Ako vybrať matrac, aby vaše telo netrpelo

Žena sediaca na matraci vyzerá šťastne a rozpažuje na červenom pozadí, čo symbolizuje dobrý spánok a pohodlie, ktoré kvalitná matrace poskytuje.

Spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a dospelý človek prespí približne tretinu času svojho života. Preto by sme nemali zabúdať na to, že dobrý a zdravý spánok je základom dlhého života bez bolesti chrbtice a pohybového aparátu spôsobenej nevhodným matracom. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako vybrať matrac, aby bol váš spánok čo najlepší.

Ako vybrať matrac – základné faktory ovplyvňujúce výber

S pribúdajúcim vekom sa naše telo mení a starne, čo ovplyvňuje aj kvalitu nášho spánku. Vo veku do 15 rokov, keď sa vyvíja chrbtica, by sme mali pre naše deti vybrať skôr tvrdší matrac, t. j. matrac s tvrdosťou aspoň 3 z 5. Dospelý človek by mal voliť matrac podľa pocitu. Najlepšie bude, ak si na matrac na niekoľko minút ľahnete a vyskúšate si polohu na spanie.

Seniori by si mali vyberať skôr mäkšie matrace. Treba dbať na to, aby sa vám z matraca pohodlne vstávalo. V prípade starších ľudí, ktorí uprednostňujú skôr tvrdšie matrace, by sa mal zohľadniť ich zdravotný stav. Ak trpíte bolesťami bedier alebo kĺbov, vyhnite sa najtvrdším matracom. Tie vám spôsobia ešte väčšiu bolesť.

ako vybrať matrac
Ako vybrať matrac – Základné faktory

Rozhoduje aj vaša hmotnosť

Ako vybrať matrac, aby ste sa dobre vyspali? Musíte si vybrať matrac, ktorý zodpovedá vašej hmotnosti. Ak si vyberiete matrac s minimálnou nosnosťou 90 kg, ale vážite len 60 kg, matrac nebude pod vašou váhou fungovať správne.

Tuhosti matracov

Prehľad o tom, ako vybrať matrac a akú tvrdosť si vybrať, nájdete v zozname tvrdostí nižšie. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú možnosť si vybrať, v ponuke sú aj matrace s dvojitou tuhosťou. Napríklad v spodnej časti má stupeň 3 a v hornej časti stupeň 2. Takto môžete matrac podľa potreby otáčať.

  • Tvrdosť H1 – Extra mäkký matrac, vhodný najmä na príležitostné spanie.
  • Tvrdosť H2 – Mäkké matrace, vhodné najmä pre osoby s nízkou hmotnosťou.
  • Tvrdosť H3 – Najobľúbenejší matrac so strednou tvrdosťou, vhodný pre väčšinu váhových kategórií dospelých.
  • Tvrdosť H4 – tvrdé matrace, obľúbené u ľudí s vyššou hmotnosťou a u tých, ktorí uprednostňujú spánok na tvrdšom podklade, vhodné aj pre deti a dospievajúcich.
  • Tvrdosť H5 – Extra tvrdé matrace, vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou. Nie je vhodný pre ľudí s nízkou hmotnosťou. Počas spánku nesmie tlačit a nesmú nám mravenčiť končatiny.

Pena alebo pružina?

Za nás určite pena. Aj keď je pravda, že penu nájdete aj v pružinovom matraci – v takzvanej komfortnej časti. Ak však nechcete robiť kompromisy, vyberte si celopenový matrac. Tie sú medzi zákazníkmi najobľúbenejšie a ich najväčšou výhodou je rovnomerné rozloženie hmotnosti pre maximálne pohodlie počas spánku.

PUR pena

PUR pena je základný materiál, ktorý sa nachádza takmer vo všetkých matracoch. Vyznačuje sa pružnosťou a dokonale sa prispôsobí vášmu telu. Jej najväčšou výhodou je však cena. Je to jeden z cenovo dostupnejších matracov. Ak je váš rozpočet obmedzený, správnou voľbou pre vás môže byť práve PUR pena.

HR pena

Alebo hovorovo studená pena. Táto pena má v porovnaní s penou PUR väčšie póry, čo znamená, že lepšie odvádza teplo a je priedušnejšia. Tým sa minimalizuje riziko výskytu roztočov a plesní. Dlhá životnosť a stabilita tohto materiálu je obrovskou výhodou. Vďaka studenej pene sa nemusíte obávať preliačenín ani po rokoch používania.

studená pena
Ako vybrať matrac – Pena alebo pružina

Pameťová pena

Predstavuje najlepšiu možnosť pre váš zdravý spánok. Dokáže sa dokonale prispôsobiť vášmu telu. Jej jedinečnou vlastnosťou je, že mení svoju tvrdosť v závislosti od tlaku a teploty, ktoré pôsobia na povrch peny. Pamäťová pena nie je ani mäkká, ani tvrdá. Prispôsobí sa vášmu telu, tak aby vám poskytla čo najpohodlnejší spánok Pre ľudí trpiacich bolesťami pohybového aparátu je táto pena vhodná. Jej vlastnosti zabraňujú vzniku preležanín, pomáha zmierniť tlak spôsobený bolesťami chrbtice a zaručuje optimálnu polohu na spanie.

Tempur – materiál nového veku

To najlepšie a najluxusnejšie, čo si môžete v súčasnosti kúpiť pre svoje telo, je materiál Tempur. Tempur je viskoelastický materiál s otvorenou bunkovou štruktúrou, ktorý zmierňuje tlak a je citlivý na teplotu. Vďaka materiálu TEMPUR sa miliardy otvorených buniek jemne pohybujú okolo vášho tela a poskytujú vám úplnú oporu tam, kde ju potrebujete, bez spätného tlaku. Pri tomto type matraca budete musieť siahnuť hlbšie do svojich úspor. Sú najdrahšie a za matrac s rozmermi 180 x 200 cm môžete zaplatiť 3 tisíc Eur a viac.

Pružinové matrace

Ich hlavnou výhodou je vzdušnosť. Ak doma bojujete s vlhkosťou a obávate sa, že sa vám v novom matraci zahniezdi aj pleseň, vhodnou voľbou môže byť pružinový matrac. Moderná technológia zaručuje, že pružina po niekoľkých mesiacoch z matraca nevyskočí. V prevažnej väčšine pružinových matracov má svoje miesto aj pena, ktorá zaručuje pohodlný spánok.

Ako vybrať matrac podľa objemovej hmotnosti materiálu

Kvalitný matrac spoznáte podľa toho, že je ťažší. Hlavným faktorom kvality penového matraca je jeho objemová hmotnosť. V pravidle ako vybrať matrac platí všeobecné pravidlo, že čím nižšia je objemová hmotnosť peny, tým nižšia je životnosť matraca. Napríklad pena s objemovou hmotnosťou 35 kg/m3 vydrží približne 5 rokov, zatiaľ čo pena s objemovou hmotnosťou 50 kg/m3 môže vydržať až 15 rokov.

Správne používanie a rovnomerné rozloženie hmotnosti zohrávajú dôležitú úlohu v životnosti matraca. Rovnako dôležitým faktorom sú lamelové rošty alebo pevná základňa, ktoré matracu dodávajú stabilitu a pružnosť.

ako vybrať matrac
Ako vybrať matrac podľa objemovej hmotnosti materiálu

Ak sa vám opotrebovala celá posteľ, namiesto výmeny matraca investujte do kvalitnej postele. O tom, ako vybrať posteľ, sme už tiež písali.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy