Detail listu uhorky so žltými škvrnami, ktoré môžu signalizovať nedostatok živín alebo hubové ochorenie.

Žltnutie listov uhoriek značí závažný problém, ktorý už vytrápil nejedného skúseného záhradkára. Ak ho spozorujete aj vo vašej záhrade, nepanikárte, no konajte. Väčšinou si dokážete pomôcť aj tým, čo nájdete doma. Ten najlepší postrek na uhorky si pripravíte v priebehu niekoľkých minút.

Prečo sa prejavuje žltnutie listov na uhorkách?

Žlté škvrny na listoch uhoriek môžu byť dôsledkom viacerých príčin. Najčastejšie ich spôsobuje nadbytok vlhkosti, nedostatok svetla, málo živín alebo nesprávne zalievanie. Uhorky totiž musíte zalievať ku koreňom – nie na listy. Žltnutie listov na uhorkách sa preto často objavuje aj po výdatných zrážkach. No môžu ho zapríčiniť aj škodcovia a choroby uhoriek. Vtedy je dôležité čo najrýchlejšie konať.

Ruka držiaca list uhorky s príznakmi hubovej infekcie a žltnutia.

Ako si pripraviť najlepší postrek na uhorky?

Domáci postrek na uhorky si viete pripraviť pomocou mlieka, cibule, sódy bikarbóny či cesnaku. Vyskúšajte, čo sa vám najlepšie osvedčí.

Postrek na uhorky z mlieka

Mliečny postrek je najúčinnejší ako prevencia žltnutia listov. V takom prípade stačí zmiešať 30 % mlieka so 70 % vody a aplikovať postrek každých 10 dní. Pri už zistenom výskyte žltých škvŕn na listoch uhoriek si zarobte silnejší roztok, v pomere aspoň 40:60. Skutočným dôvodom, prečo takéto ošetrovanie funguje, je proteín obsiahnutý v mlieku, ktorý vytvára na povrchu listov uhoriek účinný ochranný film.

Sóda bikarbóna na pleseň uhoriek

Keďže sóda bikarbóna zvyšuje hodnotu pH na listoch, efektívne pôsobí ako fungicíd na pleseň uhoriek. Stačí si len zmiešať približne 50 g jedlej sódy v 10 l vody a postrek aplikovať na listy vo večerných hodinách, kedy už nie je riziko spálenie listov od prudkého slnka.

Lopatka so sódou bikarbónou pripravená na ekologickú ochranu rastlín v skleníku.

Najlepší postrek na uhorky z cesnaku

K najlepším domácim postrekom na uhorky sa radí aj cesnakový extrakt. Pri jeho výrobe postupujte tak, že roztlačíte asi 50 g cesnaku, zalejete ho zhruba 1 l vody a nechajte lúhovať. Približne po 24 hodinách tento nálev preceďte a postriekajte nim listy uhoriek. Podobne ako postrek na uhorky z mlieka, aj cesnakový výťažok je najúčinnejší ako pravidelná prevencia.

Domáci postrek na uhorky z cibuľových šupiek

Fantastickým riešením na žltnutie listov uhoriek sú aj šupky z cibule. Budete ich potrebovať v objeme asi dvoch 3 – 4 dcl pohároch. Vysypte ich do nádoby a zalejte 10 l vody, ktorú privediete do varu. Po zovretí nechajte nálev chladnúť a šupky lúhovať aspoň pol dňa. Vylúhovaný extrakt sceďte, zrieďte s vodou v pomere 1:4 a rozprašovačom aplikujte na listy.

Cibuľové šupky na drevenom stole ako prírodný prostriedok proti plesniam na uhorkách.

Pestovanie uhoriek: Aké je najlepšie hnojivo na uhorky?

Keďže teraz viete, ako správne ošetrovať uhorky, zostáva vám už len zistiť, čím hnojiť uhorky. Vyskúšať môžete kávovú usadeninu, výluh zo žihľavy alebo domáce hnojivo na uhorky z droždia.

Kávová usadenina na uhorky

Káva je známa nielen ako účinný životabudič ľudského organizmu, ale taktiež ako efektívne hnojivo v záhrade. Pýši sa vysokým obsahom draslíka a dusíka, teda látkami, ktoré bývajú bežne súčasťou originálnych záhradných hnojív. Vyschnutú kávovú usadeninu odporúčame aplikovať do výsadbovej jamky aspoň 10 cm pod korene alebo pravidelne k rastúcim uhorkám – nie však bezprostredne k stonkám.

Použitie kávovej usadeniny ako prírodného hnojiva na zeleninové záhony.

Výživné hnojivo na uhorky zo žihľavy

Narežte čerstvé žihľavové listy na menšie kúsky a pridajte ich do nádoby s 10 l vody, v ideálnom prípade dažďovej. V ďalšom kroku je dôležité celú nádobu prekryť textíliou, plachtou alebo iným materiálom, cez ktorý bude môcť nálev dýchať. Ďalej nechajte zmes lúhovať približne 2 týždne, pričom počkajte, kým stmavne a prestane peniť. Potom ju zrieďte s vodou v pomere 0,5:10 a polievajte ňou uhorky nanajvýš 2-krát týždenne.

Domáce hnojivo na uhorky z droždia

Do pohára s teplou vodou hoďte 10 g droždia a pridajte 2 polievkové lyžice cukru. Keď sa na zmesi urobí pena v dôsledku kvasenia, zrieďte ju s 10 l vodami. Takéto hnojivo ďalej rieďte s vodou v pomere 1:5 a aplikujte pri pestovaní uhoriek cca každé dva týždne.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama