Túžba alebo nutkanie sú najväčší nepriatelia čerstvých nefajčiarov. Niekedy sa im hovorí aj baženie. Zakaždým, keď odoláte, budete o kúsok bližšie k definitívnemu úspechu. Postupne to bude ľahšie a ľahšie. Ako sa ale posunúť o ďalší krok a dať zbohom tomuto nezdravému, páchnucemu a drahému zlozvyku? Ako prestať fajčiť? Pripravili sme pre vás súbor tipov a odporúčaní, ktoré vám pomôžu na vašej ceste k zdravšiemu životu.
Nechajte svoje prostredie pracovať vo svoj prospech
Úprava prostredia je pri odvykaní od fajčenia dôležitejšia ako by sa vám mohlo zdať. Už samotný pohľad na cigaretu, zapaľovač alebo vôňa dymu môže spustiť baženie po tabaku.
Povedzte ľuďom vo svojom okolí, že prestávate fajčiť
Odvykanie od fajčenia je náročný proces a podpora blízkych vám určite pomôže. Požiadajte svojich priateľov, rodinu a kolegov, aby vo vašej blízkosti nefajčili, aby vás neponúkali cigaretou ani inak negatívne neovplyvňovali. Ani sami sa nezdržiavajte na miestach, kde sa fajčí. Ak to svojmu okoliu oznámite, bude to pre vás súčasne predstavovať istý záväzok. Tiež môžete svojich najbližších požiadať o pomoc. Dobrým spôsobom, ako odolať nutkaniu, je povedať o tom práve svojmu známemu.
Upracte svoju domácnosť, pracovisko aj auto
Zbavte sa cigariet, zapaľovačov, popolníkov a iných predmetov, ktoré vám pripomínajú váš zlozvyk. Odporúča sa tiež vyprať všetko oblečenie a textílie, z ktorých je cítiť cigaretový dym.
Nájdite si bezpečné náhrady za cigarety
Zrazu nebudete vedieť čo s rukami, v ústach vám bude stále niečo chýbať, začnete mať viac času a nebudete vedieť, ako ho využiť. Pripravte sa na to vopred.
Použite slamky, špáradlá alebo škoricové tyčinky
Prvé dni bývajú najťažšie. Keď čakáte v reštaurácii, stretnete sa s priateľmi alebo sa ocitnete na mieste, kde ste mali vo zvyku fajčiť, majte vždy po ruke bezpečnú náhradu. Môže to byť menšia slamka, špáradlo alebo aj tyčinka škorice. Pomôcť vám môže aj žuvačka bez cukru.
Zamestnajte svoje ruky
Pravdepodobne budete nervóznejší ako kedykoľvek predtým. Najmä vo chvíľach, keď pozeráte televíziu, telefonujete, odpočívate alebo čítate knihu, zamestnajte svoje ruky akoukoľvek uvoľňujúcou činnosťou. Môžete napríklad použiť antistresové pomôcky ako sú mäkké stláčacie loptičky, masážneho ježka alebo fidget spinner.
Ako zvládnuť nutkanie
Nutkanie, túžba alebo baženie prepadnú z času na čas každého, kto prestáva fajčiť. Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako tieto situácie zvládnuť bez cigarety.
Rozptýľte sa
Keď máte nutkanie fajčiť, zrazu je to jediná vec, na ktorú sa sústredíte. Pritom je vo vašom okolí toľko iných zaujímavostí, na ktoré môžete zamerať svoju pozornosť.
- Sústreďte sa na svoje zmysly. Je toľko zvukov, ktoré môžete počuť. Čo vidíte vo svojom okolí? Aké vône cítite? Akú chuť máte v ústach? Ako sa má vaše telo?
- Zapnite si obľúbenú hudbu. Zatancujte si.
- Choďte sa prejsť.
- Zavolajte priateľovi.
- Zahrajte sa videohru, vyplňte si krížovku, maľujte.
- Pozrite si zábavné videá.
Naplánujte si akékoľvek iné príjemné aktivity, ktoré môžete okamžite a jednoducho zrealizovať.
Surfujte na vlnách nutkania
Nutkanie je ako vlna. Začne sa tvoriť, postupne narastá do nevídaných rozmerov a potom odznieva. Uvedomte si, že s ním nemusíte bojovať ani mu podľahnúť. Ono napokon odíde samo. Len ho vnímajte a vezte sa na ňom, až kým nestratí energiu presne ako vlna.
Odložte fajčenie o 10 minút
Ak vás nutkanie už – už prevalcuje a vy sa chystáte zapáliť si cigaretu, odložte fajčenie o 10 minút. Skúste sa počas tej krátkej chvíle povenovať niečomu inému. Trik je v tom, že nutkanie za ten čas väčšinou stratí na sile.
Ako dlho trvajú abstinenčné príznaky fajčenia
Odvykanie od fajčenia je vlastne zbavovanie sa závislosti na nikotíne. S tým sú prirodzene spojené abstinenčné príznaky, ktoré v rôznej miere zasahujú každého fajčiara. Okrem už spomínaného baženia sem patrí napríklad:
- zvýšená nervozita, nepokoj, podráždenosť,
- nesústredenosť,
- zvýšená chuť do jedla,
- problémy so spánkom,
- zápcha,
Na internete nájdete množstvo „zaručených receptov“ typu ako prestať fajčiť za 21 dní, sľubujúcich zázraky na počkanie. Fajčiť môžete prestať okamžite. Problémom býva v tomto odhodlaní zotrvať a zvládnuť všetky nástrahy. Abstinenčné príznaky v prípade nikotínu pretrvávajú od niekoľkých týždňov až po mesiace. Zatiaľ čo problémy so spánkom a zápcha vymiznú pomerne rýchlo (do niekoľkých dní až týždňa), baženie po cigarete a zvýšená chuť do jedla môžu pretrvávať aj mesiace. O to dôležitejšia je vyššie popísaná príprava.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com