Ako oddialiť menštruáciu pomocou antikoncepcie a prirodzených metód?

Mladá žena sediaca na posteli, drží sa za brucho a používa tablet, možný znak menštruačných kŕčov alebo vyhľadávania informácií o ich úľave.

Menštruačný cyklus je síce prirodzený proces, no niekedy môže ženám spôsobovať nepohodlie alebo ich dokonca obmedzovať v bežných aktivitách. Či už chcete oddialiť menštruáciu kvôli dovolenke, alebo dôležitej udalosti, máme pre vás niekoľko tipov, ako to urobiť. Poskytneme vám aj zopár rád, ako zastaviť menštruáciu a zmierniť krvácanie.

Ako oddialiť menzes, ak užívate antikoncepciu?

V prípade, že užívate kombinovanú antikoncepciu, bude pre vás oddialenie menštruácie o niečo jednoduchšie. Bežne užívate antikoncepciu 21 dní, potom ju užívať prestanete a počas 7 nasledujúcich dní sa dostaví menštruácia.

Ak však chcete menzes oddialiť, stačí vynechať 7-dňovú pauzu a užívať tabletky hneď v ďalšom cykle. To znamená, že sa menštruácia nedostaví po dobu 42 dní. Tento postup je bezpečný, no lekári ho neodporúčajú opakovať často. V prípade, že zvažujete túto metódu a máte nejaké pochybnosti, informujte sa u vášho gynekológa.

Ako oddialiť menštruáciu prírodnou cestou?

Ak neužívate antikoncepciu, existuje pre vás niekoľko prírodných metód, ako oddialiť menštruáciu. Väčšine ženám sa osvedčila metóda s citrónovou šťavou.

Pite nápoje s citrónovou šťavou

Pitie citrónovej šťavy s vodou je najznámejším spôsobom, ako posunúť menštruáciu. Citrón by mal byť účinný práve preto, že obsahuje veľa vitamínu C a je kyslý. V zime si zalejte citrónovú šťavu vriacou vodou a v lete ci pripravujte citronádu. Jeden z týchto nápojov pite každý deň aspoň týždeň pred menštruáciou.

Ako oddialiť menštruáciu prírodnou cestou

Skúste jablčný ocot

Jablčný ocot je ďalší pomerne známy prírodný prostriedok na oddialenie menštruácie. Užívajte ho rovnako ako citrónovú šťavu. Pridávajte 2 PL jablčného octu do pohára s vodou a pite tento nápoj aspoň 1 týždeň pred začiatkom menštruácie. Keďže jablčný ocot má pre organizmus množstvo zdravotných výhod, pre väčšinu žien predstavuje voda s jablčným octom bezpečnú cestu na oddialenie menštruácie.

Zacvičte si

Ženy, ktoré sa pred menštruáciou venujú intenzívnej fyzickej aktivite, často pozorujú, že menštruácia neprichádza včas. Ide pravdepodobne o dôsledok nízkej dostupnosti energie. Vzhľadom na to, že telo spotrebovalo mnoho energie na cvičenie a následnú regeneráciu, nezostáva mu dostatok energetických zásob na naplnenie menštruačného cyklu. Preto niektoré športovkyne strácajú menštruáciu úplne.

Pozor: Tento spôsob, ako posunúť menštruáciu, je síce vo veľa prípadoch účinný, no ak vaše telo nie je na nadmernú fyzickú záťaž zvyknuté, môže byť nebezpečný. Preto sa radšej poraďte s vaším lekárom.

Ako oddialiť menštruáciu – Zacvičte si

Na čo si dať pozor pri oddialení menštruácie?

Ak máte nejaké zdravotné ťažkosti alebo užívate lieky, mali by ste oddialenie menštruácie vopred konzultovať s vaším lekárom. Niektoré prírodné metódy môžu ovplyvňovať účinnosť liekov alebo váš zdravotný stav.

Sú prírodné spôsoby na oddialenie menštruácie účinné?

Na potvrdenie účinnosti prirodzených metód oddialenia menštruácie v súčasnosti neexistuje dostatok vedeckých dôkazov. Zatiaľ čo niektorým ženám sa osvedčili a fungujú, u iných môžu úplne zlyhávať. Najlepšie bude, ak si vyskúšate viaceré metódy a budete pozorovať, ktorá z nich funguje najlepšie. V prípade akýchkoľvek pochybností sa však vždy vopred poraďte s lekárom.

Ako urýchliť koniec menštruácie a zmierniť krvácanie?

Spoľahlivý a stopercentne účinný spôsob, ako zastaviť silnú menštruáciu, bohužiaľ, neexistuje. Môžete sa ju však pokúsiť zmierniť niektorými potravinami alebo bylinkami.

Ako urýchliť koniec menštruácie

Zázvor

Silná a dlhá menštruácia je často spôsobená nadbytkom hormónov, ktoré nazývame prostaglandíny. Keď sa ich hladina v tele zvýši, objavujú sa zápalové príznaky, ako sú kŕče a silné krvácanie. Zázvor pomáha zabraňovať tvorbe týchto hormónov, a preto je jeho konzumácia jedným z najúčinnejších spôsobov, ako skrátiť menštruáciu alebo zmierniť krvácanie.

Kurkuma

Kurkuma má rovnako ako zázvor schopnosť ovplyvňovať produkciu prostaglandínov, čím účinne znižuje zápaly. Ak trpíte silnou menštruáciu alebo bolesťami, skúste počas menštruácie, resp. už pár dní pred ňou zaradiť do jedálnička toto žlté korenie. Môžete ho pridať napríklad do rizota, polievok alebo omáčok na cestoviny.

Rebríček obyčajný

Rebríček je v prírodnej medicíne najčastejšie využívanou bylinkou na zmiernenie nadmerného krvácania počas menštruácie. Okrem toho pomáha utíšiť kŕče, ktoré ju často sprevádzajú. Pripravte si počas silnej a bolestivej menštruácie čaj z rebríčka. Zalejte 1 čajovú lyžičku sušenej bylinky 250 ml vody a nechajte lúhovať 7 minút pod pokrievkou. Potom čaj preceďte a pomaly vypite.

Ako urýchliť koniec menštruácie – Rebríček obyčajný

Alchemilka obyčajná

Podobne ako rebríček, aj alchemilka je v tradičnej medicíne dlho používaná pre jej schopnosť zmierniť menštruačné krvácanie a bolesti. Pripravte si z nej čaj rovnakým spôsobom ako čaj z rebríčka.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy