Červené cherry paradajky na kríku na slnečnej záhrade – úspešná úroda.

Hovorí sa, že domáce majú lepšiu chuť ako tie kupované v obchode. A keďže v našich končinách patria paradajky medzi to najpestovanejšie z ovocia a zeleniny, niečo pravdy na tom asi bude. Pestovanie paradajok pritom nie je žiadna veda. Stačí vám pochopiť len niekoľko základných princípov a už v júli sa môžete tešiť z chutných, šťavnatých plodov. Čítajte ďalej a zistite, ako vypestovať silné sadenice paradajok, kedy a ako sadiť paradajky a tiež ako pestovať paradajky na balkóne aj v záhrade.

Pestovanie paradajok krok po kroku

Tak ako pri pestovaní iných druhov ovocia a zeleniny, aj pri pestovaní paradajok sa treba držať niekoľkých dôležitých zásad. Zoskupili sme ich pre vás do 3 najhlavnejších krokov.

Krok č. 1: Výsev paradajok – kedy zasiať paradajky

Pri domácom pestovaní paradajok rozlišujeme 2 najčastejšie možnosti, ako začať. Tou najjednoduchšou je kúpiť si hotové sadenice v záhradkárstvach alebo od pestovateľov na trhoviskách. Vtedy by ste mali mať záruku lepšej prijateľnosti a vitality rastliny. O čosi náročnejšie, respektíve zdĺhavejšie, je pestovanie paradajok zo semien.

V snahe o vlastnoručné dopestovanie priesad je nevyhnutné vedieť, kedy siať paradajky. Keďže proces rastu sadenice trvá približne 2 mesiace, môžete začať už vo februári alebo počkať zhruba do polovice marca. Riaďte sa pritom nasledovným postupom na predpestovanie paradajok.

Semená paradajok na papieri s označením „Tomatoes“ – príprava na výsev.

Ako pestovať paradajky zo semienka

  • Naplňte kvetináče či nádoby s priemerom cca 10 cm až po ich okraj výsevným substrátom, ktorý utlačte a zalejte.
  • Vysejte semienka rovnomerne na povrch – vo vzájomnej vzdialenosti aspoň 1 cm od seba.
  • Zasypte semienka asi 5-centimetrovou vrstvou substrátu, ktorú následne jemne utlačte a zvlhčite rozprašovačom tak, aby ste nevyplavili semienka.
  • Pikírujte sadenice asi po 1 – 2 týždňoch, keď sa začnú objavovať prvé pravé listy (pozor, prvé lístky sú klíčne – až tie ďalšie sú „prvé pravé“). Pri presádzaní použite viacúčelový substrát a obdobné kvetináče ako pri výseve, avšak na každú sadenicu zvlášť. Pomáhať si môžete napríklad vidličkou a pridržiavaním rastliniek za lístky (pozor, stonky sú v tomto čase priveľmi krehké).

Náš tip: Jednotlivé kvetináče si už pri prvotnom výseve označte podľa odrôd (takisto urobte aj po pikírovaní). Rastúcim rastlinkám zaistite teplotu okolo 20 °C, pričom nočné teploty môžu byť nižšie, aby ste podporili tvorbu koreňovej sústavy a zároveň zabránili predčasnému, nechcenému kvitnutiu, ktoré by mohlo priesadu zbytočne vysilovať. Pár dní pred výsadbou sadeníc môžete začať s ich otužovaním tak, že ich počas dňa budete premiestňovať zvnútra von.

Klíčiace sadenice paradajok v kvetináči – prvá fáza pestovania.

Krok č. 2: Sadenie paradajok – kedy vysádzať paradajky

Paradajkám vyhovuje slnečné stanovisko a piesočnato-hlinitá pôda s neutrálnym až mierne kyslým pH na úrovni 5,5 – 7,5. Pôda by mala byť dostatočne kyprá a obohatená o živiny. Ak vás zaujíma, kedy sa majú sadiť paradajky, tak vedzte, že by ste mali počkať s ich presunom na vonkajšie záhony aspoň do polovice mája, kedy už nehrozia nočné mrazy. Sadenice, ktorých finálnym stanoviskom budú skleníky či fóliovníky, však môžete presádzať o čosi skôr. A v súvislosti s tým, ako ďaleko od seba sadiť paradajky, stojí za zmienku, že ideálny spon predstavuje cca 80 x 40 cm.

Mimochodom, v našich podmienkach je možné aj pestovanie paradajok na balkóne. Výnosnosť jednotlivých rastlín síce nie je taká ako pri pestovaní v záhrade, ale radosť z dopestovaných paradajok v domácom prostredí je na nezaplatenie. Paradajky na balkóne umiestňujte vždy na slnečné miesto.

Mladé sadenice paradajok v zelených kvetináčoch na parapete – príprava na presadenie do záhrady.

Ako zasadiť paradajky

  • Vykopte si jamku na hĺbku motyky, respektíve podľa toho, aké veľké priesady idete sadiť.
  • Zalejte jamky vodou a počkajte, až kým voda úplne vsiakne.
  • Pridajte do jamky hnojivo – slepačie alebo ovčie – a zasypte jamku cca do polovice kvalitným substrátom.
  • Vložte priesadu do jamky až po prvé pravé listy a zasypte vykopanou zeminou.
  • Zalejte sadenicu asi 1 l vody a do ďalšej zálievky počkajte cca týždeň. Podporíte tak lepšie zakorenenie rastliny. Vzhľadom na to, že paradajky si dokážu vytiahnuť vlhkosť z veľkej hĺbky, ich korene sa budú v prvom týždni bez zálievky ťahať smerom dole. Ku skoršiemu polievaniu pristupujte len pri vysokých teplotách alebo viditeľnom vädnutí rastlinky.

Náš tip: Každoročne meňte paradajkám vonkajšie stanovisko tak, aby ste ich aspoň po dobu 3 rokov nepestovali na tom istom mieste (ani na mieste, kde ste v horizonte 3 rokov pestovali papriku či baklažány). Eliminujete tak riziká spojené s neželanými chorobami a škodcami paradajok. A súvislosti s tým sa oplatí spomenúť, čo zasadiť vedľa paradajok. Ideálnymi susedmi sú aksamietnice, bazalka, cesnak, mrkva, hrášok, petržlen či cibuľa.

Ruky záhradníka starostlivo sadia mladé sadenice paradajok do úrodnej pôdy.

Krok 3: Starostlivosť o paradajky – ako často zalievať a ako vylamovať paradajky

Starostlivosť o paradajky sa ich výsadbou rozhodne nekončí. Práve naopak, v mnohých ohľadoch ešte len začína. Čaká vás totiž napríklad polievanie či vylamovanie paradajok.

Ako na to

  • Polievajte paradajky vždy ku koreňom, nie na listy, kvety a plody – to je odpoveď na otázku „ako zalievať paradajky“. Znížite tak riziko šírenia plesní a iných chorôb paradajok.
  • Riaďte sa pravidlom „radšej výdatnejšie než často“. Keď neviete, ako často zalievať paradajky, doprajte im radšej jednorazovo veľa vody a potom ich pár dní nezalievajte.
  • Používajte na polievanie ideálne odstátu, vlažnú vodu – nie príliš studenú, aby ste nespôsobili rastlinám veľké šoky.
  • Vylamujte bočné výhonky, takzvané zálistky v pazuchách, ktoré uberajú rastline energiu.

Náš tip: Pokiaľ chcete pestovať paradajky na dva výhony, vždy ponechajte len bočný výhon pod prvým súkvetím. V porovnaní s ostatnými je totiž najsilnejší a budete mať na ňom najväčšiu úrodu.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama