Halloween je za dverami, vyzdobte si svoje obydlie

Halloweenová scéna s vyrezávanými tekvicami s čarodejníckymi klobúkmi, plameňmi sviečok a pavučinami na elegantnom bielom stole, ideálna pre domácu dekoráciu.

Halloween je sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje 31. októbra a tento rok pripadol na pondelok. Táto tradícia vychádza zo starého keltského sviatku Samhain, keď ľudia zapaľovali ohne a nosili kostýmy, aby odohnali duchov. Postupom času sa Halloween stal dňom plným aktivít, ako je koledovanie, vyrezávanie lampiónov, slávnostné stretnutia, obliekanie sa do kostýmov a jedenie dobrôt. S niekoľkými dekoráciami si môžete aj vy doma vytvoriť strašidelnú atmosféru.

Halloween dekorácie

V našich zemepisných šírkach je Halloween vnímaný skôr komerčne, ako príležitosť na zábavu, keď sa v predvečer sviatku Všetkých svätých konajú rôzne maškarné večierky. Všade sú rozsvietené halloweenske tekvice, na stenách visia kostry, pavúky a iné strašidelné príšery.

Halloweenske sviečky
Halloween dekorácie

Jack O´Lanthern – Halloween tekvica

Keď sa povie Halloween, mnohým z nás sa okamžite vybaví svietiaca tekvica ako neodmysliteľný symbol tohto sviatku. Tekvicu si môžete ľahko vyrezať sami doma. K dispozícii sú odrody, ktoré sú vhodné na vyrezávanie lampiónov z tekvíc, takzvaných Jack O’Lanterns. Patria medzi ne Tom Fox, Jack O’Lantern a Big Max. Tieto tekvice majú ideálnu veľkosť.

Nemali by ste si vyberať tie najväčšie. Nezabudnite, že tekvica môže vážiť až 20 kilogramov. Vyrezávanie a manipulácia s takouto tekvicou je náročná a vyrezaná tekvica by sa po niekoľkých dňoch začala deformovať. Dávame prednosť menším tekviciam, približne 6-7 kilogramov. Pri výbere venujte pozornosť aj sviečke, ktorú do tekvice vložíte. Tekvica musí byť dostatočne veľká, aby ju horiaca sviečka vo vnútri nespálila.

Tekvica Tom fox
Tekvica Tom Fox

Ako vyrezať tekvicu na halloween

Predtým, ako začnete vyrezávať, tekvicu dôkladne umyte a osušte. Šablóny na vyrezávanie tekvíc sú k dispozícii online. Vyberte si tú, ktorá sa vám páči. Potom ju stačí vytlačiť na papier alebo rovno nakresliť na tekvicu. Začnite vyrezávaním horného otvoru. Nôž držte pod uhlom 45 stupňov, nie vertikálne. Takto si môžete vyrezať úhľadný klobúčik. Vnútro tekvice vydlabte, na to je dobré použiť polievkovú lyžicu. Pokračujte vyrezaním očí a následne vyrežte otvory na nos a ústa.

Na vyrezávanie tekvice odporúčame použiť tenký filetovací nôž alebo v prípade tvrdších tekvíc tenkú pílu na sadrokartón. Hotovú tekvicu môžete vystaviť doma aj vonku v záhrade a pochváliť sa ňou susedom a okoloidúcim. Vyrezávaná tekvica vydrží približne týždeň, preto ju vyrežte tesne pred halloweenom, aby bola v čo najlepšej kondícii.

Halloweenská tekvica
Vyrežte si vlastnú halloweensku tekvicu

Sviečky navodia čarovnú atmosféru

Medzi ďalšie dekorácie, ktoré by ste mali použiť na výzdobu svojho domova, nepochybne patria sviečky. Hodia sa do každej miestnosti a vytvoria čarovnú halloweensku atmosféru. Môžete použiť aj vonné sviečky. Miestnosť prevonia vôňa škorice, klinčekov alebo pomaranča. Halloweenskú sviečku si môžete vyrobiť doma z vosku zakúpeného v obchode a dotvoriť ju rôznymi farebnými kreáciami ako v nasledujúcom videu. Samozrejme, môžete si vybrať aj pásy led žiaroviek a rôzne svetelné dekorácie v najrôznejších tvaroch, ako sú čarodejnice alebo duchovia.

Dekorácie na poslednú chvíľu

Spomenuli ste si tento rok na Halloween neskoro? Nevadí, môžete si vyrobiť jednoduché dekorácie z toho, čo máte doma. Potrebujete len tvrdý papier, nožnice a lepiacu pásku. Z papiera môžete vystrihnúť rôzne tvory, ako sú netopiere, pavúky, kostry alebo čarodejnice, a vymaľovať ich podľa vlastnej fantázie. Ozdoby potom môžete zavesiť do okna alebo na nábytok. Vonku pozbierajte opadané lístie a naaranžujte ho k dekoráciám. Vo vyzdobenom dome by mali prevládať farby ako oranžová, zlatá, hnedá a čierna.

Samozrejme, môžeme si vyzdobiť aj exteriér, aby sme nezostali len pri výzdobe interiéru. Najlepšie to dotvárajú rôzne vonkajšie svietidlá, led sviečky. Nezabudnite pridať veľa pavučín, aby váš dom vyzeral strašidelne.

Trick or treat tradícia

Čo by to bolo za Halloween bez sladkostí? Deti, ktoré v Amerike chodia koledovať, zvyčajne dostávajú najtypickejšie sladkosti, tzv. Candy corn, teda sladkú kukuricu. Ďalšou veľmi obľúbenou sladkou pochúťkou je karamelové jablko. Potom nasledujú rôzne tekvicové pochúťky, ako sú cukríky alebo lízanky. V súčasnosti deti uprednostňujú viac malé čokoládky ako tekvicové lízanky.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy