Žena ležiaca na gauči s horúčkou, utiera si nos papierovým vreckovkom, obklopená liekmi a pohárom vody, vyzerá unavene a chorľavo.

Trápi vás akútna nádcha? Ide o bežné ochorenie, ktoré spôsobuje mnohým z nás nepohodlie najmä v chrípkovom období. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť nádchy, na čo si dať pozor počas tehotenstva a ako liečiť nádchu u detí a bábätiek. Taktiež si vysvetlíme, čo je zadná nádcha a prečo treba navštíviť lekára, ak sa u vás objaví žltozelená nádcha.

Akútna (nealergická) nádcha príznaky

Nádcha prichádza a odchádzaja po celý rok a najčastejšie sa objavuje počas zimy. Medzí bežné príznaky prechladnutia a nádchy patrí:

  • upchatý nos,
  • tečenie z nosa,
  • kýchanie,
  • hlieny v hrdle.

Akútnu nádchu často sprevádza kašeľ, bolesť hlavy a zvýšená teplota. Tento typ nádchy zvyčajne nespôsobuje svrbenie nosa, očí alebo hrdla, ktoré sa spájajú s alergiami, ako je senná nádcha.

Pozor! Ak sa u vás objaví žltá, zelená alebo žltozelená nádcha, neodkladajte návštevu lekára. Výtok sfarbený do týchto odtieňov môže naznačovať silnú infekciu.

Ako sa zbaviť nádchy – Akútna (nealergická) nádcha príznaky

Ako dlho trvá nádcha?

Akútna (nealergická) nádcha, ktorá sprevádza prechladnutie, trvá zvyčajne 3 až 5 dní.

Ako sa zbaviť nádchy?

Pri akútnej nádche a ľahkom prechladnutí nemusíte vždy navštevovať lekára. Pomôžu aj domáce metódy alebo voľnopredajné lieky. Prečítajte si, čo na prechladnutie a uvoľnenie nádchy.

1. Pite dostatok tekutín

Ak sa chcete rýchlejšie vyliečiť z prechladnutia a nádchy, je dôležité piť veľa tekutín. Ideálne sú bylinkové čaje, napr. rumančekový, mätový, rakytníkový  alebo lipový. Dobrou voľbou je aj čistá voda alebo pitie ovocných štiav, ktoré obsahujú množstvo vitamínov.

Ako sa zbaviť nádchy – Pite dostatok tekutín

2. Skúste naparovanie

Zohrejte v hrnci približne 2 litre vody. Keď je voda horúca, odstavte hrniec a nakvapkajte doň 5 kvapiek eukalyptovej silice. Môžete pridať aj morskú soľ. Prekryte si hlavu uterákom, zatvorte oči a predkloňte sa k hrncu. Začnite dýchať paru, aby sa vám uvoľnili nosné dutiny a spustil sa hlien.

3. Použite nosný sprej

Nosné spreje znižujú opuch sliznice nosa, a tým uľahčujú dýchanie. Vyberte si jemný sprej, ktorý nepodráždi vašu sliznicu a používajte ho 3 až 5 razy denne podľa potreby. Keď nádcha trochu ustúpi, prestaňte sprej používať, aby ste si nevybudovali závislosť. Ak vaša nádcha trvá dlhšie ako 5 dní, kontaktujte vášho lekára a konzultujte s ním iné spôsoby liečby.

Ako sa zbaviť nádchy – Použite nosný sprej

Čo je zadná nádcha?

Pojem zadná nádcha označuje zápal horných dýchacích ciest a nosohltana. Medzi príznaky zadnej nádchy patrí upchatý nos, neschopnosť vysmrkať sa, tlak v dutinách, problémy s dýchaním a bolesti hlavy. Tento typ sa často vyskytuje pri neliečenej nádche s dlhotrvajúcim priebehom. Zadnú nádchu spoznáte podľa toho, že sa nebudete môcť vysmrkať alebo to bude náročné.

Ako sa zbaviť zadnej nádchy?

Pri liečbe zadnej nádchy je v prvom rade potrebné zriediť hlieny, vďaka čomu sa budete môcť vysmrkať. Navštívte lekára, ktorý vám predpíše vhodné prípravky alebo antibiotiká. Okrem liekov je dobré zvlhčovať vzduch, naparovať sa a používať éterické oleje v aromalampách.

Ako sa zbaviť nádchy – Zadná nádcha

Čo je alergická nádcha (senná nádcha)?

Alergická nádcha alebo senná nádcha je alergická reakcia na alergény nachádzajúce sa vo vzduchu. Sennú nádchu spôsobuje niekoľko alergénov, ako sú napríklad roztoče, plesne, peľ stromov a rastlín alebo srsť zvierat. Na rozdiel od nádchy pri prechladnutí, senná nádcha často zahŕňa aj príznaky ako svrbenie nosa, hrdla a očí.

Liečbu sennej nádchy je potrebné riešiť s alergológom, ktorý vám predpíše vhodné lieky vo forme tabliet, tekutín, nosových sprejov, inhalátorov alebo očných kvapiek. Na liečbu sennej nádchy sa najčastejšie používajú:

  • antihistaminiká,
  • lokálne kortikoidy,
  • očné kvapky s levokabastínom.
Ako sa zbaviť nádchy – Alergická nádcha (senná nádcha)

Nádcha u bábätka

Ak má vaše bábätko nádchu, treba zabezpečiť jeho optimálne dýchanie. Uistite sa, že má bábätko v postieľke a v kočíku hlavičku na vyvýšenom mieste. Na uľahčenie dýchania pomôže aj zvlhčenie vzduchu v miestnosti. Ideálne sú zvlhčovače a difuzéry, no v zime stačí prehodiť mokrú plienku cez radiátor.

Ak sa objaví nádcha u novorodenca do 6 mesiacov, nie je vhodné používať hypertonický soľný roztok. U starších detí sú však tieto roztoky bezpečné.

Výborným pomocníkom na liečenie akútnej nádchy u bábätka je nosová odsávačka. Dajte si však pozor, aby ste to s odsávaním neprehnali. Napríklad vodnatá nádcha bábätku zvyčajne nespôsobuje problémy s dýchaním, a preto soplíky odsávať netreba. Príliš časté odsávanie by mohlo spôsobiť zdurenie alebo opuch.

Ako sa zbaviť nádchy – Nádcha u bábätka

Nádcha u detí

Prechladnutie u detí je zvyčajne sprevádzané nádchou. Rovnako ako u dospelých, aj u detí sa liečenie akútnej nádchy líši od tej alergickej. Vhodné sú najmä izotonické alebo hypertonické soľné roztoky. Pri nádche u detí sa poraďte s lekárom, ktorý odporučí liečivo vhodné pre vaše dieťa v závislosti od veku. Pomôže aj naparovanie a zvýšený príjem tekutín.

Ak sa u dieťaťa objaví zelený soplík, je dôležité navštíviť lekára. Zelená nádcha je zvyčajne spôsobená silnou infekciou a jej liečbu by mal posúdiť odborník. Závažnú bakteriálnu infekciu môže naznačovať okrem zelenej aj žltá nádcha.

Ako sa zbaviť nádchy – Nádcha u detí

Nádcha v tehotenstve: Na čo si dať pozor?

Prechladnutie v tehotenstve je pomerne bežné a stretáva sa s ním takmer každá budúca mamička. Jeho vedľajším príznakom je často tehotenská nádcha, ku ktorej treba v tomto období pristupovať veľmi opatrne.

Ak je žena tehotná a má nádchu, mala by sa vyhnúť používaniu nosových sprejov. V prípade, že vám nádcha spôsobuje ťažkosti s dýchaním, je potrebné sa o vhodnej liečbe poradiť s lekárom. Niektoré spreje s morskou soľou by mali byť pomerne bezpečné aj pre tehotné ženy.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama