Chlapec leží na boku v posteli a drží si brucho kvôli bolesti, čo môže naznačovať zápal slepého čreva.

Zápal slepého čreva sa najčastejšie vyskytuje u detí a mladistvých, no vie potrápiť aj dospelých. Môže vám spôsobiť bolesti, kŕče, horúčky a iné nepríjemnosti. Viete, kde bolí slepé črevo a aké sú príčiny jeho zápalu aj možnosti liečby?

Čo je slepé črevo?

Slepé črevo, nazývané aj apendix, by sme si mohli predstaviť ako rúrku dĺžky prsta. Kým na jednom konci je uzavretá, na tom druhom je pripojená k začiatku hrubého čreva. Do tejto časti tenké črevo vyprázdňuje svoj obsah. Nie je jasné, či má slepé črevo v tele nejakú funkciu. Vedci momentálne predpokladajú, že slúži ako úložisko užitočných baktérií, ktoré pomáhajú obnovovať črevnú flóru.

Kde je slepé črevo?

Slepé črevo sa nachádza v spodnej časti brucha na pravej strane. Práve v tejto oblasti môžete pociťovať bolesť pri jeho zápale.

Čo je zápal slepého čreva?

Zápal slepého čreva alebo apendicitída je zápalové ochorenie apendixu. Nastáva vtedy, keď je slepé črevo opuchnuté a infikované. Sprevádzajú ho bolesti v spodnej časti brucha a ďalšie príznaky. Môže sa vyskytnúť v každom veku, ale najčastejšie sú postihnuté deti a mladiství.

Dievča leží v posteli a drží si bolestivé brucho, čo môže byť príznak zápalu slepého čreva.

Ako vzniká zápal slepého čreva?

Presnú príčinu vedci zatiaľ neobjavili, no predpokladá sa, že najčastejšou príčinou zápalu je upchatie slepého čreva. Môžu ho spôsobiť tuhé výkaly, infekcia, parazity alebo nádory.

Ako rozpoznať zápal slepého čreva?

Pokiaľ nie ste lekár, zápal slepého čreva svojpomocne nerozoznáte. Príznaky tohto ochorenia sa totiž môžu zhodovať s príznakmi mnohých iných ochorení, ktoré tiež sprevádza bolesť brucha.

Ak náhle pociťujete silnú bolesť v dolnej časti brucha nad pravým bedrom, okamžite vyhľadajte lekára. Ide o jedno z prvých znamení, že môžete mať zápal slepého čreva alebo iné ochorenie, ktoré netreba podceňovať.

Lekár vyšetruje brucho chlapca, aby zistil možné príznaky zápalu slepého čreva. Chlapec leží na vyšetrovacom stole.

Zápal slepého čreva – príznaky

Okrem bolestí v bruchu môže byť zápal slepého čreva sprevádzaný aj inými príznakmi:

 • citlivosť brucha pri dotyku,
 • nadúvanie alebo opuchnutie brucha,
 • horúčka,
 • strata chuti do jedla,
 • nevoľnosť a zvracanie,
 • únava a slabosť,
 • bolesť pri močení,
 • neschopnosť vylučovať plyny,
 • silné kŕče,
 • zápcha alebo hnačka,
 • zvýšený tep.

Akútny a chronický zápal slepého čreva – aký je medzi nimi rozdiel?

Chronický zápal slepého čreva sa môže prejavovať miernejšími príznakmi, ktoré sa vyskytujú dlhodobo a majú tendenciu ustupovať a znovu sa objavovať. Naopak, akútny zápal slepého čreva sa prejavuje závažnými príznakmi, ktoré sa objavia náhle v priebehu 24 až 48 hodín. Liečba akútnej apendicitídy je nevyhnutná ihneď.

Chlapec leží na gauči s hlavou na lone matky, drží si bolestivé brucho. Možný príznak zápalu slepého čreva.

Ako ukľudniť podráždené slepé črevo?

Odporúčania vedcov a lekárov sa v tejto téme líšia. Keďže v minulosti sa slepé črevo považovalo za nepotrebné, vo väčšine prípadov ho pacientom chirurgicky odstraňovali.

Novšie výskumy ukázali, že je predsa len užitočné. Vzhľadom na to sa pri nekomplikovanom zápale niekedy odporúča antibiotická liečba pod dohľadom lekárov. Ak je však pravdepodobné, že apendix praskne alebo už praskol, je potrebné ho odstrániť. Zápal slepého čreva môže spôsobiť skutočne vážne zdravotné problémy, a preto je potrebné konzultovať prípadné podozrenia s odborníkmi.

Čomu sa vyhnúť pri liečbe slepého čreva?

Ak máte zápal slepého čreva, nespoliehajte sa na babské rady ani domácu liečbu. Nepomôžu vám bylinky ani strava bohatá na vitamín C. Nečakajte a vyhľadajte čo najskôr lekára.

Dospelý muž leží na pohovke a drží si bolestivé brucho, čo môže naznačovať zápal slepého čreva.

Ako prebieha zápal slepého čreva u detí?

Zapálené slepé črevo u detí je bežnou príčinou bolesti brucha, zvlášť u tých predškolského a školského veku. U novorodencov a dojčiat sa zapálené slepé črevo objavuje iba zriedkavo.

Deti so zápalom apendixu majú rovnaké príznaky ako dospelí. Často to začína intenzívnou bolesťou brucha v okolí pupka, ktorá neskôr postupuje do pravej časti brucha. Dieťa hľadá úľavu od bolesti v schúlenej polohe v klbku na boku, môže byť nepokojné a mať nechuť do jedla. Ak je zápal v pokročilom štádiu, objavuje sa horúčka.

Máte podozrenie, že má vaše dieťa zapálené slepé črevo? Nečakajte a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Vo väčšine prípadov je u detí potrebné chirurgické odstránenie. Zotavenie po operácii je obvykle rýchle, no aby bolo úspešné, vyžaduje sa dodržiavanie prísnej diéty.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama