Osoba sediaca na toalete, s nohavicami stiahnutými ku členkom a toaletným papierom na dosah. Znázorňuje obavy z nezvyčajnej farby stolice.

Farba stolice sa u dospelých a detí vo väčšine prípadov mení v závislosti od stravy. Malé odchýlky farby bývajú bežné, no v niektorých prípadoch môže nezvyčajná farba naznačovať vážny zdravotný problém. Zistite, čo signalizuje zelená, svetlá alebo čierna stolica, resp. čo má spoločné stres a žltá stolica.

Ako vyzerá normálna stolica?

Všetky odtiene hnedej sú v norme. Hnedá, tmavohnedá a svetlohnedá farba stolice naznačujú, že je všetko v poriadku. Všetky tieto odtiene sú zvyčajne ovplyvnené potravinami, ktoré konzumujete. Zdravá stolica zapácha a má mäkkú až pevnú štruktúru. Jej vylučovanie by malo byť bezbolestné. V ojedinelých prípadoch môže tmavohnedá stolica signalizovať ochorenie.

Čo znamenajú jednotlivé farby stolice?

Farebné odchýlky stolice sú väčšinou normálne, no niekedy môžu signalizovať rôzne zdravotné problémy. Preto je dôležité sledovať zmeny a pri podozrení na ochorenie navštíviť lekára.

Dospelý muž sediaci na toalete, symbolizujúci zdravotné problémy spojené s farbou stolice.

Zelená stolica

Ak sa u vás objaví zelená stolica po konzumácií určitého jedla alebo užití liekov a nemáte iné príznaky, pravdepodobne je všetko v poriadku. Niekedy však zelená stolica naznačuje prítomnosť ochorenia. Tu je niekoľko príčin, ktoré môžu spôsobiť toto sfarbenie:

  • konzumácia zelenej zeleniny (kapusta, špenát, brokolica),
  • konzumácia potravín alebo nápojov modrej a fialovej farby (čučoriedky, limonády, nanuky, červená kapusta),
  • užívanie antibiotík a iných liekov,
  • prítomnosť baktérií a vírusov vo vašom tele,
  • gastrointestinálne ochorenie (Crohnova choroba, celiakia),
  • komplikácia pri odstránení žlčníka.
Nohy osoby sediacej na toalete, s nohavicami stiahnutými ku členkom a toaletným papierom na podlahe. Symbolizuje zdravotné problémy spojené s farbou stolice.

Čo naznačuje zelená stolica u detí?

U batoliat a starších detí je zelená stolica vo väčšine prípadov spôsobená stravou. Niekedy sú príčinou lieky a doplnky železa alebo prítomnosť baktérií či vírusov.

Čo znamená zelená stolica u dojčiat?

U novorodencov sa zelená stolica objavuje bežne v období prechodu z hustej čiernej stolice na stolicu horčicovej farby. U dojčiat sa stolica zelenej farby kedysi považovala za hladovú, no dnes už vieme, že to nie je pravda. Objavuje sa hlavne pri nerovnomernej konzumácii predného a zadného mlieka.

Zelená farba stolice u dojčeného bábätka môže mať niekoľko ďalších príčin:

  • vaša strava (zelená zelenina, potraviny zafarbené zeleným potravinárskym farbivom),
  • žalúdočná viróza dojčaťa,
  • alergická reakcia na príkrmy,
  • alergická reakcia na lieky.
Bábätko leží na prebaľovacom pulte a je mu menená plienka, symbolizujúce kontrolu nezvyčajnej farby stolice u dojčiat.

Tmavá stolica

Čierne zafarbenie stolice u dospelých môžu spôsobiť:

  • niektoré tmavé alebo červené potraviny a nápoje (čučoriedky, krvavá klobása, červená repa),
  • doplnky železa,
  • vážne ochorenia tráviacej sústavy (pažerákové varixy, gastro-duodenálny vred, nádory).

Ak sú jedlá alebo doplnky stravy príčinou tmavej stolice, nie je dôvod na obavy. V ostatných prípadoch by ste mali navštíviť lekára. Čierna stolica sa totiž môže objavovať pri krvácaní do tráviaceho traktu, ktoré často vzniká pri vážnom ochorení.

Osoba sediaca na toalete s toaletným papierom v ruke, znázorňujúca problém s nezvyčajnou farbou stolice.

Čo naznačuje tmavá stolica u bábätiek?

Prvá stolica bábätka po narodení sa nazýva mekónium alebo smolka. Je hustá, lepkavá a má čiernu farbu. V plienke by sa mala objavovať iba v prvých 3 dňoch života bábätka.

Ak spozorujete tmavú až čiernu stolicu u staršieho bábätka, mali by ste si odložiť plienku, priniesť ju k lekárovi a bábätko nechať vyšetriť. Tmavá stolica môže naznačovať vážny problém, ako napríklad krvácanie do tráviaceho traktu.

Čo naznačuje tmavá stolica u detí?

U starších detí je to s tmavou až čiernou stolicou podobné ako u dospelých. Pokiaľ nebolo sfarbenie spôsobené doplnkami alebo stravou, môže ísť o príznak ochorenia.

Dieťa sediace na nočníku s nohavicami stiahnutými ku členkom, znázorňujúce problém s farbou stolice u detí.

Svetlá stolica

Nazýva sa aj acholická stolica a zvyčajne ju nespôsobuje strava. Väčšinou býva dôsledkom užívania liekov proti hnačke či antibiotík. Vážnejšou príčinou sú ochorenia pečene alebo nedostatok žlče v stolici.

Čo znamená biela stolica u detí?

Svetlá až biela stolica u detí býva často signálom ochorenia, ako je hepatitída alebo iné ochorenie pečene. Niekedy sa u detí, rovnako ako u dospelých, objavuje biela stolica aj v dôsledku užívania antibiotík.

Dieťa sediace na toalete s nohavicami stiahnutými ku členkom, znázorňujúce nezvyčajnú farbu stolice u detí.

Žltá stolica

Ľudia s nadmerným stresom často jedia príliš hltavo a rýchlo. V dôsledku toho ich stolica nestihne získať dostatok žlče a bilirubínu, ktoré ju sfarbujú do prirodzených hnedých odtieňov. Stres však nie je jedinou príčinou žltej stolice. Spôsobujú ju aj zmeny v každodennej strave, napríklad vyšší príjem tukov. Niekedy sú príčinami poruchy pečene, žlčníka a pankreasu, celiakia alebo iné ochorenia.

Pozor! Ak žltú stolicu sprevádza vracanie, zvýšená teplota, mdloby, bolesti brucha alebo psychické zmeny, neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama