Záhradná cestička zo sivej štrkovej drte s krokvi a obklopená rôznymi druhmi zelených rastlín a veľkými kameňmi.

Kamene majú svoje nepopierateľné miesto v záhrade, kde spolu s ostatnými prírodnými prvkami vytvárajú oázu pokoja a harmónie. Kamene do záhrady sú obľúbené pre svoje všestranné použitie. Hodia sa ako okrasný materiál pre záhradné jazierka, chodníky, ploty alebo záhradné skalky. Kameň je tiež skvelým podkladom v podobe kamennej dlažby na terasu alebo príjazdovú cestu. Viete však, aký druh kameňa použiť?

Kamene do záhrady
Kamene do záhrady – inšpirácia

Kde zohnať ten správny kameň?

Kamenistá pôda na záhrade dá rozhodne zabrať a zbaviť sa kameňov v záhone je náročná práca. Pre tieto kamene sa ale tiež nájde využitie v podobe kamenných skaliek v záhrade. Pre väčšie kusy, z ktorých by ste radi vytvorili niečo viac je nutné zájsť do kameňolomu alebo do špecializovaného záhradného centra. V prípade, že máte dobrého suseda u ktorého ležia balvany len tak pohodené a nevyužité, dohodnite sa na odvoze.

Veľké kamene do záhrady – inšpirácia na záhradnú skalku

Pri zakladaní kamennej záhrady by ste mali najprv vyhradiť miesto, kde nebude prekážať iným prácam alebo bežným činnostiam v záhrade. Pred kúpou samotného kameňa by ste si mali ujasniť, aké farby prírodného kameňa chcete použiť vo svojej záhrade a na dome.

Velké kamene do záhrady, ktoré sa hodia pre skalku sú: vápenec, pieskovec, žula, bridlica, travertín alebo opuka. Niektoré druhy kameňa však nie sú vhodné pre všetky druhy rastlín, ktoré chcete v skalke vysadiť. Pieskovec alebo žula sú zase vhodné pre rastliny, ktorým sa darí v kyslejšej pôde.

Travertín je naopak vhodný typ kameňa pre rastliny, ktoré uprednostňujú neutrálnejšie PH. Nezabudnite použiť rovnaký typ kameňa vo forme kamennej drte, ktorú rozsypete okolo kameňov. Štrk bude slúžiť aj ako mulč proti burine a zabráni rýchlemu spareniu vody počas horúcich dní.

Inšpirácie pre chodníky

Chodníky sú obľúbeným spôsobom ako začlenit kamene do záhrady. Existuje niekoľko možností a typov kameňa, ktoré možno použiť ako nášľapy.

Bridlica

Veľmi obľúbeným typom kameňa na dlažbu je bridlica. Najčastejšie sa používa sivá alebo hnedá bridlica. Či už sa rozhodnete pre elegantnejšie použitie s kamenným mulčom okolo jednotlivých stupňov, alebo chcete dosiahnuť prirodzenejší vzhľad a nechať prírodu pracovať. Takýto chodník vydrží navždy.

Travertín

Travertín je ďalší obľúbený druh kameňa, a to nielen na dlažbu. Vďaka svojej jedinečnej štruktúre je vhodný do okrasných záhrad. Obľúbený je aj na obloženie bazénov alebo vytvorenie väčších úžitkových plôch v podobe terás a grilovacích plôch.

Ostatné druhy vhodné na použitie ako nášľapy na chodník sú napríklad vápenec, andezit, kvarcit alebo pieskovec, použit sa dá aj mramor. Všetko záleží v akom dizajne plánujete pojať vašu záhradu.

Inšpirácie na záhradné ploty

Záhradné ploty alebo palisády sa v záhrade používajú ako prostriedok na oddelenie rôznych častí záhrady a vytvorenie určitého súkromia, alebo tiež na vymedzenie časti s vysadenými kvetmi. Existuje mnoho spôsobov použitia a každý si nájde ten svoj. Dnešným módnym trendom je použitie kameňa s imitáciou dreva, ktoré je na prvý pohľad na nerozoznanie od prírodného dreva.

Kamene do záhrady – inšpirácia pre jazierka

Záhradné jazierka sú skvelým spôsobom, ako dodať záhrade prirodzený vzhľad. V porovnaní s umelými modrými bazénmi s chlórovanou vodou sú jazierka prirodzeným prostredím, ktoré je domovom pre flóru a faunu. Ak chcete dosiahnuť prirodzený vzhľad jazierka, nezaobídete sa bez kameňa. Môžete ich použiť na lemovanie a spevnenie brehov jazierka alebo použit veľké kamene a vytvoriť vodopád či potok s tečúcou vodou.

Ak je vaša záhrada príliš malá alebo sa do nej jazierko z nejakého dôvodu nehodí, ale napriek tomu chcete mať v záhrade vodný prvok z prírodného kameňa, skúste použiť kŕmidlá pre vtáky a hmyz. Navyše si takéto napájadlo môžete vyrobiť z betónu a niekoľkých kamienkov, ktoré nájdete na prechádzke v prírode.

Kamene do záhrady

Kamenný plot posunie váš dom na nový level

Ak sa nechcete každý rok zaoberať natieraním dreveného plota alebo chcete mať viac súkromia, kamenný plot je pre vás tou správnou voľbou. Plot postavíte raz a s výnimkou drobnej údržby sa oň nemusíte starať. Pri výbere kameňa dbajte na jeho vysokú tvrdosť. Kamene vhodné na stavbu plotu su: rula, žula, alebo kremenec Obľúbeným typom kamenného plotu je tzv. gabión.

Foto: shutterstock.com

Reklama