Lekár kontroluje stav chodidla pacienta, zameriava sa na prípadné príznaky plesne. Pacient má zdvihnutú nohu, lekár má na sebe biele rukavice a stetoskop.

Pleseň na nohách a jej liečba môže byť nepríjemná a únavná. My vám však poradíme, ako sa jej zbaviť čo najrýchlejšie. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko babských rád, ktoré pomáhajú eliminovať pleseň na nechtoch a pokožke nôh. Spomenieme napríklad metódy s jedlou sódou, octom či bylinkami. Zistíte aj to, pre koho je pokročilá pleseň nechtov nebezpečná a ako rozpoznať pleseň na nechte na nohách.

Čo je mykóza nôh?

Mykóza nôh, nazývaná aj atletická noha, je plesňová infekcia, v dôsledku ktorej sa tvorí pleseň na koži chodidiel a na nechtových lôžkach. V počiatočnom štádiu sa objavuje pleseň medzi prstami na nohách. Ak je neliečená, prenáša sa na celé chodidlo. Vzniká vtedy, keď sa huby premnožia pod nechtami, nad nimi alebo na nich. Najlepšie sa cítia v teplom a vlhkom prostredí, kde sa rýchlo rozmnožujú. Preto sú často postihnuté najmä chodidlá, ktoré sú uzavreté v topánkach.

Ako vyzerá pleseň na nohách?

Plesňová infekcia nôh sa prejavuje najmä šupinatou a veľmi suchou kožou na chodidlách. Postihnuté miesta môžu byť sfarbené do siva, červena, biela alebo fialova. Ak sú prítomné vlhké vredy, ide o pokročilú mykózu nôh.

Lekárka s modrými rukavicami kontroluje nohu pacienta, zameriava sa na plesňovú infekciu nechtov. Pacient sedí s nohou na vyšetrovacom stole.

Ako sa zbaviť plesne na nohách?

Ak sa chcete zbaviť plesne čo najrýchlejšie, navštívte doktora, ktorý vám predpíše vhodný liek. Liečbu môžete doplniť aj babskými radami, ktoré spomíname nižšie v článku. Okrem aplikácie liečiva dodržujte tieto opatrenia:

  1. Dôkladne si umývajte nohy dvakrát denne teplou vodou.
  2. Na utieranie nôh používajte samostatný uterák a pravidelne ho vymieňajte.
  3. Udržujte vaše nohy čo najviac v suchu.
  4. Noste priedušné topánky a ponožky.
  5. Vo verejných priestoroch, ako sú bazény či sprchy, noste vlastnú obuv.
  6. Každý deň alebo viackrát denne si obujte čisté ponožky.
  7. Ošetrite topánky prípravkom proti plesniam.

Náš tip: Jablčný ocot na plesne na nohách je skutočným zázrakom. Obsahuje kyselinu octovú, ktorá pomáha zastaviť šírenie infekcie. Ak chcete skúsiť jednu babskú radu, odporúčame vám práve túto.

Bosé nohy na podlahe, možná známka plesňového ochorenia. Jemné denné svetlo osvetľuje chodidlá.

Čo je nechtová pleseň?

Nechtová pleseň, nazývaná aj onychomykóza, je bežná plesňová infekcia, ktorá sa objavuje na nechtoch rúk a nôh. Pokročilá pleseň nechtov môže byť nebezpečná u osôb s oslabeným imunitným systémom, ako sú diabetici alebo ľudia s ochorením ciev. Liečba pokročilej plesňovej infekcie nechtov je často náročná. Okrem lokálnej liečby krémami alebo lakmi môže byť niekedy potrebná perorálna antimykotická liečba. V niektorých prípadoch je nutné vykonať chirurgický zákrok na odstránenie postihnutých nechtov.

Ako rozpoznať pleseň nechtov?

Onychomykóza sa na začiatku prejavuje tým, že sa na nechte objaví malá škvrna bielej alebo žltej farby. Necht sa postupne celý sfarbuje, hrubne a deformuje. Svojím zakrivením môže smerovať dovnútra alebo von, čím sa postupne oddeľuje od svojho lôžka. Nechty sa v dôsledku mykózy viac lámu, strácajú lesk a často nepríjemne zapáchajú. Mykóza nechtov sa môže prejavovať aj bolesťami v špičkách prstov.

Lekár s modrými rukavicami kontroluje necht na palci nohy pacienta, pravdepodobne kvôli podozreniu na pleseň. Záber zblízka.

Čo je najlepšie na pleseň nechtov a nôh?

V tejto časti sa dozviete, ako odstrániť pleseň na nechtoch za pomoci babských rád alebo liečiv z lekárne. Vyberte si metódu, ktorá vám najviac vyhovuje alebo skúste kombináciu viacerých.

Lak na nechty proti plesni

Je účinným riešením na liečbu nechtovej plesne. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú obnoviť štruktúru nechtov a poskytujú lepšiu ochranu proti ďalšej infekcii. Veľkou výhodou je jednoduché použitie. Lak stačí aplikovať na nechty a nechať uschnúť.

Antimykotické krémy

Obsahujú látky, ktoré liečia plesňové ochorenia kože a nechtov. Aplikujte ich na čisté chodidlá raz denne, najlepšie večer pred spaním. Väčšina krémov na nechtovú mykózu je dostupných aj bez predpisu.

Lekár ošetruje nohu pacienta s plesňou nechtov. Záber zblízka, lekár má na sebe modré rukavice a kontroluje stav nechtu na palci nohy.

Babské rady na pleseň na nechtoch

Domáce metódy liečby plesne na nechtoch sú pomerne účinné a dokážu skvele doplniť liečbu prípravkami z lekárne. Pozor však na niektoré rady typu savo na pleseň na nechtoch. Tie vám určite nepomôžu. Naopak, môžu uškodiť.

Tea tree olej alebo olej z eukalyptu

Tieto oleje sú antiseptické a antimykotické, vďaka čomu bojujú proti plesniam. Štúdie ukázali, že fungujú rovnako dobre ako niektoré prípravky z lekárne. Aplikujte ich priamo na necht pomocou vatového tampónu.

Jedlá sóda

Ak chcete tento trik vyskúšať, vytvorte si pastu z jedlej sódy a vody, a aplikujte ju priamo na postihnutý necht. Nechajte ju pôsobiť aspoň 10 minút a dôkladne opláchnite.

Nechtík lekársky

Kúpeľ z nechtíka lekárskeho si pripravíte tak, že zalejete hrsť sušenej bylinky horúcou vodou a necháte 10 minút lúhovať. Potom pridáte pripravený odvar do kúpeľa na nohy. Môžete použiť aj morskú soľ, ktorá ma antiseptické účinky. Nohy nechajte namočené vo vodnom kúpeli 20 minút.

Jablčný ocot

Ak chcete použiť jablčný ocot na pleseň nechtov, zmiešajte 1 diel octu a 2 diely prevarenej vody, ktorú ste nechali vychladnúť. Máčajte si v tomto náleve nohy 20 minút denne.

Lekár s modrými rukavicami aplikuje liečivý prípravok na postihnutý necht s plesňou. Detailný záber na postihnutý necht na palci nohy.

Čo na pleseň na nechtoch u detí?

Nechtová pleseň sa objavuje nielen u dospelých, ale aj u detí. Ak ju podchytíte v počiatočnom štádiu, môžete skúsiť voľnopredajné lieky pre deti, ako napríklad antimykotické krémy. Pokročilá pleseň na nechte sa však musí liečiť na základe odporúčaní pediatra, ktorý vyšetrí dieťa a odporučí vhodnú liečbu.

Aby vás už kožná mykóza a pleseň na nechtoch neobťažovala

Ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť problémom s plesňami na nohách, dodržiavajte niekoľko opatrení. Do verejných spŕch si vždy obúvajte vlastnú obuv a s nikým sa nedeľte o uterák. Kupujte si iba obuv, ktorá je priedušná a dodržiavajte správnu hygienu.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama