Mladá žena s príznakmi úpalu dostáva pomoc od muža, ktorý jej dáva chladivý obklad na hlavu.

V teplom, slnečnom počasí sa nám prirodzene naskytá viacero možností na vonkajšie aktivity. Spolu s nimi však rastie riziko prehriatia organizmu. Úpal alebo úžeh môže postihnúť každého z nás bez ohľadu na vek. K najrizikovejším skupinám patria deti a staršie osoby. Poznáte, aké sú ich príznaky? Nielen o nich, ale aj o tom, ako rýchlo prejde úpal, budú nasledujúce riadky.

Čo je to úpal?

Úpal je označenie pre prehriatie organizmu (hypertermia), ktoré najčastejšie nastáva po veľmi dlhom pobyte na slnku alebo v teplom, prípadne vlhkom prostredí. Telo sa prehreje, zlyhajú termoregulačné schopnosti a postupne sa prejavia príznaky úpalu, ako napríklad bolesť hlavy, horúčka, nevoľnosť či vracanie. Pozor, nezamieňajte si ho však s úžehom.

Zapamätajte si: K najčastejším patrí úpal u detí, prehriatie bábätka a úpal u seniorov. Kým bábätká a deti nemajú ešte dobre vyvinuté termoregulačné schopnosti, seniori tieto schopnosti postupne strácajú.

Rozdiel medzi úpalom a úžehom

Zatiaľ čo k úpalu môže dôjsť aj vplyvom tepla či prílišného vlhka, úžeh je dôsledkom silného slnečného žiarenia. K jeho hlavným príznakom sa preto radí nielen horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť či vracanie, ale aj spálená pokožka.

Dievča leží na posteli s chladivým obkladom na čele, úľava od príznakov úpalu.

Úpal – príznaky

Niektoré z nich sme síce spomenuli o čosi vyššie, no spolu s inými ich pridávame aj do ďalších riadkov. Ako sa prejavuje úpal?

  • Bolesť hlavy,
  • horúčka,
  • nevoľnosť a vracanie,
  • únava, závraty,
  • horúca pokožka,
  • zrýchlené dýchanie,
  • dezorientácia, strata vedomia.

Čo na úpal?

Prehliadaný, resp. neliečený, úpal môže mať život ohrozujúce následky. Preto je dôležité okamžite presunúť postihnutú osobu do chladnejšieho prostredia, mimo slnečného žiarenia. Na danom mieste by malo byť zabezpečené dobré vetranie. Postihnutému vyložte nohy, vyzlečte nadbytočné oblečenie a po malých dávkach podávajte vlažnú vodu. Pri úpale môže pomôcť aj ovlažovanie vlažnou vodou.

Najúčinnejšou je prevencia

Tak ľahko, ako vás môže postihnúť, mu dokážete aj predísť. Stačí sa len vyhýbať prílišnému pobytu na slnku, najmä počas obedných hodín. Takisto si dávajte pozor na zvýšenú fyzickú aktivitu počas vysokých teplôt. A taktiež dodržujte pitný režim, ktorým ochránite svoje telo pred dehydratáciou. Pomôcť môže aj ľahké oblečenie svetlých farieb či ochrana hlavy.

Muž v klobúku pije vodu z fľaše pod jasným slnkom, prevencia úpalu.

Ako rýchlo prejde úpal?

To, ako dlho trvá úpal alebo úžeh, závisí od konkrétneho prípadu. Najsilnejšie príznaky však obvykle odznejú po 1 dni, nanajvýš 2 až 3 dňoch. Postihnutá osoba ale môže pociťovať únavu a vyčerpanosť ešte niekoľko dní po odznení príznakov.

Pozor! Vo vážnych prípadoch neodkladne vyhľadajte odbornú lekársku pomoc, aby ste neriskovali ohrozenie života či trvalé následky.

Úpal u detí – ktoré vekové kategórie sú najrizikovejšie?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že úpal môže postihnúť ktorékoľvek dieťa – aj to najzdravšie a v najlepšej fyzickej kondícii. Pravdou však je, že niektoré kategórie detí sú podstatne rizikovejšie ako iné.

  • Novorodenci a dojčatá: termoregulačné schopnosti dieťaťa sa zlepšujú priamoúmerne s jeho vekom. Prirodzene najzraniteľnejšie sú teda tie najmenšie detičky.
  • Deti s chronickými ochoreniami: ak dieťatko trpí cukrovkou, prípadne ochorením srdca alebo dýchacích ciest, stáva sa automaticky náchylnejším na úpal.
  • Deti, ktoré užívajú vybrané lieky: dávajte si pozor hlavne v prípade, keď vaše dieťa užíva napríklad diuretiká alebo antihistaminiká – teda lieky, ktoré vplývajú na metabolizmus vody v tele.

Okrem týchto troch kategórií musíme poukázať aj na deti s nadváhou, resp. obezitou, a maloletých s nedostatočným pitným režimom. Tieto dve skupiny sú obdobne náchylnejšie na úpal.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama