Žena v bielom tričku a sivej košeli sa drží za brucho a zdá sa, že pociťuje svrbenie alebo nepohodlie.

Nepríjemné kožné ochorenie sa v súčasnosti netýka len rozvojových častí sveta a slabších sociálnych vrstiev. Svrab sa v posledných rokoch stále častejšie vyskytuje aj vo vyspelých krajinách. Šíri sa v detských kolektívoch, prípadne si ho môžete priniesť z hotela alebo napríklad aj z MHD či z internátu. Ak máte podozrenie, že by sa mohol týkať aj vás, venujte pozornosť tomuto článku. Poradíme vám, ako sa zbaviť svrabu.

Čo je svrab

Svrab je vysoko infekčné kožné ochorenie. Jeho pôvodcom je zákožka svrabová, mikroskopický parazit z radu roztočov. Ak vás objaví ako hostiteľa, prenikne do vašej pokožky, v ktorej si vytvára chodbičky a kladie vajíčka. Výsledkom sú svrbiace vyrážky a pľuzgieriky na rôznych častiach tela.

Svrab – prenos

Ochorenie je vysoko nákazlivé. Svrab u ľudí sa najlepšie šíri na miestach, kde dochádza k úzkemu telesnému kontaktu – v rámci jednej domácnosti, v detských kolektívoch, v zariadeniach sociálnej starostlivosti alebo v ubytovniach, internátoch, v prostriedkoch hromadnej dopravy, v šatniach či dokonca v hoteloch.

Ako sa prenáša svrab okrem priameho fyzického kontaktu s nakazenou osobou? Zákožku svrabovú môžete dostať aj zdieľaním osobných vecí, posteľnej bielizne či uterákov, sedením na čalúnenom nábytku, prípadne spánkom v posteli, kde predtým prenocoval chorý. Parazit prežíva mimo tela hostiteľa približne 2 až 3 dni.

Svrab – inkubačná doba

Ochorenie sa typicky neprejaví hneď po nakazení. Obdobie bezpríznakovosti môže trvať 1 až 3 týždne. Pre začiatok svrabu sú typické červené vyrážky a postupne sa stupňujúci pocit svrbenia. Až v ďalšom štádiu sa začnú objavovať pľuzgieriky.

Svrab – príznaky

Ako vyzerá svrab? Typické príznaky ochorenia sú nasledovné:

  • pocit svrbenia, ktorý sa stupňuje počas noci a v teple,
  • vyrážky a pľuzgieriky na koži,
  • kožné rany vzniknuté v dôsledku škrabania (pri zanesení infekcie hnisajú).

Najviac postihnutými miestami býva koža medzi prstami, zápästia, lakte, podpazušie, oblasť pod prsníkmi, slabiny, brucho a podkolenná jamka.

Ako rozpoznať svrab u detí

Svrab sa v detských kolektívoch šíri pomerne často a ľahko. Rovnako ako v prípade dospelých, aj u detí sú najtypickejším príznakom zmeny na koži. Menšie deti mávajú na rozdiel od dospelých oveľa častejšie postihnutú aj vlasovú časť hlavy. V dôsledku svrbenia môže byť dieťa podráždené aj plačlivé. Často býva narušený jeho spánkový režim.

Svrab – liečba

Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať svrab, dôležité je neodkladne informovať alebo navštíviť svojho obvodného lekára. Samotná liečba svrabu potom patrí do rúk dermatológa, ktorý vám najčastejšie odporučí tzv. antiektoparazitický krém (napr. krém Infectoscrab). Nestačí však ošetriť len postihnuté miesta. Zákožka dokáže prežiť v častiach kože, kde krém nie je dostatočne nanesený. Dôležité je preto aplikovať masť na celé telo a nechať pôsobiť 8 až 14 hodín. Nevyhnutné je, aby boli súčasne preliečení všetci členovia domácnosti vrátane tých, u ktorých sa príznaky neobjavili.

Ako dlho sa lieči svrab

Pre odstránenie parazitov vo väčšine prípadov postačuje jedna liečebná kúra. Príznaky však môžu pretrvávať ešte niekoľko dní až týždňov. Odporúčame sledovať, či kožné zmeny ustupujú a či sa po určitom období nezačnú opäť objavovať.

Ako sa zbaviť svrabu v domácnosti

Nevyhnutnou súčasťou liečby svrabu je dôkladná dezinfekcia domácnosti. V opačnom prípade zákožka prežije vo vašom nábytku alebo textíliách, aby sa mohla pri najbližšom kontakte opäť zavŕtať do vašej pokožky. Stačí jediný parazit a ten dokáže opäť rozšíriť nákazu. Postupujte preto nasledovne:

  • dezinfikujte všetky pevné povrchy v domácnosti,
  • oblečenie, osobné veci a textílie vyperte na vysokej teplote a prežehlite,
  • všetky textílie, ktoré nemôžete prať na vysokej teplote, vystriekajte insekticídnym prostriedkom proti svrabu (napr. Enviroscrab),
  • prostriedok proti svrabu použite aj na sedačky, matrace, postele, autosedačky a všetok nábytok, s ktorým prišiel chorý do kontaktu.

Domáci liek proti svrabu

Jedinú účinnú liečbu svrabu predstavujú cielené prípravky odporúčané lekárom – kožné masti a insekticídne prostriedky. Domáce recepty proti svrabu môžu priniesť čiastočnú úľavu od príznakov, ale samotného cudzopasníka vás nezbavia. S liečbou sa rozhodne neoplatí experimentovať pomocou online návodov typu „čo nemá rád svrab“. Nielenže je toto ochorenie vysoko infekčné a zanedbaním jeho včasnej liečby ohrozíte svoje okolie, ale neliečený svrab môže ešte k tomu závažným spôsobom ohroziť vaše zdravie. Zanedbaním liečby hrozí poškodenie obličiek až otrava krvi.

Alpa na svrab?

Výskumy preukázali, že alpa ani iné prostriedky s obsahom alkoholu nedokážu zabiť zákožku svrabovú. Alpa je v boji proti svrabu neúčinná!

Ocot na svrab?

Ocot sa v minulosti hojne využíval v boji so svrabom. V skutočnosti je však jeho účinnosť proti parazitom príliš nízka na to, aby sa vám zákožky podarilo spoľahlivo a efektívne zbaviť. Ocot je navyše dráždivý a na ošetrenie pokožky nevhodný.

Čajovníkový olej proti svrabu?

Použitie čajovníkového oleja v liečbe svrabu nemusí byť márne. Olej urýchli hojenie kože a prinesie úľavu od svrbenia. V boji s parzitom zavŕtaným v koži je však málo účinný.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama