čas na rez jahôd je bezprostredne po zbere, zvyčajne v júli alebo začiatkom augusta. Rastliny tak získajú čas na vývoj a posilnenie na ďalšiu sezónu.
  • Ďalšou častou otázkou začínajúcich pestovateľov je, čo zasadiť vedľa jahôd. Jahodám sa darí v spoločnosti cesnaku, cibule alebo šalátu, ktoré svojimi silicami odpudzujú niektorých škodcov. Dobrou voľbou je aj špenát alebo fazuľa, pretože zlepšujú kvalitu pôdy. Na druhej strane sa vyhnite zemiakom, paradajkám alebo paprikám, ktoré môžu prenášať podobné choroby.

Pri nedostatku miesta alebo absencii vlastnej záhrady môžete vyskúšať aj pestovanie jahôd v kvetináči, napríklad takzvaných previsnutých typov. Vyberajte si črepníky s priemerom aspoň 20 cm. Jahody na balkóne odporúčame takisto umiestňovať na slnečné miesto.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama