Plodina nenáročná na pestovanie, obľúbená a veľmi chutná. V našich končinách zvykneme zemiaky sadiť tradičnými metódami v priebehu apríla a mája. Skúsenosti mnohých pestovateľov ale potvrdzujú, že sadenie zemiakov je možné aj na konci leta, resp. na jeseň. V tomto článku si podrobne rozoberieme pestovanie zemiakov, pričom nevynecháme ani netradičnejšie spôsoby pestovania. A samozrejme, posvietime si aj na zber a skladovanie zemiakov, a taktiež nezabudneme ani na ich najčastejšie choroby a ochranu pred škodcami.
Sadenie zemiakov
Nie je to žiadna veda. Sadenie zemiakov zvládne aj pestovateľský začiatočník. Stačí len dodržať potrebné nároky na výsadbu.
Ako naklíčiť zemiaky
V prvom kroku odporúčame zemiaky naklíčiť. Nie je to nevyhnutné, no urýchlite si tým termín zberu. Sadbové zemiaky poukladajte do debničiek očkami smerujúcimi hore a umiestnite ich do svetlej miestnosti s teplotou okolo 10 až 15 °C. Urobiť tak môžete už v marci, aby ste v apríli/máji sadili do zeme. Pre ešte lepšiu prípravu na výsadbu posypte zemiaky v debničkách zhruba týždeň pred púšťaním do pôdy kompostom. Keďže hľuzy sa jemne zakorenia, úrodu budete zberať o čosi skôr.
Kedy sadiť zemiaky
Ako sme už spomínali, výsadba zemiakov je ideálna v priebehu apríla/mája. Samozrejme, závisí to od lokality aj vybranej odrody. Zatiaľ čo v teplejších oblastiach môžete sadiť už v apríli, v tých chladnejších radšej počkajte do mája.
Ako sadiť zemiaky
Určite vás bude zaujímať najmä to, ako hlboko sadiť zemiaky. Zapamätajte si, že sadbové zemiaky by ste mali ukladať v rozostupoch cca 30 až 40 cm do pripravených brázd hlbokých približne 10 až 20 cm. Jednotlivé riadky by mali byť od seba vzdialené asi 50 až 60 cm, aby sa zabezpečilo dobré cirkulovanie vzduchu v časoch, kedy bude vyrastená vňať.
Kedy najneskôr sadiť zemiaky?
Mnohí pestovatelia sa zhodujú na tom, že je možné aj sadenie zemiakov v auguste. Na záver leta odporúčajú použiť skoré odrody, ktoré by ste mali zasadiť podľa vyššie uvedených pokynov a nechať v zemi 60 dní. A oplatí sa vyskúšať aj výsadba zemiakov na jeseň, v septembri. Takisto vyberajte skorú odrodu. Výhodou neskorej výsadby je predĺženie sezóny zberu čerstvých zemiakov.
Starostlivosť o zemiaky
Teraz už viete, ako sa sadia zemiaky. Na rad prichádzajú otázky týkajúce sa samotného pestovania a starostlivosti.
Aké hnojivo na zemiaky používať
Zemiaky si vyžadujú najmä dostatok draslíka. Keď pripravujete pôdu na jarnú výsadbu ešte na jeseň, mali by ste do nej zapracovať kompost alebo maštaľný hnoj. Priemyselné hnojivá, ako napríklad superfosfát, síran draselný alebo síran amónny, môžete použiť na jar v rámci bezprostrednej prípravy pôdy na výsadbu.
Čo zasadiť vedľa zemiakov
V blízkosti zemiakov môžete pestovať napríklad hrach, ťahavú fazuľu či kukuricu. Tieto plodiny sa navzájom veľmi dobre znášajú. Naopak, vyhnite sa výsadbe pri rajčinách, na ktoré sa môže preniesť pleseň zo zemiakov.
Kedy postrekovať zemiaky proti plesni
Zemiaky môžete postrekovať proti plesni aj preventívne, napríklad meďnatým postrekom. Vo všeobecnosti však odporúčame sledovať stav zemiakovej vňate v období dažďov, kedy sa zvyšuje riziko šírenia plesne. V prípade spozorovania žltých, hnedých či sivých škvŕn čo najskôr aplikujte vhodný postrek proti plesni. Eliminovať jej výskyt dokážete aj zalievaním v skorých ranných hodinách, aby mohla vňať v priebehu dňa rýchlo preschnúť.
Ako na ďalšie choroby zemiakov
K ďalším neduhom zemiakov patria nepríjemné hnilobné infekcie, proti ktorým sa dá bojovať zmenou výsadbového miesta na ďalšie sezóny. Pokiaľ je veľa mladých zemiakov napadnutých hnilobou, a to aj v období sucha, minimálne tri roky by ste nemali sadiť zemiaky na toto miesto. Presne toľko času je potrebného na odumretie mikroorganizmov, ktoré spôsobujú spomínanú hnilobu zemiakov.
Zber zemiakov
Keďže sme si už podrobne popísali, kedy sa sadia zemiaky a ako by ste sa mali o ne starať, môžeme plynule prejsť na ich zber.
Ako dlho rastú zemiaky
Vegetačná doba zemiakov sa líši v závislosti od jednotlivých odrôd. Kým veľmi skoré odrody môžete zberať už po 90 dňoch od výsadby, stredne neskoré odrody potrebujú na rast až 130 dní.
Kedy vybrať zemiaky zo zeme
Termín, kedy zbierať zemiaky, sa prirodzene odvíja od toho, kedy sa sadia zemiaky. Každopádne, základom je počkať, kým zemiaková vňať odkvitne a zvädne. To znamená, že zemiaky dozreli.
Skladovanie zemiakov
Ak pestujete zemiaky na uskladnenie, počkajte s ich zberom až do úplného dozretia, ktoré nastane po uschnutí zemiakovej vňate. Šupky zemiakov sa vtedy zacelia, čo znamená, že zemiaky sa stávajú vhodnými na uskladnenie.
Ako skladovať zemiaky
Optimálna teplota na skladovanie zemiakov činí približne 5 °C. V skladovacej miestnosti by mala byť vlhkosť na úrovni 90 %, pričom nevyhnutné je aj dostatočné vetranie. Na skladovanie vyberajte len celé hľuzy bez akéhokoľvek poškodenia. Nevhodné sú či už preseknuté hľuzy, alebo zemiaky napadnuté hnilobou aj škodcami. Tie poškodené použite na priamy konzum alebo na skŕmenie pre hospodárske zvieratá.
Aké sú najlepšie odrody zemiakov na uskladnenie
Skúšajte, ktoré sa vám najviac osvedčia. Medzi všeobecne najlepšie odrody zemiakov na uskladnenie však patria Agria, Sunita, Malvína, Alegria či Soraya. Vyberajte si spomedzi nich aj podľa toho, či chcete najradšej zemiaky na varenie, na šalát alebo napríklad na pyré. Zemiaky sa totiž rozdeľujú do varných typov.
Tipy na netradičné pestovanie zemiakov
Vysvetlili sme si, ako pestovať zemiaky tradičnou metódou. V súčasnosti sa však čoraz viac osvedčujú aj alternatívne spôsoby pestovania zemiakov. Preto poukážeme na niektoré z nich.
Pestovanie zemiakov vo vreci
Vrece na pestovanie zemiakov môže mať podobu akejkoľvek pevnej, plastovej záhradnej tašky. Najideálnejším je tmavé vrece, ktoré zaistí dostatočné zahrievanie zemiakov. Celková výška vreca by mala byť maximálne pol metra. V spodnej časti nezabúdajte na vyrazenie drenážnych otvorov a navrstvenie keramzitu (cca 5 cm), ktorý poslúži ako drenážna vrstva. Ďalej pridajte približne 15 cm substrátu zloženého z rastlinnej zeminy a piesku. Na substrát položte asi 4 zemiaky a prihrňte ich rovnakým substrátom. A kedy sadiť zemiaky do vreca? Ideálne na jar.
Pestovanie zemiakov v pokosenej tráve
Pokosená tráva nemusí končiť v komposte. Pripravte si z nej záhon na pestovanie zemiakov. Do nahromadenej trávy porobte jamky hlboké cca 30 cm. Pridajte trochu hliny zo záhrady a do každej jamky vložte asi 3 zemiaky. Následne ich prihrňte hlinou a na vrchu aj trávou.
Pestovanie zemiakov vo veži
Skvelým spôsobom, ako ušetriť miesto v záhrade, je pestovanie zemiakov vo veži. Potrebujete k tomu len pletivo, kôl, slamu a substrát. Kôl natlčte do zeme, aby ste oň mohli pripevniť pletivo, z ktorého následne vytvoríte tvar valca. Naspodok nasypte trochu slamy a vytvorte hniezdo zo substrátu, do ktorého vložíte sadbové zemiaky. Prihrňte ich substrátom a opäť pridajte slamu – tak, aby bola aj na substráte, aj okolo neho, po obvode valcovej veže. Takto si môžete navrstviť viacero hniezd ponad seba, v závislosti od výšky pletiva. V čase dozrievania zemiakov bude z pletiva vertikálne vyrastať zemiaková vňať. Nezabúdajte na pravidelné zavlažovanie.
Pestovanie zemiakov v nádobách
Na princípe vrecového či vežového pestovania funguje aj pestovanie zemiakov vo vedre či v iných nádobách. Môžete použiť staré nepotrebné vedrá, do ktorých navŕtate drenážne diery. Alternatívou sú aj väčšie maltovníky, ktoré obvykle disponujú dierami v spodnej časti. Po zemiakovej sezóne ich tak viete ďalej používať nepoškodené na iné účely. Aj v tomto prípade môžete substrát vyskladať ako pri pestovaní vo vreci či vo veži.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com