Usmievavá žena sedí na podlahe s čistiacimi prostriedkami a fialovými rukavicami pri otvorenej práčke, pripravená na čistenie.

Predstavuje užitočnú pomocníčku v každej jednej domácnosti. Šetrí nám veľa času, čistí naše špinavé oblečenie, no niekedy zabúdame, že aj ona potrebuje čistenie. Predĺžime tým jej životnosť, zabránime množeniu baktérií a zlepšíme jej výkon. Pozrite si tieto jednoduché metódy, ako vyčistiť práčku od zápachu a neželaných nečistôt.

Čistenie gumového tesnenia

Ešte pred čistením bubna je dobré vyčistiť gumové tesnenie na dvierkach práčky. Najskôr odstránime rukou veľké nečistoty zo záhybov, a potom vytrieme gumové tesnenie do sucha čistou handričkou. Pre odstránenie odolných nečistôt môžeme použiť starú zubnú kefku, na ktorú nanesieme trochu sódy bikarbóny zmiešanej s vodou. Po vyčistení necháme dvierka práčky mierne otvorené.

Čistenie zásobníka na prací prášok a aviváž

Zásobník vyberieme z priehradky a umyjeme ho pod teplou vodou. Odolnejšie nečistoty odstránime rovnakým spôsobom, akým sme čistili tesnenie. Potom opláchneme zásobník a vytrieme ho do sucha.

1. spôsob: Ako vyčistiť práčku octom

Ocot je skvelý prostriedok na rozloženie všetkých usadenín a odstránenie nepríjemných pachov. Je lacný a nachádza sa v každej domácnosti

Postup:

 1. Nalejeme do dávkovača na prací prostriedok ¾ šálky octu.
 2. Spustíme normálny prací cyklus s najvyššou možnou teplotou vody.
 3. Zmiešame si ½ šálky octu a 2 šálky vody. Navlhčíme si v tomto roztoku handru alebo špongiu a použijeme ju na vyčistenie vonkajšej strany práčky.
 4. Po dopratí spustíme cyklus plákania v horúcej vode bez pridania octu alebo pracieho prostriedku. Týmto sa odstránia všetky zvyšné nečistoty a pach po octe.
Ako vyčistiť práčku octom

2. spôsob: Ako vyčistiť práčku sódou bikarbónou a octom

Ďalšou obľúbenou metódou, ako vyčistiť práčku, je čistenie pomocou sódy bikarbóny. Jemne vydrhne vnútro práčky a odstráni všetky zatuchnuté pachy, ktoré v nej zostali po rôznych pracích prostriedkoch a zmäkčovadlách. Pre ešte lepší výsledok je dobré kombinovať ju s octom.

Postup:

 1. Pridáme do prázdneho bubna práčky asi šálku sódy bikarbóny.
 2. Spustíme práčku na prací cyklus s horúcou vodou a počkáme, kým práčka cyklus dokončí.
 3. Teraz pridáme šálku bieleho octu do bubna práčky.
 4. Spustíme práčku na ďalší cyklus s horúcou vodou.
 5. Po skončení cyklu s octom už pustíme práčku len tak na prázdno bez akéhokoľvek prostriedku, aby sa odstránili všetky pachy po octe.
 6. Po ukončení všetkých cyklov utrieme bubon čistou handričkou.
Ako vyčistiť práčku sódou bikarbónou

3. spôsob: Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou

Kyselinu citrónovú zoženiete v každom supermarkete. Pomôže vám z práčky odstrániť mydlové usadeniny a nepríjemné pachy.

Postup:

 1. Do prázdneho bubna práčky nasypeme 1 šálku kyseliny citrónovej.
 2. Spustíme celý prací cyklus na najhorúcejšej teplote.
 3. Po ukončení prvého cyklu spustíme ešte jeden cyklus plákania, aby sme odstránili posledné nečistoty a zvyšky kyseliny citrónovej.
 4. Bubon utrieme čistou handričkou.
Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou

4. spôsob: Ako vyčistiť práčku plnenú zhora

Čistenie práčky plnenej zhora sa výrazne nelíši od čistenia práčky s otvorom vpredu. Potrebujete ju však pred pridaním prostriedku na čistenie napustiť vodou.

Postup:

 1. Práčku nastavíme na najvyššiu teplotu a najdlhší cyklus. Spustíme ju a necháme ju naplniť vodou.
 2. Po naplnení práčky vodou otvoríme veko a pridáme šálku octu a šálku sódy bikarbóny.
 3. Zatvoríme veko a necháme práčku ukončiť celý cyklus.
 4. Počas toho, ako práčka perie, vyčistíme jej vonkajšiu časť čistou handričkou a vhodným čistiacim prostriedkom. Môžeme si vytvoriť vlastný roztok tak, že pridáme do litra vody ¼ šálku octu a polievkovú lyžicu sódy bikarbóny.
 5. Po ukončení prvého cyklu pustíme ďalší cyklus plákania bez pridania akéhokoľvek prostriedku.
 6. Nakoniec utrieme vnútro práčky suchou handričkou.

Bonus: Profesionálne produkty na čistenie práčky

Ak sa vám zdá, že domáce metódy s octom, sódou bikarbónou alebo kyselinou citrónovou nefungujú dostatočne efektívne alebo hľadáte rýchlejší a jednoduchší spôsob, ako vyčistiť práčku, môžete sa obrátiť na profesionálne produkty určené na čistenie práčok. Mnohé z nich sú špeciálne navrhnuté tak, aby nielen účinne odstraňovali nečistoty a výluhy, ale aj prevenciu pred množením baktérií a vznikom zápachu.

Spôsob použitia je jednoduchý a rýchly. Väčšinou stačí len pridať určenú dávku čistiaceho prostriedka do bubna alebo do zásobníka na prací prášok a spustiť prací cyklus na najvyššej možnej teplote. Po skončení cyklu je dobré pustiť ešte jeden prací cyklus bez prídavku čistiaceho prostriedka, aby sa odstránili všetky zvyšky. Ako vždy, dôkladne prečítajte a dodržiavajte pokyny uvedené na obale produktu.

Foto: shutterstock.com

Reklama