Našli ste tento rok viac húb ako dokážete zjesť? Odložte si zopár z nich na zimu, aby ste si mohli aj mimo sezóny pripraviť výborné hubové pochúťky. Poradíme vám, ako na to. Po prečítaní článku zvládnete sušenie, zaváranie aj mrazenie hríbov ľavou zadnou.
Ako čistiť huby?
Aby ste mohli huby dlhodobo skladovať, je potrebné ich dôkladné vyčistenie. Spôsob čistenia sa líši od zvolenej metódy uskladnenia. Ak ste sa rozhodli hríby sušiť, nikdy ich neumývajte vodou. Dôkladne ich očistite malým nožom a zvyšné nečistoty odstráňte suchou papierovou utierkou.
V prípade, že ste sa rozhodli pre zaváranie alebo mrazenie hríbov, poriadne ich umyte v miske s vodou. Potom ich dočistite nožom. Rovnaký spôsob čistenia použite pred prípravou zdravého obedu s hríbmi.
Ako zmraziť huby?
Majte na pamäti, že huby sa najlepšie uchovávajú čerstvé, a preto mrazenie hríbov neodkladajte. Tu je postup, ako dusiť huby do mrazničky:
- Huby pokrájame na veľké kúsky. Ak ideme uchovávať menšie huby, nemusíte ich nakrájať.
- Zľahka ich podusíme na panvici spolu s maslom.
- Huby necháme vychladnúť a vložíme ich do vrecka, ktoré je určené na skladovanie potravín v mrazničke.
- Mrazené huby skladujeme maximálne 12 mesiacov.
Ako sušiť hríby?
Sušenie hríbov v rúre alebo v sušičke je jednou z najpoužívanejších metód, ako uchovávať huby počas zimy. Prečítajte si tieto jednoduché postupy, ako na to.
Ako sušiť huby v rúre:
- Očistené huby nakrájame na približne 0,3 cm tenké plátky.
- Plech vystelieme papierom na pečenie.
- Rovnomerne naň poukladáme plátky húb tak, aby sa neprekrývali.
- Huby najskôr sušíme 2 hodiny pri teplote 20 – 30 °C.
- Potom teplotu zvýšime na 40 – 45 °C. Sušíme ich dovtedy, kým sa z nich neodparí voda.
- Pravidelne huby kontrolujeme a aspoň raz ich otočíme.
- Po usušení ich necháme vychladnúť.
Ako sušiť huby v sušičke:
- Huby očistíme a nakrájame rovnakým spôsobom, ako sme to urobili pri sušení v rúre.
- Sušičku nastavíme na teplotu 45 °C.
- Pre určenie ideálnej dĺžky sušenia sa treba riadiť návodom konkrétnej sušičky.
Náš tip: Pri sušení môžeme jednotlivé poschodia premieňať, aby sa huby usušili rovnomerne.
Ako uskladniť sušené hríby?
Sušené hríby je najlepšie skladovať vo vzduchotesnej nádobe zo skla alebo plastu. Veko by malo byť dobre uzatvárateľné. Nádobu vždy umiestňujeme do uzavretej skrinky. Huby sú totiž veľmi citlivé na svetlo a vlhkosť.
Ako zavárať huby?
Pred zaváraním húb si najskôr pripravíme priestor. Rátajte s tým, že budete potrebovať veľkú plochu. Ideálny je jedálenský stôl umiestnený v kuchyni alebo na terase.
Budeme potrebovať:
- 500 ml vody,
- 160 ml octu,
- 4 PL cukru,
- 10 ks celého čierneho korenia,
- 2 ks bobkového listu,
- 1 KL soli,
- čerstvé huby.
Všetky suroviny (okrem húb) vložíme do jedného hrnca a varíme približne 5 minút. Nálev necháme vychladnúť. V inom hrnci privedieme do varu osolenú vodu, vložíme do nej čerstvé očistené huby a asi minútu ich povaríme. Potom ich zlejeme a prepláchneme.
Zaváraninové poháre naplníme hubami a zalejeme nálevom, ktorý sme si vopred pripravili. Huby jemne premiešame príborovým nožom, aby sa nálev dostal do všetkých kútov. Poháre dôkladne uzavrieme a poukladáme na plech. Vložíme ich do rúry vyhriatej na 90 stupňov a sterilizujeme približne 20 minút.
Ako dlho skladovať huby v chladničke?
Kupované huby majú dlhšiu trvanlivosť a niekedy vydržia v chladničke až 2 týždne. Čo sa týka lesných húb, tie by ste mali spotrebovať alebo spracovať čo najskôr. V chladničke vydržia čerstvé zvyčajne iba 2 až 3 dni, pretože obsahujú viac vlhkosti ako tie kupované. Ak nemáte čas ich čo najskôr spracovať, radšej si z nich urobte rýchlu a chutnú vajíčkovú praženicu, ktorá je ideálna či už na raňajky, alebo aj na večeru.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com