Nie je nad to, keď si svojpomocne vypestujete chutné, zdravé potraviny vo vlastnej záhradke. Nielenže z nich budete mať nesmiernu radosť hneď po zbere, ale pri správnom skladovaní ich môžete používať aj v priebehu nasledujúcich mesiacov. Jednou z takých plodín, ktoré si viete pohodlne vypestovať v domácich podmienkach a následne zužitkovávať počas roka, je cesnak.
V tomto článku si preto prehľadne rozoberieme pestovanie cesnaku. Postupne sa pozrieme na to, ako a kedy sadiť cesnak, pričom nevynecháme ani základné informácie o jeho škodcoch, chorobách, zbere či uskladnení. A taktiež si vysvetlíme, prečo sa oplatí sadenie cesnaku na jeseň.
Pestovanie cesnaku
Dopestovať si vlastný, chutný cesnak nie je vôbec zložité. Avšak, ako pestovanie iných plodín, aj pestovanie cesnaku má svoje špecifiká. Pokiaľ ich nesplníte, darmo budete lamentovať, prečo vám cesnak nevzišiel, prečo je malý a podobne. Odpoveď na otázku, ako pestovať cesnak, spočíva v prvom rade v správnom načasovaní výsadby. Ďalej musíte myslieť na vhodnú starostlivosť či dobrý termín zberu.
Kedy sadiť cesnak
Môžete sa rozhodnúť pre jarnú výsadbu alebo sadenie cesnaku na jeseň. V oboch prípadoch však treba dodržať odporúčaný termín výsadby, resp. vystihnúť ideálne teplotné podmienky.
Sadenie cesnaku na jar
Viete, kedy sadiť cesnak na jar? Ideálne by ste to mali stihnúť na prelome februára a marca. Pokiaľ vám to v tomto termíne nevyjde, jarnú výsadbu môžete praktizovať približne do konca mája. Základom úspešného pestovania cesnaku sadeného na jar je jeho výdatné povýsadbové poliatie. Potom ho už zalievať nemusíte. Počítajte ale s tým, že úroda nemusí byť taká uspokojivá ako pri jesennej výsadbe. Preto sa viac oplatí sadenie cesnaku na jeseň.
Sadenie cesnaku na jeseň
Mesiac ani presný termín vám veru nepovieme. Riaďte sa teplotou vo vašej lokalite. Sadenie cesnaku na jeseň sa odporúča až vtedy, keď teplota pôdy stabilne klesne cca pod 10 °C. Pozor, nemôže však zamrznúť. Jesennú výsadbu cesnaku musíte stihnúť ešte pred prvými mrazmi – ideálne pár dní pred nimi. Celú hriadku pritom nezabudnite zakryť slamou, čečinou alebo lístím, aby ste cesnak ochránili pred mrazmi.
Ako sadiť cesnak
V prvom rade myslite na ošetrenie cesnaku pred sadením. Sadivo si potrebujete porozdeľovať na samostatné strúčiky, ktoré budete moriť – buď chemicky, alebo prírodne. Predídete tak rozmachu plesní aj hubových ochorení, pričom cesnak preventívne ochránite pred možnými škodcami. V rámci prírodného ošetrenia môžete použiť teplú vodu, prípadne roztok prasličky. Istotou je však chemický prostriedok, ktorý použijete bezprostredne pred výsadbou alebo počas septembra – pred uskladnením strúčikov. Ak si náhodou zvolíte druhú možnosť a namorený cesnak budete skladovať na dobre vetranom mieste, pred výsadbou mu aspoň na hodinku doprajte kúpeľ v studenej vode.
Príprava pôdy pod cesnak
Keďže cesnak je pomerne náročný na pôdu, mali by ste ho sadiť na miesto, kde ste aspoň 4 roky nepestovali žiadne cibuľoviny – cibuľu, pór ani cesnak. V súvislosti s tým stojí za zmienku, po čom sadiť cesnak. Odporúča sa výsadba na záhony, na ktorých boli naposledy pestované nenáročné plodiny – napríklad zemiaky. Približne 2 mesiace pred výsadbou môžete v rámci prípravy pôdy pod cesnak použiť kompost alebo zelené hnojenie. Vyberajte však také miesto, na ktoré bude počas dňa dopadať dostatok slnečných lúčov.
Ako sa sadí cesnak
Tesne pred výsadbou prekyprite pôdu a odstráňte neželanú burinu. Jednotlivé strúčiky orientujte pri výsadbe vždy rovnako – aby ich brušká smerovali na tú istú stranu. Špička strúčikov musí smerovať hore. Rozostupy medzi sadivom by mali byť aspoň 25 cm. Pokiaľ vás neobmedzuje priestor, pokojne doprajte strukom aj väčšie medzery. Keď budete mať cesnak zasadený, zasypte ho dostatočnou vrstvou zeminy.
Ako hlboko sadiť cesnak
Cesnakové strúčiky by ste mali sadiť do hĺbky aspoň 8 centimetrov. Ideálna hĺbka sadenia činí 8 až 10 centimetrov.
Môže sa sadiť cibuľa vedľa cesnaku?
Tejto téme sme venovali záver článku o sadení cibule. Niektoré zdroje síce uvádzajú, že cesnak a cibuľa by sa nemali pestovať vo vzájomnej blízkosti, no skúsenosti viacerých pestovateľov sú odlišné. Preto pokojne skúšajte, čo sa vám osvedčí. Zbytočne však neexperimentujte so sadením cesnaku na miesta, kde ste v uplynulých 4 rokoch pestovali cibuľu (a naopak) – ako popisujeme aj o čosi vyššie.
Starostlivosť počas toho, ako rastie cesnak
Dávajte si pozor na škodcov a choroby a cesnaku. K najznámejším škodcom patrí háďatko a fúzavka. Zatiaľ čo pred háďatkom sa môžete ochrániť ešte pred výsadbou, a to kúpou zdravého sadiva od overeného predajcu, proti fúzavke účinne fungujú husté záhradné siete alebo biele geotextílie. Odporúčame vám, aby ste mali nimi zakryté hriadky od apríla do mája, kedy hrozia nálety fúzavky a s tým súvisiace kladenie vajíčok do cesnaku.
Kedy hnojiť cesnak
Za prvé hnojenie cesnaku môžeme považovať aj jeho morenie, resp. prípravu pôdy pred výsadbou. Okrem toho však môžete opakovať hnojenie v jarnom období. A čím hnojiť cesnak na jar? Odporúčame použiť kvalitné organické hnojivo, ktoré určite kúpite v akomkoľvek záhradkárstve.
Zber cesnaku: Kedy vybrať cesnak
Ideálna doba, kedy zbierať cesnak, závisí od odrody. Vystihnúť najlepší moment na zber môže byť niekedy náročné. Pri paličiakoch reagujte zberom vtedy, keď sa kvetné stvoly dostanú do vzpriamenej polohy. Nepaličiaky môžete zberať, keď im začnú žltnúť konce listov, resp. potom, ako listy začnú líhať na zem. V oboch prípadoch vykopávajte cesnak vtedy, keď pôda nie je príliš mokrá.
Kedy sa zbiera cesnak zasadený na jeseň
Vo všeobecnosti platí, že cesnak zasadený na jeseň zbierame približne koncom júna, prípadne v priebehu júla. Riaďte sa však predovšetkým vyššie uvedenými ukazovateľmi.
Uskladnenie cesnaku: Ako uskladniť cesnak
Ihneď po zbere očistite cesnak od najväčších nečistôt. Dôležité je, aby ste ho nechali vcelku – so stonkami aj koreňmi – odležať aspoň 10 dní na tmavom, dobre vetranom mieste. Po uplynutí tejto doby skráťte stonky na zhruba 50 cm a odstráňte korene. Následne ho zviažte do snopov, maximálne po 20 kusov, a odložte na suché, tmavé, dobre vetrané miesto. Počas najbližšieho mesiaca bude prebiehať sušenie, ktorým sa cesnak zbaví prebytočnej vody a vlhkosti. Zároveň sa stane aromatickejším a odolným voči plesni.
Ako skladovať cesnak, aby nevyschol
Aby ste zabránili cesnaku v prílišnom vysušení, po mesiaci prvotného sušenia, ktoré popisujeme v predošlom odseku, skráťte stonky zhruba o polovicu, teda približne na 25 cm. Keď uplynie ďalší mesiac, nechajte stonky dlhé najviac 4 cm. Takto vysušený cesnak môžete veľmi dlho skladovať v košíkoch či debničkách – ideálne na tmavom, suchom, dobre vetranom mieste so stabilnou, nízkou teplotou.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com