Tipy na netradičný drevený vianočný stromček

Izbová rastlina použitá ako vianočný stromček s visiacimi ozdobami a osvetlením v podobe malých domčekov, umiestnená na bielom stole.

Vianočný stromček ako nezameniteľný symbol Vianoc je tu s nami už celé generácie. Vianoce sa rýchlo blížia a my sme pre vás pripravili niekoľko inšpirácií na rôzne typy stromčekov, ktoré môžete použiť na vytvorenie vianočnej nálady v každej miestnosti. Ak ste fanúšikom udržateľnosti a hľadáte niečo netradičné, vrelo odporúčame drevený vianočný stromček.

vianočný stromček inšpirácie

Živý vianočný stromček

Najprv sa však zamerajme na výber správneho stromčeka. Dávate prednosť živému vianočnému stromčeku alebo ste sa rozhodli pre umelý? Milovníci tradícií sa určite rozhodnú pre živý stromček, či už je to smrek, borovica alebo jedľa. Nezameniteľnú vôňu živého stromu nič nenahradí. Na druhej strane, cena živých stromčekov tento rok vzrastie kvôli inflácii a situácii vo svete, a tak sa naše Vianoce môžu výrazne predražiť.

Umelý vianočný stromček

Umelý stromček je síce väčšia jednorazová investícia, ale vydrží mnoho nasledujúcich Vianoc. Okrem toho umelý stromček neopadáva ako tomu je v prípade živej varianty a zvyčajne má pravidelnejšie a hustejšie rozloženie konárov ako živý stromček. Po Vianociach ho jednoducho rozložíte a uložíte do krabice, kde na vás počká až do nadchádzajúcich Vianoc.

A čo tak alternatívny drevený vianočný stromček?

Ak neholdujete tradičnému stromčeku, či už umelému alebo živému, môžete si lacno vyrobiť symbol Vianoc zo starého rebríka alebo z kúska povrazu a niekoľkých konárov, prípadne aj z obľúbených paliet. Možností je nespočetne veľa a všetko závisí len od vašej predstavivosti a vkusu.

Drevený vianočný stromček z rebríka

Väčšina z nás má doma spomínané „stupienky“ alebo inú formu rebríka. Je to skvelá náhrada za tradičný stromček. Po rozložení prirodzene pripomína tvar vianočného stromčeka a stačí naň zavesiť žiarovky a niekoľko ozdôb. Na vrchol stromčeka dajte hviezdu alebo mašľu, ozdobte ho gerlandou a za pár minút máte netradičný vianočný stromček.

Drevený vianočný stromček z konárov

Áno, aj obyčajná drevená vetvička, ktorých je v prírode veľa, sa dá premeniť na vianočný stromček. Stačí len trochu zručnosti a bežné náradie. Na prechádzke v prírode zbierajte vetvičky rôznych druhov stromov, podobných hrúbok a veľkostí. Po príchode domov, narežte tieto vetvičky na rôzne dĺžky a vytvorte z nich obrysy stromčeka. Potom ich všetky prevŕtajte v strede a navlečte na pevnejší drôt v poradí od najdlhšieho po najkratší. Stromček dokončite jemnou dekoráciou, napríklad hviezdou na vrchole alebo LED sviečkami.

Drevený vianočný stromček z dosiek

Je to taktiež veľmi šetrný spôsob pre vašu peňaženku. Vianočný stromček si môžete vyrobiť napríklad z drevených dosiek, ktoré sa vám povaľujú v stodole alebo na záhrade. Jednoducho narežte drevené dosky do požadovaného tvaru a dĺžky od najširšej po najkratšiu a vytvorte stromček. Potom pripevnite dosky k sebe pomocou skrutiek alebo klincov. Ak chcete dosky moriť alebo inak farebne zladiť, použite moridlo alebo lazúru na drevo, najlepšie na báze vody. Medzi jednotlivé poschodia môžete priečne vložiť menšie kúsky dosky, aby ste vytvorili priestor pre ozdoby, ktoré na ne umiestníte.

Drevený vianočný stromček z paliet

Ak sa vám na záhrade povaľujú palety, možno by stálo za to použiť ich na výrobu vianočného stromčeka z paliet. Táto varianta je určená pre šikovnejších domácich majstrov a vyžaduje prácu s pílkou a brúskou. Najprv rozoberte palety na jednotlivé dosky a potom odstráňte prebytočné klince. Takto pripravené dosky následne položte vedľa seba a nakreslite obrys stromu. Potom ich vyrežte podľa obrysu a drevo dôkladne prebrúste zo všetkých strán. Ďalej už len poskladajte pripravené dosky podľa veľkosti. Tento typ stromčeka si vyžaduje pevný stojan, ktorý si môžete vyrobiť aj z odrezkov paliet. Ako kostra poslúži napríklad hrubšia závitová tyč alebo akákoľvek dostatočne dlhá tyč, ktorá sa dá použiť ako opora stromu.

Drevený vianočný stromček na stenu

Vianočný stromček na stene je veľmi obľúbenou variantou vianočnej výzdoby, ale slúži aj ako hlavný vianočný stromček, pod ktorým nám Ježiško nosí darčeky. Podobne ako pri vianočnom stromčeku z vetvičiek, ich aj na tento stromček budete potrebovať niekoľko kusov. Výhodou tohto stromčeka na stene je, že potrebujete len kúsok povrázku a šikovné ruky. Ak chcete dotvoriť atmosféru, ozdobte stromček pásom LED svetielok alebo si vyrobte jednoduché vianočné ozdoby napríklad zo škorice alebo sušeného pomaranča. Takýto strom môžete použiť v akejkoľvek miestnosti alebo na chodbe.

Vianočný stromček v kvetináči

Ak túžite po klasickejšom symbole Vianoc, ale máte málo miesta a nechcete príliš utrácať, vianočný stromček v kvetináči je pre vás tou správnou voľbou. Jeho hlavnou výhodou je veľkosť a prenosnosť. Môžete si vybrať zo živých aj umelých vianočných stromčekov v kvetináčoch. Po Vianociach môžete živý stromček zasadiť do záhrady alebo ho niekomu darovať. Stromčeky prežijú Vianoce doma bez problémov, ak sú správne zalievané.


Vianočný stromček inšpirácie

Ak ste si nevybrali z inšpirácií v tomto článku, máme pre vás niekoľko ďalších príkladov a inšpirácií na vianočný stromček. Umelý vianočný stromček môže byť vyrobený prakticky z akéhokoľvek materiálu. Často vám stačí len povrázok, kúsok lepiacej pásky a niekoľko suchých šišiek.

Chcete si tohtoročné Vianoce užiť v duchu DIY? Môžete si ozdobiť alternatívny drevený vianočný stromček a celú domácnosť pomocou DIY dekorácií a dokonca si sami vyrobiť vianočné darčeky. Viac tipov nájdete v článku: Vianočné dekorácie urob si sám a tipy na vianočné darčeky

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy