Muž trpiaci psychickými ťažkosťami – znázornenie príznakov schizofrénie.

Schizofrénia je ochorenie, ktoré dokáže ovplyvniť nielen život pacienta, ale aj jeho blízkych. Prejavy schizofrénie totiž zahŕňajú poruchy vnímania reality, ktoré môžu viesť k nepredvídateľnému správaniu a komplikovať každodenné fungovanie.

Čo je schizofrénia?

Schizofrénia je vážna duševná porucha, ktorá v určitom období postihuje takmer 1 % populácie. Hoci slovo „schizofrénia“ pochádza z latinského výrazu znamenajúceho „rozdvojená myseľ“, toto ochorenie nesúvisí s rozdvojenou osobnosťou, ale so závažnými poruchami myslenia, vnímania a správania.

Príznaky schizofrénie

Prvé príznaky schizofrénie sa najčastejšie objavujú medzi 15. – 25. rokom života. Rozdeľujeme ich na pozitívne a negatívne.

Pozitívne príznaky schizofrénie

Ak vás zaujíma, ako spoznať schizofrenika, všímajte si, či sa u osoby objavujú niektoré alebo viaceré z týchto príznakov schizofrénie:

Bludy

Paranoidná schizofrénia sa obvykle vyznačuje bludmi a halucináciami. Pacienti so schizofréniou často veria skutočnostiam, ktoré nie sú pravdivé. Môžu si napríklad myslieť, že sa ľudia v okolí o nich rozprávajú alebo že ich niekto sleduje a sú v nebezpečenstve.

Muž s rukami na tvári v strese – symbol pozitívnych príznakov schizofrénie ako bludy či halucinácie.

Halucinácie

Človek so schizofréniou môže počuť, cítiť a vidieť veci, ktoré nie sú skutočné. Najčastejšie sú to hlasy iných ľudí. To, čo sa deje v hlave schizofrenika, si zdravý človek dokáže iba ťažko predstaviť. Hlasy môžu byť priateľské, neutrálne, ale aj nepriateľské či príkazové, čo môže viesť k nebezpečnému správaniu.

Poruchy myslenia

Ďalším príznakom schizofrénie je znížená schopnosť komunikácie. Schizofrenik môže mať ťažkosti odpovedať vám na otázku alebo na ňu odpovedá nesúvislo.

Poruchy správania

Správanie schizofrenika sa prejavuje napríklad v neprimeraných emocionálnych reakciách a nepredvídateľnom správaní. Schizofrenik tiež môže vykonávať činnosti, ktoré sú bezúčelné a neorganizované.

Žena s prázdnym výrazom sediaca pri stene – znázornenie porúch správania pri schizofrénii.

Negatívne príznaky schizofrénie

Pojem „negatívne príznaky“ označuje symptómy, ktoré sú menej nápadné a zvyčajne sa objavujú v dôsledku straty záujmu a radosti zo života. Zaraďujeme sem napríklad:

  • chýbajúcu motiváciu pri bežných aktivitách,
  • ťažkosti so sústredením,
  • problémy so spánkom,
  • nezáujem o rozhovory s ľuďmi,
  • nedostatočnú hygienu a starostlivosť o seba.
Osamelý muž sediaci pri okne – ilustrácia genetických otázok a dedičnosti schizofrénie.

Schizofrénia u detí a dospievajúcich

U detí je schizofrénia vzácna, no varovnými signálmi môžu byť plachosť, oneskorenie rečového vývoja, úzkosť a poruchy svalovej koordinácie a motoriky. Ďalšie prejavy sa rozvíjajú naraz alebo postupne. U dospievajúcich sa schizofrénia prejavuje napríklad  sociálnou izoláciu, paranoidnými myšlienkami, depresívnymi stavmi, halucináciami či zanedbávaním hygieny.

Smutné dieťa sediace osamote na gauči – ilustrácia detskej schizofrénie.

Je schizofrénia liečiteľná?

Na schizofréniu neexistuje konkrétny liek. Pacientom však môže pomôcť terapia a liečba príznakov. Na ich potlačenie sa v súčasnosti používajú antipsychotiká, ktoré pomáhajú vyrovnávať chemické látky v mozgu. Existujú dve hlavné skupiny antipsychotík:

  • antipsychotiká prvej generácie (typické) – zmierňujú najmä pozitívne prejavy schizofrénie,
  • antipsychotiká druhej generácie (atypické) – zmierňujú aj negatívne prejavy schizofrénie.

Okrem antipsychotík sa odporúča aj doplnková liečba pomocou psychoterapie. Pre pacientov so schizofréniou je najvhodnejšia kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), ktorá im pomáha lepšie zvládať a interpretovať svoje myšlienky a vnímanie reality.

Dôležitá je tiež podpora rodiny a blízkych, ktorí by mali pacienta čo najviac motivovať k liečbe. Neliečená schizofrénia totiž môže viesť k zhoršeniu psychotických príznakov, sociálnej izolácii a závažným problémom v bežnom živote.

Muž so sklonenou hlavou a zúfalým výrazom – otázka liečiteľnosti schizofrénie.

Je schizofrénia dedičná?

Áno, schizofrénia môže byť dedičná. Výskumy ukazujú, že ak má jeden z rodičov schizofréniu, pravdepodobnosť, že ochorenie vznikne aj u dieťaťa, je približne 10 15 %. Okrem genetickej predispozície môžu k vzniku schizofrénie prispieť aj:

  • komplikácie pri pôrode,
  • infekcie počas tehotenstva,
  • psychická alebo fyzická trauma v detstve,
  • chronický stres,
  • užívanie drog.
Žena v depresii opretá o kolená – vizuálna metafora negatívnych príznakov schizofrénie.

Je schizofrénia prekážkou vo vzťahu?

Schizofrenik a láska sa úplne nevylučujú a to, či bude vzťah fungovať, závisí od viacerých faktorov. Ak ste na vašom partnerovi spozorovali niektoré varovné signály schizofrénie, skúste sa spolu úprimne porozprávať o zdravotnom stave. Ak sa vaše obavy potvrdia, povzbuďte ho/ju k návšteve odborníka a spýtajte sa, aký vplyv môže mať vzťah či prípadné založenie rodiny na vás oboch.

Partner utešuje svoju priateľku – podpora vo vzťahu napriek duševnému ochoreniu.

Môže schizofrenik pracovať?

Odpoveď je áno. A pokiaľ je práca pre schizofrenika vhodná a nie je príliš stresujúca, môže dokonca v kombinácii s vhodnou liečbou pomôcť zlepšiť zdravotný stav. Existujú organizácie, ktoré pomáhajú pacientom nájsť a udržať si vhodnú prácu.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama