Ako sa prejavuje zápal pľúc u detí a prečo vzniká? Prečo je nebezpečný? Ako veľmi je zápal pľúc nákazlivý? Toto infekčné ochorenie patrí medzi najčastejšie a najvážnejšie ochorenia dýchacích ciest. Koluje však o ňom mnoho mýtov. V tomto článku vám odhalíme, ako sa lieči zápal pľúc, kto je ním najviac ohrozený a ako rozpoznať zápal pľúc bez teploty.
Čo je zápal pľúc?
Zápal pľúc, odborne nazývaný pneumónia pľúc, je infekčné ochorenie spôsobené baktériami, vírusmi a v ojedinelých prípadoch tiež hubami. Táto infekcia postihuje pľúcne mechúriky, ktoré sa pri zápale pľúc naplnia tekutinou alebo hnisom, čo sťažuje dýchanie.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je umieranie na zápal pľúc bežné a infekcia je dokonca najčastejšou infekčnou príčinou úmrtí detí na celom svete.
Čo je suchý zápal pľúc?
Je nazývaný aj studený zápal pľúc alebo chodiaci zápal pľúc (odborne atypická pneumónia). Jeho začiatok je postupný, môže trvať sedem až desať dní a prejavuje sa nenápadne. Prvými príznakmi sú bolesti na hrudníku, únava alebo bolesti v hrdle.
Na rozdiel od iných typov je tento zápal pľúc bez kašľa a zvýšenej teploty. Ak sa aj kašeľ objaví, je bez hlienových sekrétov. Suchý zápal pľúc je spôsobený baktériami, ako je Mycoplasma pneumoniae alebo Chlamydophila pneumoniae.
Čo je obojstranný zápal pľúc?
Obojstranný zápal pľúc alebo bilaterálna pneumónia je vážna infekcia, ktorá postihuje obe pľúca. Pacient má pri nej zhoršenú funkciu pľúc na oboch stranách. To vedie k výraznejšiemu nedostatku kyslíka v tele a náročnejšiemu dýchaniu než pri jednostrannom zápale.
Pneumónia – príznaky u detí
U malých detí a bábätiek môže byť zápal pľúc obzvlášť závažný. Ich imunitný systém totiž ešte nie je dostatočne vyvinutý. Preto sú deti náchylnejšie na komplikácie.
Rizikovou skupinou sú najmä dojčatá do 1 roka. U nich sa ochorenie nemusí prejaviť typickými príznakmi, ako je kašeľ alebo vysoká horúčka. Namiesto toho môžete spozorovať príznaky ako rýchle dýchanie, prepadávanie hrudníka pri nádychu, bledosť či neobvyklú ospalosť a podráždenosť. Ak si všimnete tieto príznaky, okamžite vyhľadajte lekára.
Ako vzniká zápal pľúc?
Pred vznikom samotného zápalu sa do pľúc dostanú patogény a tie následne spôsobia infekciu. Imunitný systém chce túto infekciu odstrániť, a preto vzniká v pľúcach zápal. Na základe príčiny vzniku poznáme niekoľko typov zápalu pľúc:
Bakteriálny zápal pľúc
Najčastejšou baktériou, ktorá spôsobuje zápal pľúc, je Streptococcus pneumoniae. Existujú však aj ďalšie baktérie, ktoré môžu byť jeho príčinou:
- Mycoplasma pneumoniae,
- Haemophilus influenzae,
- Legionella pneumophila.
Vírusový zápal pľúc
Tento typ je zvyčajne miernejší ako bakteriálny. Spôsobujú ho najmä tieto vírusy:
- chrípkové vírusy (influenza A a B),
- cytomegalie,
- adenovírusy,
- koronavírusy.
Zápal pľúc spôsobený hubami
Je veľmi zriedkavý. Medzi príklady húb, ktoré môžu spôsobiť zápal pľúc, patria napr.:
- Aspergillus,
- Histoplasma capsulatum,
- Cryptococcus,
- Coccidioides.
Ako dlho trvá zápal pľúc?
Zápal pľúc trvá približne 1 až 3 týždne v závislosti od príčiny, závažnosti, liečby a celkového zdravotného stavu pacienta.
Ako dlho sa lieči zápal pľúc?
Rekonvalescencia po zápale pľúc môže trvať až niekoľko mesiacov.
Ako rozpoznať zápal pľúc?
Začiatok zápalu pľúc sa môže prejavovať nenápadnými príznakmi, ktoré sú podobné chrípke. Medzi najčastejšie príznaky zápalu pľúc patria:
- intenzívny kašeľ,
- ťažkosti s dýchaním alebo zrýchlené dýchanie,
- vykašliavanie hlienu alebo hnisu,
- horúčka,
- pocit nevoľnosti,
- potenie a triaška,
- strata chuti do jedla,
- slabosť a závraty (najmä u starších ľudí),
- bolesť na hrudníku.
Ak je zápal pľúc bez teploty, treba si všímať ostatné príznaky. Typické sú najmä dýchavičnosť a pretrvávajúci kašeľ. Menej časté príznaky zápalu pľúc zahŕňajú vykašliavanie krvi, vracanie a pocit dezorientácie.
Zápal pľúc – nákazlivosť
Zápal pľúc spôsobený vírusom je relatívne nákazlivý a prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Bakteriálna pneumónia je menej nákazlivá a prenáša sa rovnako ako vírusová. Zápal pľúc spôsobený hubami sa neprenáša z človeka na človeka. K nákaze dochádza vdýchnutím spórov z prostredia.
Zápal pľúc – liečba
Domáce tipy, ako liečiť zápal pľúc, v tomto prípade určite nepomôžu. Pri podozrení na zápal pľúc treba okamžite vyhľadať lekára, ktorý vás vyšetrí a predpíše alebo odporučí vhodné lieky, ako napríklad:
Antibiotiká
Používajú sa na liečbu bakteriálnej pneumónie. Zistenie konkrétneho typu baktérie, ktorý pneumóniu spôsobuje, a následný výber správneho antibiotika, môže chvíľu trvať. Ak príznaky neustúpia, lekár vám môže predpísať iné antibiotikum.
Lieky proti kašľu a teplote
Pomôžu zmierniť kašeľ a horúčku, aby ste si mohli oddýchnuť. Kašeľ však pomáha odstraňovať tekutinu a hnis z pľúc, a preto nie je vhodné ho úplne potlačiť. Pred použitím sa poraďte s lekárom o vhodnom spôsobe užívania.
Pozor! Zápal pľúc u starých ľudí, dojčiat a chronicky chorých ľudí je potrebné okamžite odborne liečiť. Rovnako rizikový je aj zápal pľúc v tehotenstve. Ide o skupiny, ktoré sú vystavené vyššiemu riziku vážnejšieho priebehu ochorenia a vzniku komplikácií.
Pozor na prechodený zápal pľúc
Neliečený zápal pľúc so sebou prináša viaceré riziká. Okrem toho, že sa pri ignorovaní príznakov môže váš stav ešte zhoršiť, existuje riziko rozvinutia závažnejších zdravotných komplikácií, ako je napríklad:
- chronický zápal,
- poškodenie pľúcneho tkaniva,
- sepsa,
- zlyhanie pľúc.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com