Rôzne druhy vtákov na drevenom kŕmidle pokrytom snehom, typická zimná scéna na záhrade.

Vďaka prieskumom, ktoré pred niekoľkými rokmi uskutočnila Česká ornitologická spoločnosť, vieme určiť druhy vtákov v záhrade. Celkovo možno pozorovať asi 100 druhov vtákov, dnes si povieme o desiatich najčastejších druhoch v našej záhrade. Niektoré z nich určite poznáte, o iných sa možno dozviete nejaké zaujímavosti.

Vrabec domový

Pravdepodobne najznámejší druh vtáka v našich záhradách. Vrabec domový (Passer domesticus). Vyznačuje sa výskytom v kríkoch a hustých stromoch a početným zoskupením. Jeho typickým znakom je neúnavný zvukový prejav, najmä samcov. Jeho obľúbenou potravou sú semená a orechy, nepohrdne však ani múčnymi červami a pochutnáva si aj na rôznych druhoch ovocia bežne pestovaného v záhrade – jablkách, hruškách, slivkách.

Vrabec domový stojaci na vetve, pripravený k letu.

Vrabec poľný

Medzi ďalšie vtáčie druhy v záhrade, ktoré často vídať, patrí príbuzný vrabca domového, vrabec poľný (Passer montanus). Je o niečo menší ako vrabec domový a jeho charakteristickým znakom je svetlohnedé perie. Veľmi podobným znakom je čierny pruhovaný chrbát a sivo sfarbené bruško. Výrazným rozlišovacím znakom je červenohnedé čelo a biele okraje hlavy s čiernou škvrnou na lícach.

Vrabec poľný sediaci na drevenom stĺpiku, bežný druh vtáka vo vidieckych aj mestských oblastiach.

Sýkorka belasá

Medzi ďalšie veľmi časté druhy vtákov na záhrade patrí sýkorka belasá (Cyanistes caeruleus). Tento veľmi aktívny vták s typickým modrým sfarbením sa pohybuje poskakovaním a najčastejšie ju možno vidieť na konároch stromov. Na zemi sa pohybuje len veľmi málo. Živí sa výlučne semenami plodov stromov a kríkov. V zime ochotne využíva vtáčie kŕmidlá.

Sýkorka belasá na snehu, obľúbený vtáčí druh v zimnom období na kŕmidlách.

Sýkorka veľká

Sýkorka veľká alebo sýkorka bielolíca (Parus major) je najväčšou zástupkyňou čeľade sýkorkovitých a najrozšírenejším druhom tejto čeľade. Vyznačuje sa čiernym sfarbením na hlave a bielou škvrnou na lícach. Čierne sfarbenie plynule prechádza na brucho, kde sa zužuje do čierneho pruhu. Sýkorky sú spravidla teritoriálne vtáky, hniezdia v korunách stromov, v opustených hniezdach iných vtákov. Sýkorky sú monogamný druh a často zostávajú s partnerom po celý život.

Na jar a v lete sa živí živočíšnou potravou a má rada červy, larvy a malé chrobáky. V zime sa živí semenami stromov a často ju možno vidieť na kŕmidlách pre vtáky.

Sýkorka veľká na krmítku, držiaca sa malej gule so semenami.

Drozd čierny

Drozd čierny (Turdus merula) je bežný vták v celej Európe, ktorému sa darí v blízkosti ľudských obydlí. Drozd čierny má čierne telo s výrazným oranžovým zobákom a oranžovým lemom okolo očí. Je stredne veľký a využíva prítomnosť ľudí vo svoj prospech, takže ho môžete vidieť v mestách v blízkosti odpadkových košov a na rušných miestach, kde hľadá zvyšky jedla. Okrem zvyškov sú jeho prirodzenou potravou drobné plody, ktoré zbiera na zemi. Rád tiež vyťahuje zo zeme červy a malé larvy.

Drozd čierny stojaci na machu, s výrazným žltým zobákom.

Pinka obyčajná

Jedným z najpočetnejších druhov vtákov v záhrade je pinka obyčajná (Fringilla coelebs). Tento malý vták, veľký asi ako vrabec, je charakteristický svojím výrazným sfarbením. Samček pinky je nádherne sfarbený vo svojom svadobnom rúchu. Jeho hnedočervený chrbát, ružová spodná časť tela a modrošedé čelo patria k nezameniteľným znakom tohto druhu.

V porovnaní so samcami nie sú samice veľmi výrazné. Vrchná časť tela je sfarbená do zelenošeda a spodná časť je sivá s ružovým nádychom. Chvost je sfarbený do zelena. Najčastejším typom potravy pre pinky je obilná potrava, ktorá tvorí až tri štvrtiny. Zvyšnú štvrtinu tvoria bobule a bezstavovce (pavúky, húsenice).

Dve pinky na tráve, jedna rozprestiera krídla.

Lastovička

Medzi druhy vtákov na záhrade, ktoré sa k nám každú jar vracajú, určite patrí lastovička obyčajná (Hirundo rustica). Na prvý pohľad zaujme hlboko vykrojeným tmavým chvostom, ktorý je charakteristickým znakom lastovičky obyčajnej. Vrchná časť tela je modročierna a spodná strana je biela až béžovo-biela s tmavým pruhom na hrudi a tmavočerveným čelom.

Tento vták je veľmi obratný a lieta veľmi rýchlo. Počas letu loví takmer výlučne nízko nad zemou alebo nad vodou. Jej potravu tvorí dvojkrídly hmyz a chrobáky. Jej typické hniezdo možno rozpoznať podľa miskovitého tvaru s otvorenou stranou, ktorú tvoria hlinené hrudky. Na jeseň sa sťahuje do teplejších oblastí, zvyčajne do severnej, subsaharskej Afriky, Ázie, prípadne do Južnej Ameriky alebo Austrálie.

Lastovička v lete s roztiahnutými krídlami, typický vták záhrad a vidieckych oblastí.

Drozd čvíkota

Tento spevavý vták je tiež jedným z veľmi častých druhov vtákov v záhrade, ktoré môžeme počuť a potom aj vidieť. Je totiž charakteristický svojím typickým spevom. Stavbou tela sa podobá drozdovi čiernemu, ale jeho sfarbenie je pestrejšie. Hnedé krídla, čierny chvost, hrdlo a boky so škvrnami a biele bruško. Nad okom biely pruh pripomínajúci obočie. Na rozdiel od penice obyčajnej majú samce aj samice drozdov rovnaké sfarbenie.

Drozd čvíkota (Turdus pilaris) je spoločenský vták, ktorý hniezdi vo veľkých kŕdľoch. Ako potravu vyhľadáva drobný hmyz a dážďovky. V zime vyhľadáva drobné bobule, zvyšky ovocia z ovocných stromov a nepohrdne ani vtáčím zobom.

Drozd čvíkot sediaci na konári a pochutnávajúci si na jablku, častý hosť záhrad.

Zelienka obyčajná

Zelienka obyčajná (Chloris chloris) je malý vták veľkosti vrabca. Je to spevavý vták, podobne ako drozdy. Má zavalité telo a na svoju veľkosť veľkú hlavu so silným kužeľovitým zobákom. Dospelý jedinec má olivovo zelené telo a žlté sfarbenie krídel a chvosta. Samička má sivozelené sfarbenie a chrbtová časť tela je sivá.

Okrem záhrady sa zelienka obyčajná najčastejšie vyskytuje na okrajoch lesov, v mestských parkoch alebo v hustých kríkoch. V zime hojne využívajú kŕmidlá pre vtáky, kde často bojujú o to, kto ovládne kŕmidlo. Často je to jedinec, ktorý pri obrane kŕmidla hladuje, pretože nemá čas sa kŕmiť, a po chvíli sa vzdá svojho odhodlania a nechá aj ostatné jedince, aby sa nakŕmili.

Zelienka obyčajná sediaca na vetve za mierneho sneženia.

Hrdlička záhradná

Posledným druhom vtákov v záhrade, ktorý si v dnešnom článku predstavíme, je hrdlička záhradná (Streptopelia decaocto). Zo všetkých dnes predstavených vtákov je hrdlička najväčšia. Svojou veľkosťou sa podobá poštovému holubovi. Holubica je sfarbená béžovohnedo s tmavšími krídlami a svetlejšou hlavou. Oko je jasne červené a má okolo neho biely pásik. Jej najvýraznejším znakom je čiernobiely pás na krku.

U nás je to pomerne bežný vták, ktorého početnosť sa mierne zvyšuje. Často sa združuje do skupín po niekoľkých jedincoch, v ktorých zostáva až do hniezdneho obdobia. V tomto období je naopak veľmi teritoriálna a chráni svoje potomstvo. Hlavnou zložkou jej potravy sú semená a bobule a zelené časti rastlín. Zdržiava sa v dedinách a mestách a často vylieta na otvorené polia a lúky, kde si hľadá potravu.

Hrdlička záhradná medzi zelenými kríkmi v záhrade.

Zdroj: wikipedia.org / Foto: shutterstock.com

Reklama