Skupina priateľov si užíva vianočný večierok pri stole osvetlenom sviečkami a vianočnými svetielkami, držia bengálske ohně, pripíjajú a majú na sebe sviatočné svetre, čo vytvára radostnú a priateľskú atmosféru.

Štedrý večer sa vo väčšine našich domácností tradične spája so štedrovečernou večerou. Slávnostné prestretie stola dotvára útulnú a príjemnú vianočnú atmosféru. Prečítajte si, aké dekorácie vám pomôžu pri prestieraní na vianočný stôl. Ako to už na Vianoce býva, stretáva sa celá rodina, a ak to tak bude aj vo vašej domácnosti, mali by ste čo najskôr zistiť, koľko ľudí budete na štedrovečernú večeru hostiť. Samozrejme, každý sa teší na dobré jedlo a pitie, ale aby sa všetci pri stole cítili príjemne, mal by byť správne vyzdobený a pripravený na všetky chody.

Vianočný stôl by mal byť zladený s vianočným stromčekom

V akom štýle ste ozdobili svoj vianočný stromček? Odpoveď na túto otázku by mala byť kľúčová, pretože by mala byť základom pre premýšľanie o ostatných vianočných dekoráciách – obrus, behúň, svietnik a drobné dekorácie, ktoré chcete na vianočný stôl použiť. Ak ste napríklad fanúšikom tradičného červeno-zlatého vianočného stromčeka, urobte si takýto vzhľad aj na vianočnom stole. Dbajte na to, aby ste farby príliš neprekombinovali. Na stole by nemali dominovať viac ako dve farby. Môžete sa však pohrať s dekoráciami v odtieňoch týchto farieb.

Vianočný obrus na stôl

Základom vianočného stolovania je vianočný obrus. Ten by mal pokrývať celú plochu stola, aby sa vytvorilo čisté „plátno“ na ďalšie aranžovanie vianočného stola. Zvyčajne sa volí biely obrus, ale všetko závisí od toho, akú farebnú kombináciu tento rok zvolíte. Vianočný obrus sa často dopĺňa aj takzvaným behúňom, ďalším obrusom, ktorý zvyčajne slúži ako podklad pre ďalšie vianočné dekorácie. Na to nadväzuje svietnik, sviečky a ozdoby. Pomôže vám tiež symetricky usporiadať poháre a taniere a dotvorí celkový dojem honosne vyzdobeného vianočného stola. Ak máte krásny stôl, ktorý nechcete zakrývať, použite len behúň. Táto kombinácia vyzerá elegantne a určite ňou nič nepokazíte.

Vianočný svietnik na stôl

K Vianociam patrí veľa svetielok a sviečok, či už elektrických alebo voskových. Vianočný svietnik by nemal chýbať na žiadnom vianočnom stole. V podobe dominantnejšieho štýlového svietnika môžete vytvoriť atmosféru Vianoc ako mávnutím čarovného prútika. Okolo vianočného svietnika naaranžujte prírodné dekorácie v podobe venca alebo imela. Ako vianočný svietnik vám dobre poslúži aj adventný veniec so sviečkami alebo niekoľko sviečok na drevenom podstavci.

Prestieranie na vianočný stôl

Vianočné prestieranie na stôl by malo byť farebne zladené, najmä so stredovým behúňom. Počas hostiny sa mnohokrát stane, že niečo spadne z taniera. Preto môžu podložky v podobe papierových vreckoviek často zachrániť vaše stolovanie. Jednoducho nimi utrite „malú nehodu“ a nahraďte ju novým papierovým obrúskom. Servítky sa dajú poskladať do rôznych tvarov a foriem a umiestniť napríklad do stredu vianočného taniera.

Taniere a poháre na vianočný stôl

Aspoň raz do roka sme mohli vytiahnuť zo skrine svadobný porcelán a použiť ho na hostinu pri vianočnom stole. Koniec koncov, je to príležitosť „vyzdvihnúť“ to najlepšie, čo doma máme. Ak nemáme porcelán, je to v poriadku. Na vianočné prestieranie sa hodí akýkoľvek riad, ktorý môžete naaranžovať. Na stole by nemali chýbať slávnostné poháre na víno alebo aperitív, ani poháre na vodu. Pred položením na stôl dôkladne umyte a vyleštite všetok riad, aby bolo všetko dokonale pripravené na slávnostný okamih. Nezabudnite ani na príbory, ktoré by mali byť najlepšie z jednej sady, aby každý hosť získal pocit dôležitosti.

Vianočné dekorácie, čo môžeme použiť na našom vianočnom stole?

Takto pripravený vianočný stôl vám vyčarí úsmev na tvári vždy, keď okolo neho prejdete. Ak sa vám však stále zdá trochu prázdny, môžete ho ozdobiť ozdobami, ktoré sa nezmestili na váš vianočný stromček. Obľúbená vianočná ruža je tiež vynikajúcou dekoráciou. Ako ďalšiu vianočnú dekoráciu môžete použiť imelo alebo borovicové ihličie s čajovými svetielkami. Ak máte doma malých kreatívcov, vytvorte s nimi dekorácie na vianočný stôl. Napríklad snehuliaci, soby alebo Santa na saniach. Je ľahké urobiť z takto spoločne stráveného času predvianočnú tradíciu, na ktorú sa budete tešiť s úsmevom každé Vianoce.

vianočná ruža

Foto: shutterstock.com

Reklama