Muž masíruje svoju opuchnutú nohu, aby zmiernil opuch.

Aj vám sa občas stáva, že pociťujete akési „ťažšie nohy“? Pridáva sa k tomu aj bolesť v oblasti dolných končatín a viditeľný opuch (edém)? Dôvodov môže byť hneď viacero. Možno ste celý deň presedeli na stoličke, alebo naopak, boli pridlho na nohách. Možno je to „len“ odozva nedávneho zranenia a možno ide o vážnejší zdravotný problém. Opuchnuté nohy najčastejšie trápia v popoludňajších hodinách a večer, teda po celom dni. My vám však poradíme, ako zmierniť opuch.

Čo je to opuch nôh?

Opuch, odborne nazývaný edém, predstavuje zdurenie určitej časti tela. Takáto zmena povrchu tela je dobre viditeľná a ľahko hmatateľná. Značí signál, že pod kožou je nahromadená tekutina, ktorá sa tam môže dostať z viacerých dôvodov. Opuchy nôh ďalej kategorizujeme na lokalizované a generalizované.

  • Lokalizovaný opuch nôh – pôvod býva buď zápalový, napríklad pri infekcii či alergii, alebo chorobný, napríklad hromadenie lymfy či krvi v žilách.
  • Generalizovaný opuch nôh – môže sa prejaviť nárazovým vzostupom telesnej hmotnosti, napríklad pri ochorení pečene, srdca či obličiek.

Opuch nôh sa môže najčastejšie objaviť v oblasti lýtok, kolena, predkolenia, členkov či chodidiel.

Muž drží svoju opuchnutú nohu, ktorá ho bolí.

Možné príčiny opuchnutých nôh

S pribúdajúcimi rokmi sa prirodzene oslabujú chlopne v ľudských žilách. Táto skutočnosť nepriaznivo vplýva na cirkulovanie krvi, ktorá sa nevracia naspäť do srdca, ale postupne sa hromadí v nohách. Aj preto sa častejšie objavujú opuchnuté nohy u seniorov. Takzvaná žilová nedostatočnosť sa prejavuje výskytom kŕčových žíl.

Vo všeobecnosti môžu byť opuchnuté nohy aj dôsledkom vážnych, život ohrozujúcich chorôb. Niekedy sa spája aj opuch nôh a rakovina. K opúchaniu nôh totiž môže dôjsť pôsobením samotného nádorového ochorenia, ktoré dokáže zabrániť odtekaniu tekutín. Okrem toho môže ísť tiež o neželaný účinok chemoterapie, ožarovania či inej liečby nádorových ochorení.

Občas sa môže vyskytnúť aj náhly opuch jednej nohy. Dôvodom je väčšinou cievny alebo lymfatický lokálny problém, prípadne zápal, infekcia alebo poštipnutie hmyzom. Opuch jednej nohy môže byť sprevádzaný červenaním alebo zvýšenou teplotou postihnutého miesta.

A za zmienku stoja aj opuchnuté nohy v tehotenstve, počas ktorého sa cievy v tele budúcej mamičky rozširujú, aby ochladili organizmus. Prietok krvi sa tým pádom spomalí, voda v tele sa začne hromadiť a nastáva opuch nôh v tehotenstve. Hormonálne zmeny, ktoré vedia vyvolať opúchanie nôh, bývajú zapríčinené aj menštruáciou.

Tehotná žena sa pozerá na svoju opuchnutú nohu, hľadá spôsob, ako zmierniť opuch.

Čo na opuchnuté nohy

V prvom rade treba identifikovať či diagnostikovať príčinu opuchnutých nôh. Ak si s tým neviete rady, opuch pretrváva alebo sa opúchanie často vracia, mali by ste jednoznačne vyhľadať odbornú lekársku pomoc. V ojedinelých, nie príliš vážnych prípadoch, môže zabrať domáca liečba – či už voľnopredajnými liekmi a prípravkami, alebo vyskúšaním overených postupov. Najúčinnejšou je však prevencia.

Odpočinok s vyloženými nohami

Rýchlu úľavu pri opuchnutých nohách viete docieliť odpočinkom s nohami vyloženými na úroveň srdca. Pokojne postačí aj 15 minút pri sledovaní televízora alebo čítaní knižky. Z dlhodobého hľadiska zas odporúčame spávať na ľavom boku, aby vám lepšie prúdila krv z nôh do srdca.

Namočenie nôh do studenej vody

Ak máte opuchnuté nohy, ktorých príčinou sú traumatologické udalosti, vyskúšajte pravidelné chladenie v studenej vode cca 15 minút denne. Takáto domáca liečba pomáha nielen na opuch členkov, ale celkovo na zmiernenie opuchnutých nôh po ťažkých dňoch.

Masáž

Na opuch členka či opuchnuté koleno síce pravdepodobne nepomôže, no dokáže zmierniť opuch chodidla aj lýtok. Najefektívnejšou bude jednoznačne odborná masáž, no v rámci rýchlej pomoci môžete vyskúšať aj domáce masírovanie. Dajte si však záležať na tom, aby bola masáž vykonávaná smerom hore k srdcu.

Masáž nôh na zmiernenie opuchu.

Dodržiavanie pitného režimu a zdravej stravy

Bez ohľadu na to, či ide o opuch nohy v členku, chodidle, lýtku, alebo kolene, prípadne opuch spôsobený dnou, dodržiavanie pitného režimu je kriticky dôležité. V snahe o odvodnenie vám účinne pomôžu vhodné čaje, napríklad zo žihľavy, brusníc alebo púpavy. A nezabúdajte na zdravé stravovacie návyky, ktoré by mali pozostávať z konzumácie vyvážených jedál na raňajky, obed aj večeru.

Aktívny životný štýl

Pri športových aktivitách sa síce zvyšuje riziko mnohých poranení, ktorých prejavom môže byť napríklad opuch kolena či iných častí dolných končatín, no z celkového hľadiska dokáže vystieranie kolien a ohýbanie členkov rozprúdiť krvný obeh. Ako dobrá voľba sa preto javí napríklad behanie.

Káva a opuchy nôh?

Ak patríte k milovníkom dobrej kávy, nemusíte sa obávať, že by jej pitie v zdravej miere negatívne vplývalo na opuchnuté nohy. Dokonca, kvalitná káva obsahuje niektoré silné antioxidanty, pričom má ešte aj mierne močopudné účinky.

Nosenie pohodlných topánok

Na opuchnuté členky a chodidlá vám určite pomôže nosenie pohodlných topánok. Preto si nabudúce dvakrát rozmyslite, či siahnete po topánkach s vysokým opätkom alebo dáte prednosť príjemnejšej obuvi.

Žena si masíruje nohu po vyzutí topánok na vysokom podpätku kvôli opuchu.

Pozor aj na opuchy iných častí tela

Nohy nie sú jedinou časťou tela, ktoré môžu podľahnúť opuchom. Zbystrite pozornosť aj pri ďalších typoch opuchov.

Veľký opuch po uštipnutí hmyzom

Po uštipnutí dochádza k vypusteniu jedu alebo slín hmyzu do ľudskej pokožky, na čo hľadá telo prirodzenú obrannú reakciu – prejavuje sa ako opuch. Ako dlho trvá opuch po bodnutí včelou, osou alebo iným hmyzom? Spoločne so svrbením väčšinou odznie do niekoľkých dní. Môžete ho zmierniť voľnopredajnými liekmi a prípravkami alebo niektorými z babských tipov – octový obklad, cibuľa, med či citrónová šťava.

Opuch ďasna okolo zuba

Opuchnuté ďasná sú obvykle symptómom ochorenia ďasien. Pri ich vážnom a bolestivom začervenaní alebo zdurení by ste mali neodkladne navštíviť vášho zubára. V menej závažných prípadoch môžete opuch zmierniť a postupne odstrániť vhodnou starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu. Čo pomáha na opuch zuba, resp. čo na opuch ďasna? Jednoznačne pravidelné čistenie zubov kefkou, používanie dentálnej nite a vyplachovanie ústnou vodou.

Náhly opuch ruky

Podobne ako pri nohách, aj opuch ruky môže byť spôsobený zavodnením organizmu, úrazom, zlomeninou, zápalom, infekciou, alergickou reakciou, hormonálnymi zmenami, užívaním vybraných liekov či niektorými ochoreniami. Na opuchy rúk či opuchnuté prsty na rukách môžete vyskúšať voľnopredajné masti či gély.

Žena drží svoju opuchnutú ruku, ktorá spôsobuje nepríjemnosti.

Náhly opuch pod okom

Opuch pod okom sa obvykle objavuje ako dôsledok únavy a nedostatku spánku. V takýchto prípadoch si nevyžaduje lekársky zásah. Na jeho zmiernenie a odstránenie pomôžu napríklad studené obklady. Ak je však sprevádzaný začervenaním, hnisavým výtokom, zahmlievaním či bolesťou oka, mali by ste navštíviť lekára.

Opuchnuté horné viečko

Únava a nedostatok spánku môže zapríčiniť nielen opuch pod okom, ale taktiež opuch viečok. Opuchnuté viečka však oveľa častejšie signalizujú aj alergickú reakciu či začínajúce jačmenné zrno alebo iné ochorenie očí. Preto odporúčame návštevu lekára. V rámci domácej liečby a zmiernenia opuchu môžete vyskúšať prikladanie krúžkov uhoriek alebo vylúhovaných vrecúšok zeleného čaju.

Opuch hornej pery

Okrem traumatických príčin sa môže opuch pery dostaviť aj v dôsledku alergickej reakcie, oparov, omrzlín, infekcií, autoimunitných ochorení či anafylaktických reakcií. Účinnou prevenciou býva dodržiavanie správnych hygienických a stravovacích návykov alebo používanie ochranných balzámov.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama