Osoba drží glukometer a pripravuje sa na meranie hladiny cukru v krvi, čo je dôležitý krok pre správu diabetu.

Jednoduchý cukor (glukóza) je pre náš organizmus jedným zo základných zdrojov energie. Krv prenáša glukózu ku všetkým bunkám tela a tým zabezpečuje ich správne fungovanie. Vysoké hladiny cukru v krvi sú však pre naše telo ohrozujúce. Permanentná hyperglykémia môže viesť k postupnému poškodeniu ciev a nervov, pričom zvyšuje riziko srdcovo-cievnych a nádorových ochorení. V nasledujúcich riadkoch si preto povieme, ako znížiť cukor v krvi. Ponúkame vám rýchle tipy aj dlhodobé riešenia.

Ideálna hladina cukru v krvi

Hladina cukru v krvi je ovplyvnená viacerými faktormi – primárne však príjmom potravy. Odbery krvi pre určenie glykémie sa najčastejšie vykonávajú nalačno (po 8 hodinách bez jedla). Hodnoty cukru v krvi by sa mali vtedy pohybovať v rozmedzí od 3,3 do 5,6 mmol/l. Niekedy sa odoberá takzvaná náhodná glykémia počas dňa. Robí sa tak zväčša minimálne dve hodiny po jedle a v takomto prípade je normálna hladina cukru 7,6 mmol/l.

Krvný cukor si môžete odmerať aj v domácich podmienkach pomocou glukomeru. Hodnoty cukru v krvi z prsta však nie sú natoľko presné ako zo štandardného krvného odberu. Odporúča sa preto takéto meranie opakovať.

Ako znížiť cukor v krvi – Ideálna hladina cukru v krvi

Zvýšený cukor v krvi – príznaky

Zvýšené hladiny cukru v krvi označujeme ako hyperglykémia. K typickým príznakom patrí:

  • zvýšený smäd, pocit sucha v ústach,
  • častejšie močenie,
  • zvýšená fyzická únava,
  • rozmazané videnie,
  • kŕče v nohách,
  • opakujúce sa infekcie močových ciest,
  • nevoľnosť a bolesti brucha,
  • hyperventilácia – rýchle a plytké dýchanie,
  • ospalosť a letargia.

Chronicky zvýšený krvný cukor zväčša súvisí s problematickou produkciou a využitím inzulínu v tele. Môže ísť o dôsledok genetických faktorov (diabetes I. typu) alebo dlhodobo nezdravého životného štýlu (diabetes II. typu). K zvýšeným hodnotám cukru v krvi však môže viesť aj užívanie niektorých liekov, zápal podžalúdkovej žľazy alebo zvýšená produkcia niektorých hormónov.

Špecifickým prípadom je zvýšený cukor zo stresu. Dochádza k nemu pod vplyvom hormónov, ktoré sa v situáciách stresu uvoľňujú a cielene zvyšujú hladiny krvného cukru. Chronický stres tak môže viesť k závažným zdravotným problémom.

Ako znížiť cukor v krvi – Zvýšený cukor v krvi

Nízka hladina cukru v krvi

Nízky cukor sa označuje ako hypoglykémia. U zdravých ľudí o nej hovoríme, ak klesne hladina cukru v krvi pod 3,3 mmol/l, u diabetikov je táto hranica posunutá na 3,9mmol/l. Príznaky nízkej hladiny cukru v krvi:

  • únava, ospalosť,
  • tras,
  • potenie,
  • závrate,
  • zmätenosť.
Nízka hladina cukru v krvi

Ako znížiť cukor v krvi

K dlhodobej optimalizácii hladín krvného cukru prispieva predovšetkým zdravý životný štýl. Existujú však aj rýchle postupy na okamžité zníženie hladiny cukru v krvi. Nie sú natoľko účinné a zdraviu prospešné ako dlhodobé opatrenia, ale predstavujú efektívne krátkodobé riešenie.

Intenzívny šport

Ak vám to zdravotný stav dovoľuje, intenzívna športová aktivita predstavuje najúčinnejší spôsob okamžitého zníženia hladiny krvného cukru. Nadbytočná glukóza sa jednoducho spáli.

Zvýšený príjem tekutín

Pitný režim je veľmi dôležitý aj v rámci zdravého životného štýlu. Okamžité zvýšenie príjmu nesladených tekutín, najmä čistej vody, však pomôže obličkám rýchlejšie vyplaviť prebytočný cukor.

Ochladenie organizmu

Ochladenie organizmu napomáha rýchlejšiemu spaľovaniu glukózy a jej ukladaniu do svalov. Mimoriadne účinné je otužovanie, ale v krátkodobom horizonte pomôže aj chladnejšia sprcha alebo vlažný kúpeľ.

Ako znížiť cukor v krvi – Ochladenie organizmu

Ako znížiť cukor v krvi bez liekov a dlhodobo

Dlhodobá a konzistentná zmena životného štýlu je najúčinnejším riešením vysokej hladiny cukru v krvi.

Pravidelné cvičenie

Cvičenie nemusí byť náročné ani intenzívne, ale o to pravidelnejšie. Aj ľahká fyzická aktivita pomôže efektívnemu využitiu cukrov v tele a podporí zvýšenie citlivosti na inzulín.

Zdravá strava

Znížte podiel jednoduchých cukrov vo svojom jedálničku. Nahraďte ich potravinami s nízkym glykemickým indexom ako sú strukoviny, celozrnné obilniny a čerstvá zelenina. Pridajte potraviny bohaté na vlákninu, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukrov. Vhodné je obohatiť racionálny jedálniček aj o potraviny bohaté na chróm a horčík – napr. orechy, mäso, celozrnné potraviny, banány, listová zelenina, ryby či avokádo. Zmenšite objem porcií, jedzte častejšie a menej. Nezabúdajte na pitný režim.

Ako znížiť cukor v krvi – Zdravá strava

Zdravý spánkový režim

Nepremáhajte sa, doprajte si dostatok zdravého a kvalitného spánku. Spánková deprivácia podporuje vyplavovanie hormónov, najmä kortizolu, ktoré majú nepriaznivý vplyv na hladiny cukru v krvi.

Manažment stresu

Dlhodobý stres môže viesť k chronickému zvýšeniu hladiny krvného cukru. Ak sa so stresovými situáciami stretávate pravidelne napríklad v rámci zamestnania, naučte sa efektívne spôsoby zvládania stresu. Môžete skúsiť relaxačné techniky, jógu alebo dychové cvičenia.

Babské rady na zníženie cukru v krvi

Podľa niektorých domácich receptov môže zníženiu hladín krvného cukru napomôcť:

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama