Tehotná žena pohladením po bruchu prejavuje väzbu s nenarodeným dieťaťom.

Príznaky tehotenstva sa u rôznych žien a tehotenstiev líšia. Zatiaľ čo pri prvom dieťati môžete pociťovať nevoľnosť už od 2. týždňa, pri druhom sa možno budete cítiť fit celých 9 mesiacov. Prvé príznaky tehotenstva sú veľmi podobné príznakom PMS. V prípade, že si chcete byť tehotenstvom istá, je dobré si hneď po spozorovaní prvých príznakov urobiť tehotenský test. Poradíme vám, ako na to, aby bol výsledok čo najpresnejší. Ak sa chcete dozvedieť aj to, kedy začínajú bolieť prsníky v tehotenstve a aké sú ďalšie príznaky, čítajte ďalej.

Aké sú prvé príznaky tehotenstva?

Prvé príznaky tehotenstva sa môžu u žien objaviť ešte pred omeškanou menštruáciou, v 2. až 4. týždni. Tu treba poznamenať, že týždne tehotenstva sa rátajú od prvého dňa poslednej menštruácie a nie od počatia.

Citlivé prsníky

V prvých týždňoch tehotenstva mnoho žien pociťuje zmeny v prsníkoch, ktoré sú zrazu citlivejšie, opuchnutejšie a niekedy dokonca bolestivé. Nejde však o spoľahlivý príznak, pretože citlivé a bolestivé prsia sú aj typickým príznakom PMS.

Zlepšený čuch

Začali vám prekážať výpary z áut v mestách alebo pociťujete nevoľnosť v supermarkete pri pultoch s rybami? Jedným z prvých príznakov tehotenstva je citlivejší čuch, ktorý má na svedomí zvýšená hladina tehotenského hormónu hCG. Máme pre vás jeden veľmi užitočný tip. V tomto období vám pri vynášaní smetí alebo prechádzke po ulici plnej smogu dobre poslúži rúško.

Príznaky tehotenstva – Zlepšený čuch

Časté močenie

Vaše telo sa potrebuje počas tehotenstva účinnejšie zbavovať odpadových látok. Práve preto možno budete musieť už 2 týždne po počatí odbiehať častejšie na toaletu. K častému močeniu prispieva aj rastúca maternica, ktorá vyvíja tlak na močový mechúr.

Zvýšená teplota

Bazálna teplota, ktorá sa meria hneď po prebudení, je u žien zvýšená už v prvých týždňoch po oplodnení a zostáva zvýšená počas celého tehotenstva. Ak si ráno predtým, ako vstanete z postele, odmeriate teplotu a bude približne o 0,8 stupňa vyššia ako zvyčajne, môže to znamenať, že ste tehotná. Keďže sa zvýšená teplota u človeka objavuje aj pri iných stavoch, nejde o spoľahlivý príznak tehotenstva.

Únava

Hneď po otehotnení začne telo vynakladať veľké množstvo energie na tvorbu placenty, čoho dôsledok je tehotenská únava. Môže vás sprevádzať počas celého tehotenstva. Treba si uvedomiť, že vaše telo vkladá veľkú časť energie do tvorby nového života, a preto si doprajte množstvo oddychu bez výčitiek.

Príznaky tehotenstva – Únava

Výkyvy nálad

Náladovosť je ďalším pomerne bežným príznakom tehotenstva, ktorý sa objavuje už v prvých týždňoch. Môžu za to hormonálne zmeny. Je bežné, že časté zmeny nálad sprevádzajú ženy počas celého tehotenstva. Ak ich chcete zmierniť, pokúste sa dobre stravovať, mať kvalitný spánok a tráviť čas na čerstvom vzduchu.

Ďalšie príznaky tehotenstva

Nasledujúce príznaky sa objavujú približne v 4. až 9. týždni tehotenstva. Niektoré z nich vás môžu sprevádzať iba pár týždňov a iné takmer celé tehotenstvo.

Vynechanie menštruácie

Oneskorená menštruácia je jedným z najspoľahlivejších príznakov tehotenstva. Stále však nejde o stopercentne spoľahlivý príznak. Menštruácia totiž môže meškať aj v dôsledku zvýšenej fyzickej aktivity alebo stresu.

Príznaky tehotenstva – Vynechanie menštruácie

Zápcha a nadúvanie

Nadúvanie v tehotenstve je niekedy ťažké odlíšiť od nadúvania pred menštruáciou. Zvyčajne je však sprevádzané zápchou a nie hnačkou, ako to býva pri PMS. So zápchou možno budete bojovať celé tehotenstvo, a preto jedzte kvalitnú stravu s veľkým množstvom vlákniny.

Pálenie záhy

Zvýšené hladiny hormónu progesterónu spôsobujú pálenie záhy v tehotenstve. Tento stav sa zvyčajne objavuje až okolo 2. mesiaca alebo neskôr a môže pretrvávať až do pôrodu. Pomôže vám, ak sa budete vyhýbať citrusom, paradajkám, kofeínu, bublinkovým nápojom a kyslým potravinám.

Ranná nevoľnosť

Nevoľnosť v tehotenstve vás nemusí postihnúť iba ráno, ale aj kedykoľvek počas dňa. Najčastejšie sa ale objavuje po prebudení. Môžete ju zmierniť tým, že si večer položíte na nočný stôl sucháre. Ešte predtým, ako vstanete z postele, zjedzte aspoň 1 suchár a až potom sa naraňajkujte. Ak sa chcete vyhnúť nevoľnosti počas dňa, odsledujte si, ktoré potraviny vám nerobia dobre a pokúste sa im vyhýbať.

Príznaky tehotenstva – Ranná nevoľnosť

Kedy si robiť tehotenský test?

Tehotenské testy fungujú tak, že reagujú na tehotenský hormón hCG. Najväčšie množstvo sa v moči vyskytuje ráno po prebudení. Preto si robte tehotenský test práve v tomto čase. Ak chcete získať čo najpresnejší výsledok, urobte si tehotenský test, až keď vám bude meškať menštruácia. V prípade, že sa otestujete skôr a výsledok bude negatívny, stále môžete byť tehotná. Hormón hCG sa objavuje v moči približne 7 až 9 dní po ovulácii. No v týchto dňoch ho v ňom ešte nemusí byť dostatočné množstvo.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama