Čo je to kurkuma?

Zväzok čerstvo vytrhaných koreňov kurkumy, držaný v ruke s ochrannou rukavicou, s vegetáciou v pozadí, znázorňuje zber kurkumy.

Kurkuma lat. Curcuma longa, turmetka je rastlina, ktorá patrí do čeľade zázvorovitých. Prvé zmienky o kurkume pochádzajú spred 10 000 rokov zo starej Číny, kde ju liečitelia používali na liečbu tráviacich problémov. Slávny Marco Polo ju spomína vo svojom denníku po ceste po ďalekej Ázii. V Indii sa okrem gastronomického využitia ako korenie používa aj v mnohých náboženských obradoch a svadbách, najmä v hinduistickom náboženstve.

Kurkuma ako rastlina

Z kurkumy sa najviac jej podzemná časť, oddenok. Rastlina má tiež stonku dlhú asi 60 až 100 cm, na konci ktorej je ružovkastý kvet. Kurkuma sa dá v našich podmienkach ľahko pestovať. Pestuje sa na okrasné účely ako izbová rastlina. Môže byť tiež krásnym doplnkom záhonu v záhrade. Vyžaduje slnečné miesto s teplotou 20 – 30 stupňov a pravidelné zavlažovanie.

Využitie kurkumy v kuchyni

Kurkuma je základnou zložkou kari korenia, ale môže sa používať aj ako samostatné korenie do slaných a sladkých jedál. Výborne sa hodí napríklad do polievok, omáčok alebo ako prísada do smoothies. Kurkuma sa používa najmä v ázijskej a indickej kuchyni, ale vďaka jej širokému využitiu si pomaly získava svoje miesto aj v našej kuchyni. Kurkuma je obľúbená aj u Španielov, ktorí ju pridávajú do národného jedla Paelly, vďaka jej žltooranžovej farbe a nezameniteľnej chuti. Používa sa aj ako farbivo, napríklad na farbenie syrov. V potravinárskom priemysle ju najdeme pod označením E100.

Kurkuma

Tip na recept Mrkvová kari polievka nájdete na konci článku

Kurkuma ako liek

Kurkumín – účinná složka

Kurkuma obsahuje mnoho látok, ale najviac preskúmaný je kurkumín, ktorý obsahuje vitamíny B, C a vitamíny E a K, ako aj minerály, ako sú vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, mangán a selén. Kurkumín je často súčasťou výživových doplnkov, ktoré pomáhajú správnemu fungovaniu pečene, a vďaka svojim protizápalovým účinkom sa používa aj na zmiernenie príznakov artritídy, osteoporózy atď.

Protizápalové účinky

Vo východnej medicíne sa kurkuma už stovky rokov používa na liečbu rôznych ochorení, od sezónneho prechladnutia, koliky, žltačky až po liečbu svrabu a zápalu spojiviek. Účinná látka kurkumín sa používa aj pri prevencii a liečbe vírusových ochorení. Účinne zabraňuje množeniu ďalších vírusov v samotných bunkách. Kurkumín sa však musí užívať vo veľkých dávkach, aby sa dosiahli výsledky. Na tento účel sú v lekárňach bežne dostupné napríklad tablety s vysokým obsahom kurkumínu. V kozmetike ho nájdete v prípravkoch na akné a mastnú pleť.

Pomáha pri liečbe rakoviny

Niektoré štúdie ukazujú sľubné výsledky pri liečbe špecifických typov rakoviny, ako je rakovina prsníka, prostaty, kože, pľúc, pažeráka, pečene, pankreasu, žalúdka a iných. Americká univerzita v Arizone vo svojej štúdii potvrdila, že kurkumín blokuje metastázy pri rakovine hrubého čreva.

Kurkuma pomáha pri chudnutí

Vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na trávenie a enzýmy zrýchľuje metabolizmus, a tým pomáha spaľovať tuky a udržiavať štíhlu postavu. Kurkuma tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, a tým znižuje chuť do jedla. Okrem toho kurkumín pomáha pri vylučovaní žlče, čím napomáha metabolizmu a spaľovaniu tukov.

kurkuma ako liek

Podrobnejšie informácie o použití kurkumy ako lieku nájdete v tomto článku

Konzumácia kurkumy

Ako sme už spomenuli, kurkumu možno užívať vo forme tabliet, ale aj vo forme džúsu, kurkumového mlieka alebo ako prídavok do dennej dávky smoothies. Ďalšou formou kurkumy je čaj alebo kurkumový prášok. Podľa zdravotného problému treba zvoliť vhodný typ užívania. Treba však pamätať na to, že odporúčaná denná dávka by sa nemala prekračovať, pretože sa môžu objaviť vedľajšie účinky, ako sú hnačka, zvracanie, nevoľnosť, bolesti hlavy a u ľudí s cukrovkou môže spôsobiť problémy s hladinou cukru v krvi. Pre lepšie vstrebávanie kurkumínu sa odporúča kombinovať ho s prípravkami obsahujúcimi piperín, látku, ktorá sa nachádza v čiernom korení.

Kto by nemal kurkumu konzumovať

Hoci má kurkuma mnoho priaznivých účinkov na naše zdravie, tehotným ženám sa neodporúča užívať ju v koncentrovanej forme a vo vysokých dávkach, naopak, potraviny s obsahom kurkumy majú pre ženy priaznivý protizápalový účinok. Používanie kurkumy sa neodporúča ľuďom s ochorením obličiek alebo žlčníkových kameňov bez predchádzajúcej konzultácie.

Recept: Mrkvová kari polievka

Suroviny:

  • Mrkva 500 g
  • Cibuľa 2 ks
  • Zemiaky 2 ks
  • Cesnak 1 strúčik
  • Maslo 50 g
  • Olivový olej 2 PL
  • Zeleninový vývar 1 L
  • Kari korenie 2 L
  • Chilli v prášku

Na dochutenie:

  • Smotana na varenie
  • Soľ
  • Korenie

Postup prípravy

Cibuľu nakrájame nadrobno a necháme ju dozlatista osmažiť na rozpustenom masle s trochou olivového oleja (aby sa maslo nepripálilo). Pridáme očistenú mrkvu nakrájanú na kolieska hrubé asi pol centimetra, nasekaný cesnak a restujeme ďalších pár minút, kým mrkva pekne nezesklovatie. Dochutíme mletým chilli a kari korením, podľa chuti pridáme soľ a korenie. Niekoľkokrát premiešame a necháme pražiť ďalšie 2 minúty. Potom prilejeme vývar a pridáme zemiaky nakrájané na malé kúsky.

Polievku varíme na miernom ohni približne 30 minút, kým mrkva a zemiaky nezmäknú. Po uvarení polievku rozmixujeme tyčovým mixérom a podľa chuti dochutíme soľou, korením a kari korením. Na zjemnenie chuti môžeme pridať smotanu na varenie. Podávame s opečeným chlebom. Dobrú chuť.

kari polievka

Chcete si podporiť funkciu pečene? Prečítajte si o účinkoch zázračnej byliny s názvom Ostropestrec mariánsky. Máte problémy so spánkom alebo ste v strese? Valeriána lekárska vám môže pomôcť.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy