Muž kašle a drží si hrudník, ilustrujúci nepríjemnosť kašľa.

Trápi vás kašeľ, ktorý vám nedá zaspať a ovplyvňuje kvalitu vášho života? V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, ako si s ním poradiť – od praktických domácich tipov a rád až po užívanie liekov z lekárne. Nech už je váš kašeľ suchý alebo vlhký, tento článok vám poskytne užitočné informácie na zmiernenie jeho symptómov.

Ako sa zbaviť kašľa

Tu je niekoľko osvedčených tipov, ktoré pomáhajú tlmiť kašeľ a urýchliť jeho liečbu. Ak máte nejaké pochybnosti o ktorejkoľvek metóde, poraďte sa s vaším lekárom.

1. Užívajte lieky proti kašľu

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zastaviť záchvat kašľa, je užitie lieku z lekárne. Treba si však vybrať taký liek, ktorý je vhodný pre váš typ kašľa. Ak máte iba mierny suchý kašeľ, postačia vám bylinné prípravky, ako napríklad pastilky s obsahom lišajníka.

V prípade, že je suchý kašeľ silný a dráždivý, by ste mali siahnuť po silnejších liekoch, ktoré sa zvyčajne predávajú vo forme sirupu. Tu však treba rozlišovať, či je liek vhodný na denné, alebo nočné použitie. V niektorých sirupoch sa totiž nachádzajú látky podporujúce spánok. Mohli by byť teda nebezpečné, ak musíte počas dňa šoférovať alebo vykonávať inú činnosť, pri ktorej hrozí nebezpečenstvo úrazu.

Pri vlhkom kašli neužívajte liečivá, ktoré ho majú potlačiť. Na rozdiel od suchého kašľa ten vlhký netlmíme. Preto je potrebné užiť lieky na podporenie riedenia hustého hlienu a následného vykašliavania.

Ako sa zbaviť kašľa za 24 hodin - Užívajte lieky proti kašľu
Ako sa zbaviť kašľa za 24 hodin – Užívajte lieky proti kašľu

2. Užívajte probiotiká

Probiotiká nezmierňujú kašeľ priamo, no pomáhajú vyrovnávať vašu gastrointestinálnu flóru. Ide o baktérie, ktoré žijú vo vašich črevách. Ak sú v rovnováhe, podporuje to funkciu imunitného systému v celom tele. Probiotiká môžete užívať vo forme doplnkov, no treba sa vopred poradiť s lekárom. Prirodzenejší spôsob, ako doplniť probiotiká, je prostredníctvom týchto potravín:

 • kyslá kapusta,
 • kefír,
 • biely jogurt,
 • tempeh,
 • kombuča.

Okrem probiotík by ste mali pri kašli prijímať vyváženú stravu a zvýšiť príjem vitamínov. Dôležitý je najmä vitamín C, ktorý sa hojne nachádza napríklad v citrusoch alebo v plodoch rakytníka.

Ako sa zbaviť kašľa - Užívajte probiotiká
Ako sa zbaviť kašľa – Užívajte probiotiká

3. Urobte si zázvorový čaj

Je dokázané, že zázvor pomáha urýchliť liečbu prechladnutia. A rovnako ako med má antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Korenistá chuť zázvoru stimuluje tvorbu slín, čo môže byť užitočné najmä pri suchom kašli. Treba poznamenať, že reakcia na zázvor sa môže u jednotlivých ľudí líšiť. Niektorým dokáže pri liečbe kašľa pomôcť, zatiaľ čo u iných môže spôsobiť podráždenie hrdla. V takomto prípade je lepšie užiť zázvor ako doplnok vo forme kapsúl.

Ako sa zbaviť kašľa - Urobte si zázvorový čaj
Ako sa zbaviť kašľa – Urobte si zázvorový čaj

4. Jedzte cesnak

Cesnak je známy svojimi antivírusovými, antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Vďaka tomu má schopnosť zmierniť kašeľ spojený s prechladnutím. Skúste si ho pridať do jedla alebo si ho len tak nakrájajte na chlieb.

Ako sa zbaviť kašľa - Jedzte cesnak
Ako sa zbaviť kašľa – Jedzte cesnak

5. Dodržiavajte pitný režim

Na dráždivý nepríjemný kašeľ nevplýva priaznivo ani suché hrdlo. Naopak, môže ho zhoršovať. Preto pite veľa tekutín, najmä čaj s medom, čistú vodu a bylinkové čaje. Toto sú čaje, ktoré pomáhajú pri kašli:

 • majoránkový čaj,
 • zázvorový čaj,
 • mätový čaj,
 • tymiánový čaj,
 • kurkumový čaj,
 • skorocelový čaj.
Ako sa zbaviť kašľa - Dodržiavajte pitný režim
Ako sa zbaviť kašľa – Dodržiavajte pitný režim

Ako utíšiť kašeľ v noci?

Kašeľ nám v noci bráni zaspať alebo sa v dôsledku neho počas noci budíme. V dôsledku toho nie sme takí odpočinutí ako by sme si predstavovali. Ak vás v noci trápi kašeľ, skúste tieto metódy na jeho utíšenie:

Užite liek proti kašľu vhodný na noc

Sirupy a iné lieky proti kašľu určené na nočné použitie často obsahujú antihistaminiká, ktoré vám pomôžu zaspať. Sú účinné najmä pri suchom kašli. Ak však máte vlhký kašeľ, vysušujúci účinok antihistaminík môže spôsobiť, že hlieny budú hustejšie. A to by mohlo kašeľ ešte zhoršiť. Preto sa o najlepšej verzii lieku poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom.

Dajte si med

Pred spaním si urobte teplý čaj a oslaďte si ho medom. Med môže upokojiť podráždené hrdlo a utíšiť kašeľ. Existuje niekoľko vedeckých dôkazov, ktoré podporujú účinky medu. Ak sa vám v noci spustí kašeľ a nebudete môcť zaspať, skúste si dať čajovú lyžičku medu samostatne.

Ako sa zbaviť kašľa - Dajte si med
Ako sa zbaviť kašľa – Dajte si med

Kloktajte slanú vodu

Aby ste zabránili kašľaniu počas noci, vyčistite si večer pred spaním hrdlo tým, že budete kloktať slaný roztok. Ten upokojí podráždenie hrdla, uvoľní hustý hlien a pomôže hrdlo vyčistiť. Stačí zmiešať ½ čajovej lyžičky soli s 250 ml vody a kloktať. Potom treba roztok vypľuť.

Dúfame, že vám tieto tipy na zmiernenie kašľa pomôžu čo najskôr sa vyliečiť. Ak hľadáte spôsob, ako sa zbaviť kašľa za 24 hodín, najúčinnejšou zo všetkých metód je užitie vhodných liekov. Pri miernom kašli vám môžu pomôcť pastilky, ktoré zvyčajne zaberajú skôr ako po 24 hodinách.

Ako sa zbaviť kašľa za 24 hodin - Kloktajte slanú vodu
Ako sa zbaviť kašľa za 24 hodin – Kloktajte slanú vodu

V prípade, že ide o silný kašeľ v pokročilom štádiu, budete pravdepodobne potrebovať viac trpezlivosti a odpočinku. Dôležité je piť dostatok tekutín (najmä čajov), relaxovať a dopĺňať si potrebné vitamíny. Pamätajte, že najlepším liekom proti kašľu je predovšetkým prevencia. Snažte sa najmä v chrípkovom období dodržiavať zdravý životný štýl a posilňovať imunitu.

Foto: shutterstock.com

Reklama