Nikto nejde do hôr, na turistiku či na lyžovačku s tým, že skončí pod lavínou. Neznamená to však, že sa to nemôže stať práve vám. Aj preto je dobré byť informovaný v maximálnej možnej miere, zisťovať si o lavínach aj aktuálnom lavínovom nebezpečenstve čo najviac a v tom najkrajnejšom prípade núdze vedieť, ako prežiť snehovú lavínu. Myslite na to, že lavína je obrovským živlom, ktorý pripravil o život už mnoho ľudí – aj skúsených turistov či lyžiarov.
Na prežitie budete mať len niekoľko minút
Experti tvrdia, že pod lavínou dokážete prežiť zhruba 15 minút. Samozrejme, dĺžka času sa môže líšiť v závislosti od konkrétnych podmienok – ako hlboko pod snehom sa nachádzate, čo máte oblečené, ako veľmi vás vaša výbava obmedzuje v pohybe a v neposlednom rade, od vášho zdravia, resp. či ste utrpeli nejaké zranenia. Odhliadnuc od všetkých týchto faktorov, približne po 15 minútach vám začne dochádzať kyslík. V súvislosti s tým, ako prežiť lavínu, je tak skutočne dôležitá každá jedna minúta.
Tipy, ako prežiť snehovú lavínu
V prvom rade je dôležité rešpektovať prírodu a nezahrávať sa s ňou. Lavína sa môže spustiť vplyvom náhleho oteplenia, veľkej nádielky čerstvo napadnutého snehu alebo aj extrémne silných mrazov. Preto vždy sledujte najaktuálnejšie informácie o lavínovom nebezpečenstve vo vašej lokalite. A ďalej sa riaďte nasledovnými tipmi.
Do hôr nechoďte sami
Nezáleží na tom, či sa chystáte na túru alebo lyžovať. Do hôr, kde hrozí riziko spadnutia lavíny, nikdy nechoďte sami. Šanca, že vás niekto nájde pod kopou snehu, šanca, že prežijete, je v takom prípade minimálna.
Pohybujte sa v rozostupoch
Jednou z príčin, prečo sa môže strhnúť lavína, je aj náhla zmena tlaku. Dochádza k nej napríklad vtedy, keď sa početná skupina turistov či lyžiarov pohybuje blízko seba. Dodržiavajte preto rozostupy niekoľko metrov a vzájomne sa sledujte. Ak by aj náhodou došlo k odtrhnutiu lavíny, budete mať väčšiu šancu, že vás nájde niekto zo skupiny alebo že vy nájdete svojich priateľov.
Snažte sa dostať na kraj
Keď sa spustí lavína, snažte sa dostať čo najviac na kraj. Lavína totiž dosahuje najväčšiu rýchlosť a intenzitu v strede svahu/koryta. Preto sa pokúste utiecť/lyžovať na okraj miesta, kde sa práve nachádzate.
Zbavte sa prebytočných vecí
Ak vyhodnotíte situáciu tak, že pred lavínou už nemôžete uniknúť, zbavte sa všetkých nepotrebných vecí. Odopnite si lyže, odhoďte palice a dajte si dolu batoh (pokiaľ nejde o špeciálny batoh s airbagom). Všetky spomínané predmety by vás mohli obmedzovať v pohybe a snahe, ako prežiť snehovú lavínu.
Pokúste sa „plávať“ v lavíne
Hovorí sa to ľahko, no keď už dôjde k priamemu stretu s lavínou, pokúste sa v nej takpovediac „plávať“ a zostať na jej povrchu. V ideálnom prípade sa stále snažte dostať na jej kraj, kde môže slabnúť. Popritom si chráňte hlavu. V prípade, že lavína začne slabnúť a vy sa nachádzate pod snehom, držte si ruky pred tvárou a vytvárajte si tak vzduchovú bublinu.
Šetrite si kyslík a sily
Ak lavína ustala a nepodarilo sa vám vyviaznuť spod snehu, musíte zachovať pokoj a spoľahnúť sa na pomoc. Akoukoľvek snahou o vyhrabanie sa či kričanie si môžete niekoľkonásobne rýchlejšie minúť kyslík. Šetrite preto sily a kričte až vtedy, keď budete počuť hlasy alebo kroky. Samozrejme, ak cítite, že snehová pokrievka nie je príliš pevná a máte pocit, že sa dokážete vyhrabať, vyskúšajte to.
Rada na záver: Vždy majte so sebou povinnú výbavu
Patrí k nej lavínový lokátor/pípák, lavínová sonda a lavínová lopata. Nadštandardnou výbavou v súvislosti s tým, ako prežiť snehovú lavínu, je batoh s airbagom, ktorý vás pri zasiahnutí lavínou môže udržať na jej povrchu, prípadne dokáže uľahčiť vašu lokalizáciu pod snehom.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com