Našli ste si na tele červené štípance od ploštice a chcete vedieť, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť týchto malých parazitov? Ich odstránenie je náročné, ale nie nemožné. Prezradíme vám, čo na ne zaručene funguje a pozrieme sa aj na účinnosť niektorých babských rád. Zistíte tiež, ako sa zbaviť ploštíc z oblečenia, nábytku a matracov.
Ako vyzerá ploštica?
Dospelá ploštica posteľná je hnedej farby, má ploché telo a dorastá približne do dĺžky 4 až 5 mm. Na chrbte má pozostatky krídel, ktoré však nie sú plne vyvinuté a funkčné. Larva ploštice, nazývaná aj nymfa, je bielej alebo hnedej farby a má veľkosť špendlíkovej hlavičky.
Za ako dlho zmizne štipnutie od ploštice?
Kúsance od ploštice zvyčajne zmiznú do 1 týždňa, no u ľudí s citlivejšou pokožku sa môžu hojiť dlhšie. Ak ploštice nezlikvidujete, budú sa na vašom tele objavovať stále nové a nové štípance.
Ako sa dostanú ploštice do bytu?
Ploštice sa vyskytujú v akomkoľvek prostredí, bez ohľadu na čistotu. Do vašej domácnosti sa môžu dostať viacerými spôsobmi.
Cestovanie
Ak ste sa ubytovali v hoteli, hosteli alebo inom ubytovacom zariadení, mohli sa vám ploštice dostať do batožiny alebo oblečenia.
Použitý nábytok
Ploštice sa môžu skrývať v použitom nábytku, ktorý ste si priniesli domov. Najrizikovejšie sú pohovky a matrace.
Susedné byty
Ak žijete v bytovom dome, ploštice sa k vám môžu nasťahovať z iných bytov cez elektrické zásuvky, potrubia alebo praskliny v stenách.
Ako zistiť, že máte doma ploštice?
Niektorí si myslia, že ploštice nie sú viditeľné voľným okom. No dospelé jedince sú dostatočne veľké na to, aby ste ich videli. Niekedy je však ťažké nájsť ich, pretože sa skrývajú v štrbinách postele. Ak ich nenájdete priamo, môžu vám pomôcť iné identifikačné znaky:
- červené štípance,
- hnedé alebo čierne škvrny na posteľnej plachte (výkaly ploštíc),
- malé krvavé škvrny na posteľnej plachte,
- zatuchnutý zápach (pri väčšom zamorení).
Účinné tipy, ako sa zbaviť ploštíc
V boji proti týmto škodcom je dobré vedieť, čo neznášajú ploštice. Pri likvidácií pomáhajú hlavne vysoké teploty, chlad a chemikálie.
Perte na vysokých teplotách
Z oblečenia a obliečok ploštice jednoducho odstránite praním v automatickej práčke aspoň na 60 °C. Týmto zlikvidujete všetky vajíčka a dospelé jedince.
Povysávajte infikované miesta
Povysávajte všetky matrace, sedačky, kreslá a koberce. Nevynechajte žiadne štrbiny, kde sa ploštice často skrývajú. Obsah vrecka vysávača okamžite zabaľte do vzduchotesného obalu a zlikvidujte mimo váš domov.
Zamrazte malé predmety
Predmety, ktoré nemôžete oprať, zabaľte do vrecka a nechajte 24 hodín v mrazničke. Mráz, rovnako ako vysoká teplota, ploštice zničí.
Použite parný čistič
Na vyčistenie malých priestorov, kde sa vysávač nedostane, použite vodnú paru. Parný čistič vyhubí ploštice aj nymfy pomocou vysokej teploty.
Dezinfikujte povrchy
Kúpte si prípravok na vyhubenie ploštíc a vydezinfikujte ním všetky podlahy, nábytok a obkladačky. Dezinfekcia musí byť naozaj dôkladná, a preto nezabudnite ani na malé priestory a miesta za nábytkom.
Objednajte si dezinsekciu
Najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť ploštíc, je profesionálna dezinsekcia. Zavolajte si odbornú firmu, ktorá zlikviduje všetky ploštice a vajíčka pomocou horúcej pary a postrekov. Proces dezinsekcie trvá približne 1 až 2 hodiny. Po jej ukončení by ste sa nemali v priestoroch zdržiavať minimálne 3 hodiny.
Babské rady na ploštice a ich účinnosť
Babské rady na ploštice môžu ponúknuť lacné riešenia, no sú skutočne účinné? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Pomáha savo na ploštice?
Savo môže pomôcť pri likvidácii ploštíc, pretože obsahuje chemikálie, ktoré dokážu pri priamom kontakte usmrtiť dospelých jedincov aj nymfy. Použitie sava sa však pri odstraňovaní ploštíc neodporúča. Pri nesprávnom použití totiž môže byť toxické pre ľudí a zvieratá. Ďalšou nevýhodou je riziko poškodenia nábytku a textílii.
Pomáha ocot na ploštice?
Ocot nedokáže zabiť larvy ploštice, a preto sa na úplnú likvidáciu neodporúča. Môžete ho však použiť ako doplnkový prostriedok. Pomocou handričky alebo hubky naneste biely ocot na všetky postihnuté miesta a nechajte pôsobiť.
Pomáhajú esenciálne oleje na ploštice?
Ploštice môžete odpudiť pomocou niektorých esenciálnych olejov. Najúčinnejší je levanduľový, čajovníkový a olej z citrónovej trávy. Levanduľa na ploštice zaberá aj v sušenej forme. Ploštice tiež neznášajú izopropylalkohol, ktorý narušuje ich dýchací systém. Môžete ho použiť pri dezinfekcii nábytku a postelí. Rovnako ako pri octe, aj tieto spôsoby sú iba doplnkovými prostriedkami.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com