Svetlá obývačka so sivou pohovkou, zelenou stoličkou a modrými závesmi, ktorá kombinuje pohodlie s čistými farbami pre pokojnú atmosféru.

Obývačka je pre mnohých z nás ústrednou miestnosťou v domácnosti. Miesto, kde večer sledujeme obľúbené reality šou alebo futbal, miesto, kde v zimných mesiacoch ležíme na pohodlnom gauči zabalení v dekách a utopení vo vankúšoch. Aby ste sa nielen vy, ale napríklad aj vaše návštevy cítili vo vašej obývačke vždy príjemne, prečítajte si niekoľko užitočných tipov, ako zariadiť modernú obývačku. Existuje mnoho inšpirácií pre obývačky, ale pozrime sa na to, na čo by ste sa mali určite zamerať.

Podlaha by mala byť prvým krokom, ale ako vybrať tú správnu?

Povedzme, že ste sa rozhodli radikálne zmeniť celú miestnosť – prerobiť ju od základov. To je ten správny čas začať od podlahy. V ponuke je široká škála možností, od drevených podláh až po rôzne imitácie dreva vo forme vinylových alebo laminátových podláh. Nebojte sa použiť vzor dreva. Je stále veľmi moderný a používa sa vo veľkej miere v modernom aj vidieckom štýle. Ak je vaša obývačka prirodzene tmavá a bez veľkých okien, musíte to zohľadniť pri výbere farby podlahy. Vyberte si radšej svetlejší odtieň, ktorý vám umožní vybrať si zo širšej škály farieb stien. Vaša moderná obývacia izba by mala mať podlahu zladenú vo farbe stien.

Moderná obývačka
Moderná obývačka

Steny nemusia byť len biele alebo tmavé

Samozrejme, biela farba vám poskytne najjasnejší priestor, ale pôsobí trochu sterilne. Zatiaľ čo tmavé farby majú tendenciu zmenšovať miestnosť, čomu by ste sa mali vyhnúť najmä v malých obývačkách. Namiesto toho zvoľte jemné odtiene béžovej, ružovej, okrovej. Vhodné sú aj farebné kombinácie, ako sú odtiene bielej a hnedej, sivej a béžovej. Kombináciu vždy vyberajte podľa farby podlahy. Ak máte drevenú podlahu v hnedom odtieni, je vhodné zvoliť svetlejšie farby stien. Ak chcete miestnosť zvýrazniť, môžete na jednu stenu použiť tmavšiu farbu. Stenu za televízorom môžete napríklad oživiť betónovou stierkou alebo kamenným obkladom, či tapetou.

Moderná obývačka – ako a čím ju vybaviť, aby pôsobila vzdušne

Základným prvkom, ktorým by ste mali vybaviť svoju modernú obývačku, je určite pohovka. Pri výbere zvážte nielen počet osôb v domácnosti, ale aj farbu a materiál. Zamerajte sa na detaily, ako je napríklad materiál nôh pohovky. Pri pohovkách na mieru máte možnosť vybrať si rôzne druhy materiálov, napríklad drevo alebo kov. Tvar nôh zohráva dôležitú úlohu v celkovom vzhľade sedačky.

Konferenčný stolík, okrúhly alebo hranatý?

Konferenčný stolík má v obývačke určite svoje miesto. Veď kam inam by sme odkladali šálky na kávu, časopisy alebo mobilné telefóny. Rovnako ako pri pohovkách je dôležité vybrať správny materiál stola. K dispozícii je mnoho rôznych tvarov, moderné okrúhle alebo klasickejšie obdĺžnikové či štvorcové. Môžete si tiež vybrať dva menšie stoly a spojiť ich. Vzniknú tak dva úložné priestory, ktoré možno v prípade potreby používať samostatne.

Koberec do obývačky, nebojte sa farieb a vzorov

Koberec rozhodne patrí do obývačky a mal by mať vyhradený priestor pod konferenčným stolíkom a pohovkou. Mnohokrát je to práve koberec, ktorý do vašej obývačky vnesie svieži príval farieb a dodá vašej modernej obývačke ten správny šmrnc. V prípade, že ste sa rozhodli pre neutrálne farby podlahy, stien a pri kúpe pohovky máte pocit, že priestor potrebuje niečo na osvieženie je vhodnou voľbou odvážnejšia farba koberca. Nemôžete však nič pokaziť ani bielym alebo svetlým kobercom. Skvele sa hodí k tmavším podlahám. Geometrické vzory na koberci môžu tiež upútať pozornosť.

Moderná obývačka nebýva preplnená zbytočným nábytkom

Ako to bolo zvykom v minulosti, najmä v 80. a 90. rokoch, kedy celú stenu obývačky tvorili masívne skrinky plné nepotrebných vecí, ako sú poháre alebo rôzne porcelánové taniere či iné gýčové predmety. Táto éra je našťastie preč a v modernej obývačke nemá miesto. V obývacej izbe je však v poriadku mať napríklad malú poličku na knihy alebo rastliny, prípadne pekný televízny stolík, ktorý čiastočne zakrýva hromadu televíznych káblov. Ak sa vám podarí vytvoriť miesto, kde radi čítate knihy, je dobré použiť aj malý stolík na lampu.

Malú obývačku s kuchyňou je potreba farebne prepojiť

V súčasnosti je veľmi obľúbeným a moderným dispozičným riešením, najmä v menších bytoch, prepojenie kuchyne s obývacou izbou. Hoci kuchyňa a obývačka sú dve rôzne miestnosti s rôznym využitím, ak sa ich rozhodneme prepojiť, mali by sme zohľadniť výber materiálov a farieb tak, aby spolu ladili a vytvorili jeden spoločný priestor, v ktorom rodina trávi väčšinu času. Napríklad farba najdominantnejšieho kusu nábytku – pohovky, by sa mala použiť v kuchyni, napríklad vo forme obkladov, alebo v podobe farebne zladených stoličiek pri jedálenskom stole.

Na umocnenie pocitu modernej obývačky s kuchyňou a skutočnosti, že ide o jeden priestor, pomáhajú doplnky vo farbách oboch miestností, či už sú to farebné vankúše na pohovke alebo misy na ovocie či čajníky v kuchyni. Čím viac sa vám podarí vytvoriť farebnú harmóniu v oboch miestnostiach, tým pohodlnejšie sa budete cítiť.

Malá rada na záver

Ak máte malú obývaciu izbu s kuchyňou a nezostalo vám miesto na jedálenský stôl, zvážte kúpu kuchynského pultu ku ktorému kúpite vysoké stoličky a pri spoločnom stolovaní budete mať k dispozícii jedálenský kút plnej veľkosti. Môžete ho použiť ako rozšírenú pracovnú plochu v kuchyni na prípravu jedla alebo ako miesto, kde si vaše deti môžu kresliť alebo robiť domáce úlohy.

Foto: shutterstock.com

Reklama