Ischias alebo zápal sedacieho nervu: Čo potrebujete vedieť o príčinách, príznakoch a liečbe

Muž pri okne v spálni držiaci sa za spodnú časť chrbta, vyzerá znepokojene kvôli možnému ischiasu alebo zápalu sedacieho nervu.

Hlási sa nepríjemnou bolesťou vyžarujúcou od spodnej časti chrbta, pozdĺž zadku až do dolných končatín. Ischias alebo zápal sedacieho nervu väčšinou nepredstavuje závažné ochorenie, ale svojimi príznakmi dokáže nepríjemne potrápiť. Počas života sa s ním stretne až 40 % z nás. Prečo vzniká, ako ho rozpoznáte a ktoré liečebné postupy vám prinesú úľavu si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Ischias: Čo to je a prečo vzniká?

Ischias býva označovaný aj ako zápal sedacieho nervu alebo menej presne ako zápal sedacieho svalu. Za nepríjemnými príznakmi ochorenia sa skrýva podráždený alebo poranený ischiatický – sedací nerv – najdlhší nerv v ľudskom tele. Ide o nervový zväzok hrubý až 2 cm, ktorý odbočuje z miechy v driekovej oblasti po oboch stranách tela a prechádza cez zadok, pozdĺž dolných končatín až do chodidla a prstov. Bolesť spôsobená jeho zápalom sa preto môže v rôznej intenzite objavovať od driekovej chrbtice cez zadok až po oblasť nôh.

Najčastejšie príčiny ischias

Bolesť sedacieho nervu a bolesti sedacieho svalu majú najčastejšiu príčinu v degeneratívnych zmenách a ochoreniach chrbtice, spôsobujúcich tlak alebo podráždenie nervových vlákien. Vo väčšine prípadov ide o herniu (vyklenutie) platničky, jej degeneratívne ochorenie alebo o tzv. spinálnu stenózu, teda zúženie miechového kanála. K ďalším príčinám, ktoré môžu viesť k zápalu sedacieho nervu, patrí:

  • posun stavca driekovej alebo krížovej chrbtice,
  • útlak sedacieho nervu svalom,
  • útlak sedacieho nervu kosteným výrastkom,
  • úraz,
  • infekčné ochorenie alebo prechladnutie okolitých tkanív,
  • osteoporóza,
  • artritída,
  • nádorové ochorenie,
  • tehotenstvo, nadváha, sedavý spôsob života a iné.
Žena stojaca a držiaca sa za chrbát kvôli bolesti, čo môže signalizovať ischias alebo zápal sedacieho nervu.

Príznaky a priebeh ochorenia ischias

Zápal sedacieho nervu je nepríjemné, ale zväčša nezávažné ochorenie, z ktorého sa pacienti úplne zotavia. Len ojedinele môže najmä neliečený ischias prerásť do chronického stavu s trvalým poškodením.

Zápal sedacieho nervu: Príznaky

Typické príznaky ischias sú väčšinou jednoznačné a smerodajné pre spoľahlivé rozpoznanie ochorenia:

  • bolesť v dolnej časti chrbta a bolesť sedacieho svalu, vyrážajúca do nôh,
  • lokálne pocity brnenia, mravenčenia, tŕpnutia, pálenia či pulzovania,
  • bolesť stupňuje fyzická záťaž, dlhšie sedenie a státie,
  • bolesť je intenzívnejšia pri kašľaní, kýchaní a v predklone,
  • znížená citlivosť a pocity slabosti v postihnutej oblasti,
  • obmedzenie mobility.

Ako dlho trvá zápal sedacieho nervu

Bolesti sedacieho svalu a okolitých štruktúr zvyčajne ustupujú v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Priebeh ochorenia však závisí od jeho príčiny. Ak je sedací nerv naďalej dráždený napríklad herniou platničky, môžu ťažkosti pretrvávať dlhšie, prípadne sa opakovať až chronifikovať až do odstránenia primárneho problému.

Muž sediaci na posteli a držiaci sa za bedrovú časť, vyjadruje bolesť, ktorá môže byť príznakom ischiadiky alebo zápalu sedacieho nervu.

Ischias vs. lumbago

Možno sa pri riešení svojich ťažkostí s bolesťou chrbtice a sedacieho svalu stretnete aj s výrazmi ako lumbago alebo houser.

Ako lumbago alebo houser sa väčšinou označuje náhla, prudká bolesť v oblasti driekovej chrbtice, často známa ako tzv. seknutie. Takýto stav môže byť spôsobený zápalom sedacieho nervu, ale môže mať aj iné príčiny, prípadne býva idiopatický – bez organického podkladu. Často sa objavuje nečakane, po prudkom alebo intenzívnom pohybe, a v mnohých prípadoch odznie v priebehu niekoľkých dní.

Muž sediaci na gauči a opatrne sa drží dolnej časti chrbta, čo môže ukazovať na ischias alebo zápal sedacieho nervu.

Liečba ischias: Ako liečiť zápal sedacieho nervu?

Liečba zápalu sedacieho nervu spočíva vo zvládnutí bolesti a zvýšení mobility liekmi, lokálnou fyzikálnou terapiou a cvičením. Viaceré opatrenia môžete urobiť sami ešte pred návštevou lekára.

Zápal sedacieho nervu: Domáca liečba

  • Voľne dostupné analgetiká (lieky a lokálne gély) – znižujú bolesť, opuch a zápal.
  • Studené obklady – znižujú bolesť a opuch počas prvých dní ochorenia.
  • Suché teplo – od 3. až 4. dňa je vhodné začať s aplikáciou teplých obkladov na postihnuté miesta.
  • Pokoj na lôžku – najmä v prvých dňoch ochorenia je dôležité vyvarovať sa preťaženiu a pohybom spôsobujúcim bolesť.
Pracujúca žena v kancelárii sa predkláňa pred notebookom a drží sa za chrbát, čo naznačuje možný ischias alebo zápal sedacieho nervu.

Ischias – cviky

Domáce cviky na ischias a vhodnú pohybovú aktivitu je najlepšie konzultovať s odborníkom, fyzioterapeutom. Na uvoľnenie sedacieho nervu sa najčastejšie využívajú ľahké cviky okolitých svalových štruktúr, ktoré spôsobujú útlak nervových vlákien, alebo cviky uvoľňujúce driekovú chrbticu. Pomôcť môžu aj aeróbne aktivity s nízkym dopadom, ako napríklad plávanie, chôdza alebo vodný aerobik.

Konzervatívna liečba pod dohľadom lekára

Ak sa vaše ťažkosti do pár dní citeľne nezlepšujú, prípadne máte stredne silné až silné bolesti spojené so svalovou slabosťou, odporúčame navštíviť lekára. Odborník zvyčajne zvolí takzvanú konzervatívnu liečbu, ktorá zahrňuje:

  • lieky na predpis – napr. antibiotiká na zápal sedacieho nervu, analgetiká, svalové relaxanciá, tricyklické antidepresíva,
  • injekčnú liečbu – injekcie na zápal sedacieho nervu obsahujúce lokálne anestetiká, príp. kortikosteroidy,
  • rehabilitačné cvičenia.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy