Valeriána lekárska napraví váš (ne)spánok a upokojí nervy

Detail kvetenstva kozlíka lekárskeho s ružovými a bielymi kvetmi na pozadí zelenej lúky.

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis), známa aj ako mačací koreň, je v našej oblasti dobre známa bylina. Vďaka svojim sedatívnym účinkom sa bežne používa ako homeopatická alternatíva k tabletkám na spanie.

Charakteristika

Valeriána lekárska dorastá do výšky približne dvoch metrov, takže ju v prírode ľahko spoznáte. Charakteristickými znakmi sú zošikmené listy a husté súkvetie drobných kvetov. Jej nezameniteľným znakom je zápach. Mnohí ľudia prirovnávajú jeho vôňu k potu alebo spotenej pokožke. Valeriána sa vyskytuje v nížinách a vo vlhkom prostredí. Darí sa jej v blízkosti riek a možno ju nájsť na bylinných pastvinách.

Valeriána lekárska je bylina, ktorá sa používa už mnoho storočí. Prvýkrát ju použil v 12. storočí slávna bylinkárka Hidegard z Bingenu ako liek proti nespavosti.

Valeriána lekárska
Valeriána lekárska

Valeriána lekárska účinky

Hlavné liečivé zložky valeriány sú obsiahnuté v jej koreňoch. Má priaznivé účinky na kvalitu spánku a tiež pomáha ľahšie zaspať, ako už bolo spomenuté. Okrem prínosu pre spánok má aj upokojujúce účinky. Pomáha zmierniť stres a prispieva celkovej pohode človeka. V neposlednom rade má pozitívny vplyv aj na trávenie a kardiovaskulárny systém. Je dobrým pomocníkom pri stavoch úzkosti a depresie. Zlepšuje kognitívne funkcie a pomáha správnemu fungovaniu pamäte.

Ženám pomáha zmierniť bolesti počas menštruácie a tiež výrazne znižuje riziko epileptických záchvatov u pacientov trpiacich týmto ochorením.

TIP: 7 metód, ako vyvolať menštruáciu

Je pravda, že ľuďom nevonia a určite to nie je bylinka, ktorou by ste si chceli prevoňať dom. Na naše mačky má však podobné účinky ako mačacia šanta. Ak pestujete valeriánu vo svojej záhrade, určite sa v jej blízkosti budú nachádzať mačky, pretože ich silno priťahuje.

Valeriána lekárska kvety
Valeriána lekárska

Účinné látky

Valeriána je bohatá na kyseliny, konkrétne na kyselinu valerénovú a valerianol, spolu s kyselinou oleánovou, depsidickou kyselinou chlorogenovou. Obsahuje aj alkaloidy chatinín a valerín a deriváty luteolínu.

Kontraindikácie

V prípade, že trpíte poruchami spánku alebo kvalita spánku nie je dobrá a budíte sa niekoľkokrát za noc, zvážte jej užívanie alebo nahradenie substitučných liekov prirodzenejšou alternatívou v podobe čaju alebo tinktúry z valeriány. Nemá vedľajšie účinky ako maju lieky na spanie.

Pri nadmernom každodennom používaní sa však zvyšuje riziko závislosti na valeriáne. Preto by ste mali občas prerušiť jej používanie.

Nadmerné užívanie veľkých dávok tiež hrozí opačným účinkom. U niektorých ľudí môže užívanie veľkých dávok spôsobiť pocity nervozity, úzkosti alebo poruchy spánku. Tak ako pri všetkých bylinkách, aj tu platí, že všetko treba užívať s rozumom a mierou. Užívanie valeriány nie je výnimkou.

Odporúča sa užívať valeriánu počas 4-5 týždňov a potom by mala nasledovať 5-7-dňová prestávka. Tým sa odstráni riziko závislosti a tiež sa opäť zvýši jej účinok. Maximálna odporúčaná denná dávka valeriány by nemala presiahnuť 15 gramov.

Zber a sušenie

Táto vytrvalá bylina rastie v nížinách vo vlhkom prostredí a môžete na ňu naraziť na prechádzke v lese alebo na lesnej ceste. Mali by ste sa vyhýbať zberu bylín pozdĺž ciest a v obytných oblastiach, kde hrozí riziko znečistenia.

Najúčinnejšou časťou valeriány lekárskej je jej oddenok a koreň. Obsahujú kyseliny, alkaloidy a iné účinné látky. Koreň byliny sa zbiera na jeseň. Oddenok možno zbierať od mája do septembra. Koreň sa musí vykopať a dôkladne umyť, potom nakrájať na malé kúsky a vysušiť. Oddenok sa musí dôkladne umyť a nakrájať na malé kúsky, ktoré sa potom vysušia. Spolu s koreňom sa potom používajú na prípravu čaju alebo odvaru.

Ak vám rastie valeriána v záhrade, niekoľko dní až týždeň pred zberom ju nezalievajte. Koncentrácia účinných látok v koreni sa znásobí.

Jej charakteristický zápach našťastie zmizne po usušení a príprave čaju alebo tinktúry.

Valeriána lekárska tinktúra

Valeriána lekárska čaj

Príprava je jednoduchá a nevyžaduje si žiadne zdĺhavé prípravy. Sušený oddenok alebo koreň jednoducho zalejte horúcou, ale nie vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať v zakrytom hrnčeku. Čaj je potom pripravený na okamžitú spotrebu. Takto pripravený čaj z valeriány je vhodný na použitie pri problémoch so spánkom.

Pripravený odvar je vhodné piť aj na upokojenie. Najlepšie však pôsobí spolu s inými bylinkami ako zmes. K valeriáne pridajte niekoľko lístkov mäty piepornej, pomarančového kvetu a vachty trojlistej. Takto pripravená zmes je užitočná ako prevencia alebo prvá pomoc na upokojenie nervového napätia.

Valeriána lekárska tinktúra

Tinktúra je ďalším obľúbeným spôsobom užívania valeriány. Na prípravu budete potrebovať 40 % alkohol, najlepšie vodku alebo slivovicu. Fľašu naplňte do polovice sušenými koreňmi alebo oddenkami a zalejte alkoholom. Potom tinktúru odložte na tmavé, chladné miesto a nechajte ju za občasného pretrepávania lúhovať približne dva týždne. Po dvoch týždňoch je tinktúra pripravená na užívanie dvakrát denne po 10 kvapkách.

Tinktúra sa používa pri nespavosti, bolestiach hlavy, migréne, úzkosti alebo žalúdočných problémoch.

Valeriána lekárska tinktura

Foto: shutterstock.com / zdroj: manutea.cz/blendea.cz/ wikipedie.org

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy