Aj vás trápi zápcha v tehotenstve? Prečo vlastne vzniká a ako si s ňou poradiť?

Tehotná žena leží na gauči a relaxuje, čo môže pomôcť zmierniť symptómy zápchy v tehotenstve.

So zápchou v tehotenstve sa stretáva takmer každá budúca mamička. Telo ženy si totiž prechádza v tomto období rôznymi zmenami, ktoré môžu k zmieňovanej zápche prispievať. Zvyčajne nejde o závažný problém a vo väčšine prípadov pomôže zmena životného štýlu. Poďme si vysvetliť, prečo vzniká zápcha v tehotenstve a ako ju liečiť.

Prečo vzniká zápcha v tehotenstve?

Zápcha v tehotenstve je pomerne bežná a môže mať niekoľko príčin. Toto sú niektoré z nich:

Hormonálne zmeny

Telo ženy produkuje v tehotenstve viac hormónu progesterónu, ktorý môže spôsobiť, že sa potrava pohybuje v črevách pomalšie. Táto pomalšia pohyblivosť potravy umožňuje telu absorbovať viac živín z potravy, čo je kľúčové pre podporu rastu a vývoja dieťaťa. Avšak táto účinnosť má aj svoju nevýhodu. Spomaľuje sa nielen absorpcia živín, ale aj celkový priebeh trávenia.

Zápcha v tehotenstve - Hormonálne zmeny
Zápcha v tehotenstve – Hormonálne zmeny

Progesterón tiež uvoľňuje svaly v celej tele, vrátane čriev. Uvoľnené črevné svaly nemôžu tak efektívne tlačiť potravu a odpadové látky von z tela, čo môže viesť k ich nahromadeniu a následne k zápche.

Rastúci plod

Keď vám v brušku rastie bábätko, maternica je ťažšia a objemnejšia. Preto môže vyvíjať väčší tlak na črevá, čím sa sťažuje vylučovanie stolice.

Železo z vitamínov

Vo vitamínoch pre tehotné ženy sa často nachádza železo, ktorého potrebujete mať v tomto období dostatok. Príliš veľa železa však môže baktériám v črevách sťažovať proces rozkladu potravy. Ak trpíte v tehotenstve zápchou a užívate vitamíny s obsahom železa, informujte o tom vášho lekára, ktorý vám môže odporučiť iné vitamíny alebo zmeniť dávkovanie.

Zmeny v životnom štýle

Niektoré ženy sa v tehotenstve menej hýbu a menia stravovacie návyky. To všetko zohráva úlohu pri vzniku zápchy.

Zápcha v tehotenstve - Prečo vzniká
Zápcha v tehotenstve – Prečo vzniká

Čo na zápchu v tehotenstve?

Na zápchu v tehotenstve pomáhajú tipy, ktoré sú účinné aj mimo tehotenstva. V tomto období si však treba dávať pozor na niektoré lieky a vhodnú liečbu je potrebné konzultovať s lekárom.

Pravidelné cvičenie

V tehotenstve nemusíte chodiť pravidelne do posilňovne, no úplné obmedzenie pohybu nie je odporúčané. Ak chcete zabrániť zápche alebo potrebujete vyvolať stolicu, venujte sa denne aspoň 30 minút miernej fyzickej aktivite – napríklad prechádzke alebo plávaniu. Vďaka tomu sa vaše črevá dostanú do pohybu a budú lepšie pracovať.

Dostatočný pitný režim

Pitie primeraného množstva tekutín v tehotenstve pomáha liečiť a predchádzať zápche. Zabraňuje tvrdnutiu stolice, ktoré sťažuje vyprázdňovanie. Vypite denne aspoň 2 litre čistej vody alebo čaju vhodného pre tehotné ženy, aby ste sa vyhli tomuto problému.

Zápcha v tehotenstve - Čo na zápchu
Zápcha v tehotenstve – Čo na zápchu

Zdravé stravovanie

Zdravá a vyvážená strava je v tehotenstve veľmi dôležitá pre zdravý vývin plodu, no pomôže vám aj pri liečbe a prevencii zápchy.

Zahrňte do vášho jedálnička dostatok potravín bohatých na vlákninu, ktorá pomáha uľahčiť pohyb stolice v črevách a zvyšuje frekvenciu vyprázdňovania. Ide napríklad o ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky.

Správnu funkciu tráviaceho systému pomáhajú udržiavať okrem vlákniny aj probiotiká. Môžete ich získať z jogurtu alebo kyslej kapusty.

Iné riešenia

Ak úprava životného štýlu nepomôže vyriešiť vašu tehotenskú zápchu, poraďte sa s vaším lekárom o užívaní vhodných liekov. Nápomocnými môžu byť napríklad glycerínové čipky alebo sirupy s vysokým obsahom vlákniny.

Pozor: Vyhnite sa v tehotenstve užívaniu akýchkoľvek liekov na zápchu bez toho, aby ste sa predtým poradili s odborníkom.

Zápcha v tehotenstve - Čo na zápchu - Glycerínové čipky alebo sirupy
Zápcha v tehotenstve – Čo na zápchu – Glycerínové čipky alebo sirupy

Zápcha po pôrode

Zápcha môže u tehotnej ženy pretrvávať aj po pôrode, pričom sa objavuje aj u žien, ktoré ňou počas tehotenstva netrpeli. Okrem vyššie spomenutých príčin môže zápchu po pôrode spôsobovať aj napätie svalov panvového dna, prítomnosť popôrodných hemoroidov alebo použitie epidurálnej anestézie počas pôrodu. U niektorých žien, ktoré absolvovali cisársky rez, sa môže prvá stolica po pôrode objaviť až po 3 či 4 dňoch.

Príčiny popôrodnej zápchy sú individuálne, a preto treba vhodnú liečbu konzultovať s odborníkom. Ak vám zápcha po pôrode spôsobuje nepríjemnosti, informujte o tom zdravotnícky personál už v nemocnici.

Foto: shutterstock.com

Reklama

Rubriky

Vytvorte si domov svojich snov a žite v harmónii s vesmírom. Nechajte sa inšpirovať, bavte sa a tvorte s nami!

Rustikálny štýl

Bývanie

Ako na úpravu balkóna

Záhrada a balkón

Zdravý životný štýl - meditácia

Lifestyle a zdravie

Zero Waste upratovanie

Rady a tipy