Účinné triky na vyvolanie pôrodu a jeho urýchlenie

Tehotná žena odpočíva na posteli a drží si brucho, čo môže byť spojené s prípravou na pôrod.

Už niekoľko dní alebo dokonca týždňov prenášate a hľadáte bezpečné metódy, ako vyvolať pôrod? Alebo sa chcete dobre pripraviť a zistiť, ako urýchliť pôrod, ktorý už začal a podporiť príchod vášho bábätka na svet? Tieto rady, tipy a cviky na vyvolanie pôrodu vám pomôžu ľahšie zvládnuť narodenie dieťatka. Okrem užitočných tipov nájdete v článku aj príklad, ako môže vyzerať vyvolanie pôrodu v nemocnici.

Domáce triky na vyvolanie pôrodu

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ktoré využívajú budúce mamičky na vyvolanie pôrodu. Patria medzi ne napríklad prechádzky, stimulácia bradaviek, sex alebo konzumácia datlí. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame výber tých najúčinnejších.

Sex

Jedným z dôvodov, prečo môže sex pomôcť vyvolať pôrod, je, že sa pri ňom uvoľňuje oxytocín. Oxytocín totiž pomáha naštartovať kontrakcie maternice. Najviac sa ho uvoľňuje práve pri orgazme. Orgazmus vám taktiež môže pomôcť dosiahnuť kvalitnejší spánok, počas ktorého načerpáte dostatok síl na privedenie bábätka na svet.

Pozor! Sex je bezpečný v posledných týždňoch tehotenstva, no nemusí to platiť pre všetky budúce mamičky. Preto sa radšej poraďte s gynekológom.

Stimulácia bradaviek

Podobne ako pohlavný styk a orgazmus, aj stimulácia bradaviek podnecuje uvoľňovanie hormónu oxytocínu, ktorý pomáha spúšťať kontrakcie maternice a vylučovanie mlieka z prsníka. Ak chcete podnietiť pôrod, môžete požiadať partnera alebo si svojpomocne stimulovať bradavky. Možno použiť aj odsávačku mlieka, ale prvé dva spôsoby sú príjemnejšie.

Chôdza

Ďalšou účinnou a jednoduchou metódou na vyvolanie pôrodu je obyčajná chôdza. Vďaka gravitácii a kolísaniu bokov sa bábätko pri chôdzi dostáva nižšie, čím sa krčok maternice pripravuje na pôrod. Chôdza tiež pomáha pôrodu napredovať v prípade, že ste už pocítili kontrakcie.

Čaj z ostružiny malinovej

Účinnosť tejto metódy, ako vyvolať pôrod, síce nepotvrdzujú žiadne výskumy, no viacerým tehuľkám sa osvedčil. Dôležité je, aby ste začali piť čaj z ostružiny malinovej včas, pravidelne a v malom množstve. Stačí vám jedna šálka čaju približne od 35. týždňa tehotenstva. Táto metóda nepomáha vyvolať pôrod na poslednú chvíľu, ale pripravuje pôrodné cesty na rýchlejší a menej náročný pôrod.

Cviky na vyvolanie pôrodu

Cvičenie v posledných týždňoch tehotenstva je nielen účinné na vyvolanie pôrodu, ale ešte k tomu vás aj udrží v kondícii. Tu je zoznam cvikov, ktoré môžete vyskúšať. Treba ich však vykonávať s veľkou opatrnosťou.

Správny postoj

Pri státí netlačte brucho dopredu, ale pokúste sa zostať v jednej rovine. Vaše boky by mali byť na úrovni členkov. Tento postoj môžete trénovať pri státí v obchode s potravinami alebo hromadnej doprave.

Cviky na fit lopte

Sedenie a cvičenie na fit lopte pomáha pripravovať telo na pôrod. Vyberajte si cviky s rozkročenými nohami, ktoré pomáhajú otvárať panvu a zvyšujú prietok krvi. Na fit lopte sa môžete pomaly hojdať, poskakovať alebo krúžiť bokmi.

Výpady

Bežné výpady otvárajú vašu panvu a rozširujú vaše boky, čo podporuje presun plodu do vhodnej pozície. Počas tehotenstva by ste však mali tieto cviky vykonávať s veľkou opatrnosťou. Začnite tým, že urobíte veľký krok vpred jednou nohou a udržujte koleno v línii nad členkom. Môžete sa pritom držať steny. Vaša druhá noha by mala ísť dolu a byť paralelná so zemou. Potom sa vráťte späť do svojej pôvodnej polohy a opakujte tento cvik s druhou nohou.

Ako urýchliť pôrod, ktorý sa už rozbehol

V tehotenstve môžete mať obavy, že nestihnete včas doraziť do nemocnice. No môže sa stať aj opak a váš pôrod môže napredovať príliš pomaly. Aby ste sa vyhli vyčerpaniu z dlho trvajúcich kontrakcii, prečítajte si tieto tipy, ako urýchliť pôrod.

Upokojenie

Úzkosť a stres môžu spomaliť proces pôrodu. Preto je dôležité, aby ste zostali počas kontrakcií pokojná. Hlboké dýchanie, meditácia a cvičenia vám k tomu môžu pomôcť.

Pohyb

Pohyb a zmena polohy pomáhajú bábätku pri zostupe do pôrodných ciest. Ak nie ste príliš vysilená, prechádzajte sa alebo sa dajte do polohy, v ktorej vám prirodzene pomôže gravitácia.

Pravidelné prestávky na močenie

Plný močový mechúr môže brániť bábätku v zostupe a spomaľovať pôrod. Preto nezabúdajte často močiť. Tým, že sa prejdete na toaletu splníte aj ďalší tip na urýchlenie pôrodu – pohyb.

Teplý kúpeľ

Teplá voda uvoľňuje svaly a upokojuje telo. Oba tieto faktory pomáhajú pri rýchlejšom postupe pôrodu. Niektoré pôrodnice majú k dispozícii pôrodné bazény, v iných môžete použiť sprchu.

Ako prebieha umelé vyvolanie pôrodu v nemocnici?

Umelé vyvolanie pôrodu vám lekár pravdepodobne navrhne v prípade, že budete prenášať bábätko po 42. týždni tehotenstva. Ďalšími dôvodmi na vyvolanie pôrodu sú napríklad infekcie v maternici, predčasný odtok plodovej vody, spomalený rast plodu alebo zdravotné problémy mamičky.

Vyvolávanie pôrodu prebieha v dvoch fázach. Najskôr je telo potrebné pripraviť na pôrod. Táto fáza sa nazýva preindukcia a zahŕňa techniky, ako napríklad podanie prostaglandínov, Hamiltonov hmat alebo balónikový Foleyov katéter. Vhodné metódy na vyvolanie pôrodu a prípravu na pôrod vám navrhne lekár.

Vyvolanie pôrodu môže prebiehať napríklad tak, že vám najskôr zavedú do pošvy prostaglandíny vo forme tabletky. Následne si vás nechajú v nemocnici na pozorovanie alebo vás pošlú na noc domov. Ak sa u vás po podaní tejto tabletky nerozbehne pôrodná činnosť, podajú vám infúziu s oxytocínom alebo sa pristúpi k pretrhnutiu amniového (plodového) vaku.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy